Masz pytania? Zadzwoń tel.: 22 122 81 82

Aktualności

Inwestycja w wiatraki – dlaczego tak? cz. 1

26 stycznia 2015

Przyjrzyjmy się głównym czynnikom przemawiającym za inwestowaniem w elektrownie wiatrowe:

  1. Niezależność od sytuacji na niestabilnych rynkach finansowych.
    Niezależnie od tego czy na giełdzie, jest hossa, czy bessa, energia elektryczna zawsze jest potrzebna i nie wyobrażamy już sobie bez niej życia. Mimo wszelkich energooszczędnych urządzeń i źródeł światła, zużywamy jej coraz więcej a jej cena systematycznie rośnie. Koniunktura w gospodarce również ma niewielki wpływ na zużycie energii i nie ma w ogóle wpływu na zapotrzebowanie na zieloną energię, której produkujemy ciągle mniej niż potrzeba. Dzisiaj jest to około 10% a w roku 2050 chcemy mieć 50% energii pochodzącej z odnawialnych źródeł. Inwestycja w wiatraki może zatem z powodzeniem konkurować z inwestycjami na giełdzie, zapewniając stabilne zyski, również w okresie dekoniunktury i to przy braku znajomości tematu oraz konieczności zajmowania się nim.
  2. Wysokie stopy zwrotu, przy zachowaniu bezpieczeństwa
    Zyski z inwestycji w elektrownie wiatrowe mogą sięgać nawet około 20 procent. To dużo biorąc pod uwagę pasywność inwestycji. Wysokie zyski kojarzą się nam z dużym ryzykiem, jednak przy inwestycji w wiatraki te ryzyka są dobrze zdefiniowane i mogą być zabezpieczone.
  3. Brak konieczności „obsługi” inwestycji przez inwestora
    Dużym atutem inwestycji w wiatraki jest jej pasywność. Spółka jest prowadzona przez zarząd, rozliczana przez księgowość, a rola inwestora sprowadza się do odebrania corocznej dywidendy. W tradycyjnych inwestycjach, trzeba nie tylko przeznaczać czas na bieżącą obsługę, ale też śledzić rynek pod kątem najlepszego momentu wyjścia z niej. W przypadku inwestycji w elektrownie wiatrowe, to zarząd monitoruje sytuację na rynku i ocenia możliwości i opłacalność ewentualnej sprzedaży spółki.Niezależnie od tego, każdy z udziałowców może sprzedać swoje udziały w dowolnym momencie.
  4. Biznes jest w pełni zautomatyzowany i skomputeryzowany
    Biznes elektrowni wiatrowych, charakteryzuje się całkowitą eliminacją tzw. czynnika ludzkiego, który mógłby spowodować błędy, straty, opóźnienia i generować rozmaite koszty. Nie ma kadr więc nie ma problemów związanych z zarządzaniem nimi, nieobecnościami, spóźnieniami, świadczeniami, czy związkami zawodowymi. Turbina wiatrowa jest sterowana komputerowo i dostosowuje parametry swojej pracy do warunków atmosferycznych. Rotor ustawia się zgodnie z kierunkiem wiatru, kąt natarcia łopat zmienia się w zależności od jego mocy, kiedy wiatr jest zbyt silny urządzenie jest zatrzymywane, aby nie doszło do jego uszkodzenia. Gdy wiatr jest za słaby, aby turbina sama ruszyła, ale na tyle silny, żeby podtrzymać jej obroty, silniki elektryczne rozpędzają rotor. Podobnie dzieje się przy wzroście prędkości wiatru, aby szybciej wykorzystać jego potencjał. Turbina wiatrowa, dzięki technice komputerowej również sama się diagnozuje i potrafi wezwać serwis, kiedy wymagana jest jego interwencja. Inwestor a nawet zarząd spółki może nawet nie wiedzieć, o tym że takie zdarzenie miało miejsce. Serwisowi zależy bowiem na szybkiej naprawie usterki, w związku z umową serwisową, która gwarantuje odszkodowanie w przypadku przestoju turbiny powyżej założonej ilości dni w roku. Elektrownie wiatrowe całą wyprodukowaną energię wpuszczają od razu do sieci, dlatego żaden produkt nie zostanie nam na magazynie. Inwestycja w wiatraki to zatem sposób na stopniowe przechodzenie z zarabiania dzięki własnej firmie lub posadzie na zarabianie na posiadanym kapitale (dywidendy), które wpływają automatycznie na nasze konto, nawet jeśli nie pracujemy.
  5. Inwestycja w realną wartość
    W odróżnieniu od powszechnie znanych inwestycji finansowych, jak akcje, obligacje, forex, czy inne certyfikaty i papiery wartościowe, inwestycja w elektrownie wiatrowe to nabycie realnej wartości. Spółka w której stajemy się udziałowcem posiada majątek w postaci projektu budowy elektrowni wiatrowej i wkrótce staje się właścicielem turbiny wiatrowej, wartej prawie 10 mln. zł. W przypadku gdy udziałowcy zdecydują o sprzedaży przedsiębiorstwa, projektu (np. przed uruchomieniem elektrowni), lub urządzenia, zysk z tego tytułu jest dzielony pomiędzy udziałowców proporcjonalnie do posiadanych udziałów.
  6. Wykorzystanie dźwigni finansowej na kredycie
    Biznes plan pokazuje, że przy zakupie turbiny wiatrowej na kredyt, szczególnie że jest to kredyt preferencyjny, z dotacją, pozwala uzyskać roczny zysk o około 5 punktów procentowch wyższy niż gdybyśmy kupili urządzenie za gotówkę. To ponad 60% wyższy zysk! Ponadto przy sprzedaży spółki za cenę wyższą, niż całkowite nakłady poniesione na jej uruchomienie, o np. 25%, , uzyskujemy zysk na zainwestowanym kapitale W wysokości 100%,.­­
  7. Bank udzielający kredytu sprawdza dokładnie jakość projektu
    Banki udzielające kredytu na budowę elektrowni wiatrowych, powołują osobne departamenty ds. Odnawialnych Źródeł Energii. Pracują tam eksperci, którzy wnikliwie weryfikują dokumentację projektu i wydają decyzje dotyczące finansowania zakupu turbin wiatrowych. Dobre projekty, które gwarantują produkcję energii na określonym poziomie i posiadają wszelkie niezbędne zgody, pozwolenia, umowy i opinie, zawsze otrzymują finansowanie. Dla inwestorów jest to poważne uwiarygodnienie jakości projektu. Bank finansuje inwestycję w prawie 80%, zatem musi mieć pewność, że będzie ona przynosiła oczekiwane zyski, potrzebne do spłaty rat kredytowych, sprawdza zatem, nie tylko stan prawny inwestycji, ale także parametry wpływające na jej opłacalność. Inwestycje w wiatraki znajdują się w wąskiej grupie inwestycji w których jest możliwe uzyskanie finansowania bankowego.
  8. Inwestycja w duży biznes, dostępna od niewielkich kwot, dzięki formie spółki
    Do niedawna inwestycje w elektrownie wiatrowe dostępne były jedynie dla osób z bardzo grubym portfelem, funduszy, lub zakładów energetycznych / monopolu Państwa. Dzięki formie spółki celowej, inwestycje w wiatraki stały się dostępne dla małych i średnich inwestorów, dysponujących kwotami rzędu nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Warto wspomnieć, że mimo to udziałowcy zachowują pełne prawa wspólnika, określone w kodeksie spółek handlowych.

Jest już dostępna druga część artykułu, zawierająca 11 kolejnych czynników przemawiających za inwestycją w wiatraki właśnie teraz – Inwestycja w wiatraki – dlaczego tak? cz. 2

Przeczytaj także

Otrzymaliśmy Certyfikat Programu Biura Informacji Gospodarczej, we współpracy z Biurem Informacji Kredytowej oraz Związkiem Banków Polskich.

Polacy marnują potencjał ponad 1bln. zł swoich oszczędności, głównie na lokatach. Jakie widzą główne przeszkody przed zainwestowaniem ich w wiatraki?

24 października podczas Wielkiej Gali, 40 laureatów konkursu Wiktoria 2015, odebrało zwycięzkie statuetki z rąk Ministra Gospodarki Janusza Piechocińskiego.

W niepewnych czasach, dobra inwestycja, zapewniająca bezpieczeństwo finansowe to skarb. Inwestycja w elektrownie wiatrowe, łączy w sobie atrakcyjne stopy zwrotu i wysoki poziom bezpieczeństwa.

11 thoughts on “Inwestycja w wiatraki – dlaczego tak? cz. 1

  1. Witam, doceniam przygotowanie
    merytoryczne. Chciałbym jednak zapytać, ile czasu upływa średnio
    od zainwestowania środków po odbiór pierwszej dywidendy? I czy
    potrzeba wielu formalności, aby uczestniczyć w tej formie
    inwestowania. Sporo czytam o elektrowniach wiatrowych w Polsce. Wiem,
    że ten rynek nie jest jeszcze do końca zagospodarowany. Proszę o
    odpowiedź, jeżeli to możliwe. Dziękuję i pozdrawiam.

  2. Łukaszu, obecnie mamy dostępne jeszcze ostatnie udziały w projektach, które będą oddane we wrześniu tego roku (2015). Pierwsza dywidenda będzie wypłacona w styczniu/lutym 2016 roku.
    Kolejna elektrownia (EEW9) nie zdąży się uruchomić w tym okresie, a w 2016r nie powstanie prawdopodobnie żadna elektrownia wiatrowa w Polsce, ze względu na zmianę systemu wsparcie z Zielonych Certyfikatów na Aukcje. zatem jak nie teraz, (EEW7, lub 8) to dopiero w 2018 pierwsza „wypłata”.
    Formalności to podpisanie umowy inwestycyjnej i objęcie udziałów u notariusza. Umowę można podpisać zdalnie, a u notariusza można się stawić osobiście, ale może to być notariat w Twoim mieście.

  3. witam, pisze Pan o ograniczeniu
    czynnika ludzkiego w elektrowniach wiatrowych i o aspekcie
    serwisowania. Tak z czystej ciekawości, jak często zdarzają się
    usterki i z jakich technologii Państwo korzystacie w zakresie budowy
    elektrowni wiatrowych? Czy to krajowe, a może zagraniczne
    rozwiązania? Proszę o odpowiedź. Z góry dziękuję.

  4. Panie Arturze, usterki się zdarzają bo to urządzenie mechaniczne, jednak dokładnych statystyk nie podam, bo nas ta kwestia będzie dotyczyła dopiero za 15 lat a instalujemy tylko fabrycznie nowe turbiny, których awaryjność jest mniejsza niż tych które teraz pracują. Przez 15 lat płacimy stałą opłatę za utrzymanie turbiny w ruchu, w ramach której serwis ma tylko 11 dni wroku na wszelkie naprawy, przeglądy konserwacje, oczekiwanie za części. Jeśli nie zmieści się w tym terminie, za każdy kolejny dzień otrzymujemy odszkodowanie w takiej wysokości, jakby turbina pracowała. Turbina sama powiadamia serwis o usterkch, więc my nawet nie musimy o nich wiedzieć a serwisowi zależy żeby jak najszybciej je usunąć. Turbiny które obecnie stosujemy pochodzą od duńskiej firma Vestas. Jest to jedne znajlepszych producentów turbin na świecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

10.10 godz. 20:00