Masz pytania? Zadzwoń tel.: 22 122 81 82

Aktualności

Inwestowanie w czasach koronawirusa – sytuacja na rynku szansą dla eko-inwestorów

7 stycznia 2021

Rynek inwestycyjny bardzo się zmienił w ostatnim czasie. Inwestorzy bacznie obserwują zmiany i coraz intensywniej dywersyfikują swoje portfele, aby jak najlepiej chronić nadwyżki kapitałowe przed inflacją. Lokaty bankowe mocno zawiodły i nadszarpnęły nerwy niejednemu przedsiębiorcy. Jaka jest alternatywa i czy właśnie teraz jest najlepszy czas dla ekologicznych inwestycji?

Sytuacja na rynku szansą dla eko-inwestorów

Gdy lokaty generują wręcz ujemne stopy procentowe, inwestycje w odnawialne źródła energii zabezpieczają kapitał przed inflacją. Mimo, że ceny energii podczas pandemii koronawirusa spadły, elektrownie wiatrowe poradziły sobie z sytuacją, pokazując, że nawet w trudnych czasach są zdolne zarabiać. Specyfika tego typu inwestycji jest planowana długoterminowo, co dodatkowo podnosi poziom bezpieczeństwa inwestycji. Natomiast zgodnie z przewidywaniami specjalistów ceny energii znowu zaczęły wykazywać tendencję wzrostową, co ma się utrzymywać przez co najmniej 15 lat.

Przewagi inwestycji grupowych w OZE nad lokatami

Główną przewagą inwestycji grupowych w OZE nad lokatami, jest dużo wyższa spodziewana rentowność eko-inwestycji, która w chwili obecnej jest prognozowana na poziomie ok. 10-16% w zależności od projektu. Jak słusznie zauważają inwestorzy – do inwestowania w banku trzeba aktualnie dopłacać, na lokatach się traci, a dodatkowo im wyższą kwotę lokujesz, tym otrzymujesz gorsze warunki. Inwestycje grupowe odpowiadają na to pakietami VIP, gdzie inwestując od ok. 300.000 złotych, można uzyskać niższą kwotę za udział, a co za tym idzie dużą oszczędność na starcie i wyższe stopy zwrotu przez cały okres inwestycji.

Mocna ekologiczna alternatywa

Największą zaletą inwestycji w elektrownie wiatrowe w obecnych czasach jest niewątpliwie zabezpieczenie kapitału przed inflacją. Oznacza to, że w ślad za wzrostem cen w gospodarce, wzrosną też ceny energii, i elektrownia wiatrowa zarobi więcej. Obserwacje rynku wskazują, że na ogół ceny energii rosną w pierwszej kolejności, a dopiero potem, w wyniku tego wzrostu, rosną ceny towarów i usług w gospodarce. To również przemawia na korzyść biznesu energetycznego, który w takim scenariuszu najpierw zacznie więcej zarabiać, aby móc rekompensować inwestorom podwyżki cen w sklepach. Warto również wspomnieć, że elektrownia wiatrowa jest, w odróżnieniu od np. gotówki, nośnikiem wartości, a wartość spółki w tym biznesie wycenia się metodą dochodową, czyli w zależności od tego, ile jest ona w stanie zarobić dla potencjalnych Inwestorów. Niezależnie od zawirowań na rynkach finansowych, nawet po hiper inflacji, Inwestorzy nadal będą posiadali tą samą, jedną, rentowną, elektrownię wiatrową.

Klasa aktywów odpowiedzialnego inwestowania – jak zmieniło się podejście inwestycyjne w czasie pandemii

Dobry portfel inwestycyjny powinien być zdywersyfikowany, czyli zawierać aktywa różnej klasy. Energetyka odnawialna jest jedną z tych klas aktywów, która jest inwestycją w działający biznes, ekologiczny, o walorach wspierających ochronę środowiska i walkę o czyste powietrze. Może być długoterminowym zabezpieczeniem kapitału, gdyż strategia biznesowa zakłada m.in. repoweringi sprzętu, czyli wymianę sprzętu na nowszy, co może podnosić rentowność spółki, a co za tym idzie – jej wartość. Rosnące zapotrzebowanie na zieloną energię, potrzeba wspierania ekologicznych przedsięwzięć oraz brak bardziej odpowiednich alternatyw inwestycyjnych, przy obecnym stanie lokat, pozwalają na odnotowanie znacznego wzrostu popularności inwestycji w elektrownie wiatrowe i cieszą się coraz większym zaufaniem przedsiębiorców.

Przeczytaj także

Pandemia spowodowana koronawirusem przewróciła spojrzenie na świat, jak i samo postrzeganie jego problemów. Nasze działania i sposób funkcjonowania zmienił się diametralnie. Mimo to nie powinniśmy zapominać, co na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat było i nadal jest naszym największym problemem i zarazem wyzwaniem.

Inwestycja EEW13 to projekt budowy 105-metorwej elektrowni wiatrowej o mocy 2MW. Transport egzemplarza znanego na całym świecie modelu turbiny Vestas V90 został zaplanowany na pierwszy kwartał 2021 roku. Postawiona zostanie w miejscowości Łazisko, aby tam produkować ekologiczną energię i wspierać walkę z zanieczyszczonym powietrzem, pracując jednocześnie na czysty zysk dla Inwestorów.

eksperci energetyki polska, pracownia finansowa, inwestycje w wiatraki

Pojawienie się wirusa COVID-19 wywołało światową pandemię i miało nieobojętny wpływ na różne sektory gospodarki. Rynek energetyczny również odczuwa skutki światowej izolacji, dlatego eksperci Pracowni Finansowej przedstawiają wnioski po analizie.

pracownia finansowa elektrownie wiatrowe, pracownia finansowa oferta

Jak sobie OZE radzi w trakcie pandemii, jakie czynniki i czy w ogóle wpłynęły na branżę? Jakie są plany spółek z Grupy Pracownia Finansowa w zakresie energetyki wiatrowej?

5 października godz. 20:00