Masz pytania? Zadzwoń tel.: 22 122 81 82

Aktualności

25 lat gwarancji sprawności w inwestycjach w farmy PV – przewagi projektów OZE

14 kwietnia 2022

Inwestując w nośniki wartości, inwestujemy w projekty posiadające konkretną wartość materialną. Do takich inwestycji możemy zaliczyć także ekologiczne elektrownie, które jako potężne instalacje zarabiają na produkcji energii, wykorzystując do tego naturalne zasoby jak wiatr czy słońce. Inwestorzy dostrzegają coraz więcej zalet tego typu inwestycji, a podczas webinarów LIVE zadają wiele dodatkowych pytań ekspertom. Odpowiedzi na najbardziej nurtujące z nich przedstawiamy poniżej.

Rentowność inwestycji w farmy fotowoltaiczne przedstawia się bardzo atrakcyjnie biorąc pod uwagę rosnące ceny surowców. Czy te podwyżki są uwzględnione w strategii?

Wszystko to, co dzieje się dzisiaj na świecie powoduje, że ceny stali i komponentów rosną. I nie mówimy tu o podwyżkach na poziomie 10-20%, ale dużo wyższych. Dodatkowa kwestia to, że w Polsce nie wprowadzono waluty Euro, więc wahania kursów też zaczynamy wszyscy odczuwać. To co jest ważne i co było podkreślane jakiś czas temu – w inwestycji w farmę PV1 parter branżowy INWE już grudniu zadbał o odpowiednie kontrakty. To sprawia, że wspomniane podwyżki jeszcze tych projektów nie dotyczą. Pozwala to na realizację inwestycji zgodnie z zakładanym harmonogramem i w niższych cenach, a więc większej rentowności, niż dla inwestycji, które by były planowane dopiero teraz.

Funkcjonowanie farm fotowoltaicznych jest uzależnione od słońca. Jak na inwestycję wpływa przerwa w przekazie energii?

Z jednej strony taka farma przekazuje energię do sieci, z drugiej strony jest też obciążeniem sieci, gdy ją pobiera. Czasem na początku funkcjonowania takiej farmy mogą zdarzać się pewne niedogodności związane z przekazem po stronie sieci, ale należy pamiętać, że takie inwestycje są od wielu ryzyk ubezpieczone. Do takiego ryzyka należy również przerwa w przekazie. Zbyt długa przerwa stanowi zatem tak naprawdę ryzyko ubezpieczyciela, a nie właściciela farmy, dlatego to ryzyko jest dużo mniejsze.

Jakie parametry mają wskaźniki sprawności dla zastosowanych paneli słonecznych w inwestycjach w farmy PV?

W zakresie sprawności należy pamiętać, że producent w ramach gwarancji deklaruje sprawność. To może być dla wielu szokujące. W przypadku instalacji w projekcie PV1 ta sprawność nie może zmniejszyć się po okresie 25 lat niżej niż 85%. To oznacza zakładaną dla inwestycji redukcję sprawności o ok 0,5% rocznie. W pierwszym roku zawsze zakładana jest wyższa, ale często ta redukcja się nie wydarza. Można zatem uznać, że w zasadzie po ponad 20 latach pracy moduły powinny nadal pracować na 85% mocy. To jest bardzo dużo.

Chcesz otrzymać więcej informacji? Zarejestruj się na webinar LIVE z udziałem prezesa Pracowni Finansowej Tomasza Wiśniewskiego i dowiedz się jak zarabiać pasywnie na projektach farm słonecznych z ochroną przed inflacją TUTAJ >>

Przeczytaj także

W dniach od 30 sierpnia do 1 września w Serocku odbyła się kolejna edycja konferencji organizowanej przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej. W wydarzeniu uczestniczył Paweł Rochala, dyrektor zarządzający EnergiaPro – spółki odpowiadającej za realizację wybranych projektów budowy Ekologicznych Elektrowni, finansowanych przez inwestorów Pracowni Finansowej.

inwestycje w wiatraki w co zainwestować ile można zyskać

Inwestycja EEW14 dotyczy objęcia udziałów w spółce celowej powołanej w celu wybudowania jednej elektrowni wiatrowej o mocy 2MW w modelu „pod klucz“. Inwestor, stając się współwłaścicielem elektrowni wiatrowej czerpie zyski z produkcji energii elektrycznej przez cały okres eksploatacji turbiny.

Ceny energii na TGE w ostatnich miesiącach sięgają niespotykanych dotychczas poziomów i są nawet ponad 4x wyższe niż w zeszłym roku. Jeszcze niedawno rentowność budowanych obecnie elektrowni z projektów inwestycyjnych Pracowni Finansowej szacowana była przy cenie 275zł / MWh. Aktualnie, przy ostrożnych założeniach, zyskowność szacowana jest przy cenie 350zł za 1MWh. To sprawia, że kalkulator rentowności najnowszego projektu wskazuje aż 13% rocznie.

Weź udział w projekcie budowy farm słonecznych – PV1! Nowa inwestycja może stanowić stabilne źródło zysku z uwzględnieniem ochrony kapitału przed inflacją.

10.10 godz. 20:00