Masz pytania? Zadzwoń tel.: 22 122 81 82

Aktualności

Zrób na złość Putinowi – zbuduj z nami kolejną elektrownię wiatrową

29 września 2014

Wg danych zawartych w raporcie WWF, w Polsce potencjał energii odnawialnej jest o 26% większy od naszego zapotrzebowania na energię. Wokół wybrzeży Europy jest tyle wiatru, że można by zasilić cały kontynent siedem razy. Ponadto surowce energetyczne się kończą. Ropy wystarczy na świecie jeszcze tylko na 45 lat, Gazu na 65 lat (w Polsce na 10 lat), węgla na 180 lat (w Polsce na 60 lat) a Uranu na 50 lat. Zatem nawet jeśli wybudowalibyśmy w Polsce elektrownię atomową, co może nastąpić najszybciej za 10 lat, surowca do jej zasilania starczy tylko na 40 lat. W dodatku taka inwestycja rozwiąże nasz problem deficytu energii zaledwie w 6%!

Źródło: EIG

Dlatego, jak twierdzi dyrektor Greenpeace Polska, Maciej Muskat, prawdziwa i długotrwała niezależność energetyczna nie może opierać się na paliwach kopalnych. Zmiana dostawcy gazu czy ropy, nie rozwiąże problemu. Ani węgiel ani gaz łupkowy importowane z innych kontynentów nie poprawią europejskiej niezależności. Rynek energii odnawialnej rośnie, staje się ona coraz tańsza, a jej produkcja efektywniejsza. To jest klucz do przyszłości, w której ani ludzie ani państwa nie będą szantażowani energią, bo jej produkcja będzie znajdować się w rękach obywateli.

Dzisiaj każdy może zostać producentem energii, czy to na własne potrzeby, czy w celu odsprzedaży jej do sieci energetycznej. Odsprzedaż energii z mikroinstalacji jeszcze się w Polsce nie opłaca, pozwala jedynie zmniejszyć rachunki za prąd i uniezależnić się od dostaw energii z zakładu energetycznego. Można natomiast zbudować dużą – 2 MW elektrownię wiatrową, która będzie miała zagwarantowany odkup całej wyprodukowanej energii. Taka elektrownia kosztuje kilkanaście milionów złotych, jednak dzięki spółce celowej można teraz stać się właścicielem części takiego przedsiębiorstwa, inwestując wielokrotnie mniejsze kwoty.

28 lipca godz. 20:00