Masz pytania? Zadzwoń tel.: 22 122 81 82

Aktualności

Z konferencji Polska Energia w Europie…

27 stycznia 2016

Dzisiaj gościliśmy na konferencji Polska Energia w Europie, Wyzwania modernizacyjne, zorganizowanej przez Konfederację Lewiatan. Chcieliśmy poznać najbardziej aktualne informacje i prognozy, które mogą mieć wpływ na nasze inwestycje w elektrownie wiatrowe. Prelegenci poświęcili dużo uwagi miksowi energetycznemu, bezpieczeństwu energetycznemu naszego kraju i zwracali uwagę na to, że energetyka powinna pełnić służebną rolę względem konsumentów i wzrostu gospodarczego.

Paneliści zwrócili uwagę na rosnący problem niedoboru energii, który dał się nam szczególnie we znaki w sierpniu ubiegłego roku. Niski poziom wody w rzekach nie tylko ograniczył wówczas produkcję energii w elektrowniach wodnych, ale spowowodował problemy z chłodzeniem elektrowni węglowych i trzeba było ogłosić 20 stopień zasilania, który spowodował realne straty w gospodarce.

Pan Michał Kurtyka – Minister Energii przedstawił sytuację rynku energetycznego z punktu Widzenia Polski, a Pani Dagmara Koska – Doradczyni Wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej ds. Unii Energetycznej, z perspektywy Brukseli, zapewniając, że UE nadal będzie promować Odnawialne Źródła Energii, celując w uzyskanie pułapu 50% OZE w bilansie energetycznym do 2030r.

Dobra informacja jest taka, że program „Infrastruktura i Środowisko” ma dysponować jeszcze większym budżetem, ponad 2 mld. EUR.

Pan Wiesław Cieśla przedstawił założenia projektu elektryfikacji transportu miejskiego, który będzie potrzebował dużych mocy potrzebnych do szybkiego ładowania baterii autobusów. Projekt na pewno wpłynąłby znacząco na poprawę jakości powietrza w miastach, w których normy stężenia szkodliwych substancji są systematycznie, wielokrotnie przekraczane.

Pan Paweł Smoleń, Prezes ERBUD S.A. ds. energetyki i przemysłu, przedstawił wpływ megatrendów na polski sektor elektroenergetyczny. Jednym z wniosków jest ten dotyczący ustawy antysmogowej, która, wg niego, nie jest w żadnym wypadku ustawą antywęglową tylko wręcz przeciwnie, bo węgiel nie przetrwa, jeśli będzie nadal kojarzony z takim zanieczyszczeniem jak obecnie. Nie powstaną żadne nowe kopalnie ani w Polsce ani w Europie, a do 2050 roku zakończymy wydobycie węgla brunatnego (patrz wykres). Powstanie tzw. luka węglowa, którą nie wiadomo czym zastąpić. Odpowiedzią są tu między innymi Odnawialne Źródła Energii (gdzie największy potencjał Polskiej strefy klimatycznej tkwi w elektrowniach wiatrowych).

Do 2018 roku powinny w Polsce zostać zamknięte wszelkie spółki węglowe i kopalnie, które są skrajnie nieopłacalne, bo inaczej i tak zbankrutują. Trendem nie do zatrzymania jest decentralizacja i rozproszenie produkcji energii elektrycznej a w ciągu kilkunastu lat szacuje się spadek przesyłu energii o polowę. 140 metrowa elektrownia wiatrowa jest w pełni konkurencyjna do energetyki konwencjonalnej i nie potrzebuje żadnego systemu wsparcia.

Ciekawe są dane dotyczące struktury własności odnawialnych źródeł energii w Niemczech, które pokazują dobitnie, że duże koncerny energetyczne przespały trend OZE. Większość inwestycji w elektrownie wiatrowe, czy solarne została tam zrealizowana przez prywatnych obywateli.

Nieco uwagi paneliści poświęcili też energetyce obywatelskiej, która będzie się rozwijała niezależnie od niskiej opłacalności, chociaż prąd z sieci ma stawać się coraz droższy, a własny coraz tańszy. Technologia sprawia, że nigdy wcześniej nie mieliśmy takich możliwości samodzielnego wyprodukowania sobie energii, co cieszy konsumentów tak samo, jak samodzielne wyhodowanie warzyw we własnym ogródku. Trendem, modą, stylem i tematem rozmów staje się także oszczędność energii, od energooszczędnych urządzeń po nawyki w stylu odkręcania wody tylko na początku i na końcu, a nie przez cały czas brania prysznica.

Konferencja została zorganizowana przy udziale Forum Analiz Energetycznych, który dostarczył  liczne materiały informacyjne, z których pochodzą również powyższe wykresy.

Przeczytaj także

Dzień dziecka do dobra okazja do zastanowienia się nad tym co z naszego majątku pozostawić naszym potomkom.

Polacy marnują potencjał ponad 1bln. zł swoich oszczędności, głównie na lokatach. Jakie widzą główne przeszkody przed zainwestowaniem ich w wiatraki?

Dzień Otwarty pierwszego w Polsce parku wiatrowego w modelu obywatelskim, zorganizowany przez Pracownię Finansową; 17.12.2015.

24 października podczas Wielkiej Gali, 40 laureatów konkursu Wiktoria 2015, odebrało zwycięzkie statuetki z rąk Ministra Gospodarki Janusza Piechocińskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

25.10 godz. 20:00