Masz pytania? Zadzwoń tel.: 22 122 81 82

Aktualności

Wyniki pracy Elektrowni Wiatrowej 15

2 lutego 2017

Do największych przedsięwzięć Pracowni Finansowej w 2016 roku, należał zakup spółki zarządzającej dwoma turbinami Vestas V90 o wysokości 105 m. Wartość tego zlokalizowanego w miejscowości Wistka w woj. łódzkim parku wiatrowego, to blisko 30 mln złotych. Elektrownie działają już od ponad 4 lat produkując średnio około 11.000 MWh zielonej energii w skali roku. Dzięki tej inwestycji, Pracownia Finansowa, ma już w swoim portfolio 7 działających elektrowni wiatrowych. Łącznej ich moc nominalna to 10 MW. Następnych 6 turbin o łącznej mocy 12 MW jest w trakcie przygotowania do budowy.

rys. 1

Tymczasem przyjrzyjmy się bliżej pracy obu wiatraków w Witce. Jak widać, zarówno na rys. 1, jak i 2, w dniu 4 stycznia obie turbiny pracują i są podłączone do sieci wytwarzając moc 2020.4 kW w przypadku jednej elektrowni oraz 2053.6 kW w przypadku drugiej. Pokazuje to, że elektrownie pracowały z mocą większą niż nominalna, którą jest 2000 kW.

Jak widać na rysunku 2, prędkość wiatru odnotowana przez pierwszą elektrownię w dniu 4 stycznia 2017r to 12.7 m/s. Piętnaście minut później, turbina nr 2 odnotowała minimalnie mniejszą lecz bardzo zbliżoną prędkość – 10.6 m/s. Jak widać już taka prędkość jest wystarczająca do tego aby elektrownie osiągnęły a nawet przekroczyły nominalną moc (2MW).

rys. 2

Jak wskazuje kolejny roczny raport, turbiny przez okres ostatnich dwóch ostatnich lat wyprodukowały 22.676,142 MWh energii. Elektrownia Wiatrowa w Wistce zasila więc około 3.500 gospodarstw domowych!

Uzyskane wyniki wskazują, że turbiny zostały doskonale dobrane do warunków wietrznych. Dzięki bardzo dobremu stanowi technicznemu obu maszyn, liczba godzin przeznaczonych na serwis i konserwację była nieznaczna a turbiny pracowały niemal nieprzerwanie – przez ok. 99% czasu. Czynniki te przyczyniają się do wysokiej efektywności parku wiatrowego co przekłada się na zyski ze sprzedaży wyprodukowanej energii, które trafią do kieszeni naszych Inwestorów.

Jeszcze większa rentowność inwestycji

Intensywnie pracujemy nad tym aby znacznie podnieść rentowność naszych elektrowni wiatrowych. Jeszcze w pierwszym półroczu bieżącego roku planujemy uruchomienie pilotażowego rozwiązania znacznie zwiększającego przychody ze sprzedaży wyprodukowanej przez nasze wiatraki energii.

Więcej na temat korzyści wynikających z inwestycji w elektrownie wiatrowe V90 w Wistce wspominaliśmy tutaj>>

 

Przeczytaj także

Zapraszamy do obejrzenia przeglądu ważnych dla na momentów, miejsc i projektów z 2016 roku. Ten rok był dla nas czasem dynamicznego rozwoju.

Wyobrażam sobie jak może dziwić stwierdzenie zawarte w tytule w czasie, w którym branża wiatrakowa ogłasza największy kryzys od czasu, kiedy w Polsce zaczęto stawiać turbiny napędzane wiatrem.

Pracownia Finansowa spółka, której specjalność to inwestycje w realną wartość odebrała certyfikat „Przedsiębiorstwo Fair Play”. To już drugie w tym roku wyróżnienie potwierdzające wysoką jakość i rzetelność świadczonych usług.

Ekologiczna Elektrownia Wiatrowa 15, zarabia w oparciu o dwie działające od 4 lat turbiny Vestas V90 2MW. Inwestycja ma przyznany system wsparcia na 15 lat i udokumentowaną produkcję z całego okresu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

06.12 godz. 20:00