Masz pytania? Zadzwoń tel.: 22 122 81 82

Aktualności

Świat wspiera inwestycje w wiatraki. A Polska? – wywiad

9 grudnia 2016

O sytuacji na Rynku Energii Odnawialnej w Polsce na łamach magazynu Forbes mówi Dyrektor Zarządzający Spółki Pracownia Finansowa Maciej Musiał. Cały świat zmierza w kierunku dekarbonizacji. W ubiegłym roku nakłady na odnawialne źródła energii były dwukrotnie większe niż środki przeznaczone na źródła konwencjonalne. Ten światowy trend nie został jednak zaimplementowany do Polski. Kolejne ustawy i rozporządzenia wcielane w życie przez polski rząd hamują rozwój rynku odnawialnych źródeł energii, zniechęcając tym samym do inwestycji w realną wartość.

Skutkuje to wstrzymaniem planów producentów energii i inwestorów, co z kolei powoduje zastój w branży, oddalając tym samym szanse na zrealizowanie celu uzyskiwania energii z OZE do 2020r. nałożonego nam przez Unię Europejską.

Branża inwestycji w elektrownie wiatrowe z niecierpliwością czekała na ogłoszenie terminu aukcji energii z OZE, która odbędzie się 30 grudnia 2016r i z pewnością będzie przełomowym momentem i wyraźnym bodźcem prowadzącym do ponownego uruchomienia rynku. Więcej na ten temat na łamach magazynu Forbes mówi Maciej Musiał – Dyrektor Zarządzający Spółki Pracownia Finansowa. http://www.forbes.pl/aukcja-energii-z-odnawialnych-zrodel,wideo,209154,1,1.html

Biorąc dziś pod uwagę różnorodne sposoby inwestowania pieniędzy, inwestycje w wiatraki to wciąż bardzo opłacalny biznes. Właśnie dlatego, że obecne okoliczności utrudniają stawianie nowych maszyn, warto wykorzystać dostępne jeszcze projekty z Pozwoleniem na Budowę, aby dobrze ulokować pieniądze.

Przeczytaj także

W najbliższy poniedziałek 12 grudnia 2016 roku w Centrum Rozwoju Terapii Naturalnych Kuźnia Zdrowia odbędzie się wykład z cyklu psychologia pieniędzy „Jak zadbać o zdrowie finansowe?”.

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. To nie tylko wyjątkowy czas bycia razem, ale również towarzyszące mu tradycje, wierzenia, zwyczaje. To magiczna pora, kiedy dzieją się rzeczy niezwykłe i spełniają się nawet najskrytsze marzenia – w te dni wszystko jest możliwe.

Pracownia Finansowa prowadzi obecnie sprzedaż udziałów w wyjątkowym projekcie – Ekologicznej Elektrowni Wiatrowej 15. Główne powody, dla których aktualnie zdecydowaliśmy się wybrać właśnie tę inwestycję i zaprosić do niej wspólników, przedstawiamy poniżej.

Pracownia Finansowa spółka, której specjalność to inwestycje w realną wartość odebrała certyfikat „Przedsiębiorstwo Fair Play”. To już drugie w tym roku wyróżnienie potwierdzające wysoką jakość i rzetelność świadczonych usług.

2 thoughts on “Świat wspiera inwestycje w wiatraki. A Polska? – wywiad

  1. Proszę Państwa, jakie jest Państwa zdanie na temat cen Zielonych Certyfikatów po aukcji – jak będą się one kształtować? I jakie działania spowodowałyby dodatkowe korzyści z tych inwestycji?

  2. Panie Zbyszku, trudno określić jak może kształtować się cena Zielonych Certyfikatów po aukcji. Wiemy jedynie, że jej obecna cena jest na rekordowo niskim poziomie. Dla przykładu biogazownie, które otrzymywały do tej pory Zielone Certyfikaty obecnie otrzymują tzw. Błękitne Certyfikaty, których cena wynosi blisko 300 zł za certyfikat. Taki poziom ceny osiągały kiedyś Zielone Certyfikaty. W takim wypadku nasze Inwestycje osiągałyby poziomy rentowności nawet 20% w skali roku.
    Niestety obecna polityka rządu nie wspiera energetyki wiatrowej, która w największym stopniu przyczyniła się do postępów w realizacji Dyrektywy Unijnej w zakresie wytwarzania energii z OZE. Szacujemy, że cena Zielonych Certyfikatów wróci do poziomów z początku roku i będzie oscylować w okolicy 120 zł/ZC.
    Korzystnym dla naszych Inwestycji może być również udział w tzw. aukcji przejściowej i zmiana systemu wsparcia z Zielonych Certyfikatów na stałą cenę wygraną na aukcji dla źródeł zrealizowanych jeszcze w systemie Zielonych Certyfikatów.
    Warto zwrócić również uwagę na fakt, że minimalna cena Zielonych Certyfikatów to 20 zł gdyż tyle wynosi ulga w akcyzie dla zakładów energetycznych (dla nich zakup za 20 zł oznacza w praktyce cenę 0 zł). Obecnie cena Zielonych Certyfikatów znajduje się w przedziale 40-50 zł, dlatego każda perspektywa w przyszłości wydaje się lepsza niż sytuacja obecna. Czekamy na stabilizację wsparcia czy to przez uregulowanie rynku Zielonych Certyfikatów czy przez przejście na system aukcyjny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

25.10 godz. 20:00