Masz pytania? Zadzwoń tel.: 22 122 81 82

Aktualności

Rząd podtrzymuje wsparcie dla rozwoju lądowej energetyki wiatrowej

4 grudnia 2018

Ponieważ w ostatnim czasie pojawiły się wprowadzające w błąd informacje dotyczące rządowych planów wsparcia budowy farm morskich kosztem energetyki wiatrowej na lądzie, głos w tej sprawie zabrał przedstawiciel Ministerstwa Energii.

Minister Grzegorz Tobiszowski stanowczo zdementował wcześniejsze informacje. Obecny rząd chce wybudować drugą nogę produkcji energii z OZE, nie amputując obecnej, co zostało potwierdzone w materiale wideo tutaj >>  Wcześniejsze informacje, szeroko komentowane w mediach, mówiły między innymi o tym, że za kilka / kilkanaście lat rząd nie kupi już energii pochodzącej z wiatru.

Ostatecznie jednak skończy się jedynie wsparcie rządu dla lądowych elektrowni wiatrowych w formie dopłaty do energii z OZE. Nie jest natomiast pewne, że system wsparcia nie będzie kontynuowany w przyszłości, czy to przez obecne, czy nowe władze. Ponadto rząd nie jest jedynym nabywcą energii z elektrowni wiatrowych. Energię z OZE nabywają także firmy komercyjne i to w cenach bardziej atrakcyjnych niż proponują zakłady energetyczne z kapitałem skarbu państwa.

Unia Europejska również jest po stronie odnawialnych źródeł energii. Wymaga od Polski zwiększania produkcji zielonej energii i podnosi dodatkowo cel dla państw członkowskich na 2030 rok, gdzie 32% zużycia energii w bilansie energetycznym państwa ma stanowić energia z OZE . Natomiast za kilka / kilkanaście lat wsparcie rządu prawdopodobnie nie będzie już potrzebne. Wydajność turbin wzrasta, spada ich cena (np. z 2.2 na 1,7 mln. EUR za Vestas V90), rosną ceny energii (w zeszłym roku 155 zł/MWh, teraz już 240 zł/MWh) i Zielonych Certyfikatów (w zeszłym roku 22 zł, w listopadzie br. już 162 zł). Niezawodność nowych modeli wiatraków także rośnie, co zmniejsza koszty serwisowe.

Minister uspokaja, że rząd nie robiłby zmian w ustawie o OZE, gdyby miał zamiar rezygnować z energii z wiatru na lądzie. Znowelizowana w czerwcu br. ustawa o OZE m.in. wprowadziła możliwości modernizacji turbin wiatrowych, o czym również wspomniał Minister Tobiszowski w swojej wypowiedzi. Przed nowelizacją ustawa zakazywała wymiany turbin na nowe, można je było tylko naprawiać. Obecnie można już robić tzw. repowering, czyli dokonywać wymiany na nowsze, wydajniejsze turbiny, mieszczące się w dotychczasowych wymaganiach środowiskowych, lokalizacyjnych, budowlanych i przyłączeniowych. W ustawie zmniejszono też podstawę opodatkowania dla elektrowni wiatrowych.

Elektrownie wiatrowe będą zatem nadal atrakcyjnym aktywem inwestycyjnym, którego wartość w czasie może nawet rosnąć, biorąc pod uwagę to, że w Polsce nadal obowiązuje ustawa odległościowa, która praktycznie uniemożliwia pozyskanie nowych lokalizacji.

Przeczytaj także

Po dwóch latach oczekiwania wchodzi w życie nowy system wsparcia zielonej energii

Najbliższa dekada upłynie pod znakiem wzrostu cen energii.

W czerwcu i w lipcu Pracownia Finansowa realizuje wypłaty zysków z czterech projektów inwestycyjnych, a suma wypłat dochodzi do rekordowej kwoty!

Komisja Europejska, Parlament Europejski oraz Rada Unii Europejskiej podjęły decyzję dotyczącą celów dyrektywy OZE

28 lipca godz. 20:00