Masz pytania? Zadzwoń tel.: 22 122 81 82

Aktualności

Pracownia Finansowa podsumowuje rok 2021 w inwestycjach w elektrownie wiatrowe i zdradza średnią kwotę inwestycji

20 stycznia 2022

Potwierdziły się przewidywania ekspertów z poprzedniego roku w zakresie inwestycji w odnawialne źródła energii. Ceny prądu sięgają gigantycznych wartości, co nadweręża portfele konsumentów, natomiast może po brzegi wypełnić portfele inwestorów w projektach elektrowni wiatrowych i innych OZE. To sprawia, że w 2021 wzrosła także wartość średniej inwestycji w wiatraki z Pracownią Finansową do 166 tysięcy złotych! Przedstawiamy podsumowanie i plany na 2022 rok w inwestycjach OZE grupy INWE.

Jak można podsumować rok 2021 w branży odnawialnych źródeł energii?

Miniony rok upłynął pod znakiem znacznych wahań cen zarówno w obszarze energii elektrycznej jak i Zielonych Certyfikatów. Zaskoczeniem był brak uchwalenia ustawy odległościowej oraz ogromne różnice w cenie sprzedaży energii elektrycznej na TGE. Wartości wahały się między 400 zł/MWh, a nawet 2400 zł/MWh. Przy tym presja wzrostu cen materiałów takich jak stal, też jest bardzo odczuwalna w branży energetyki wiatrowej.

Co było największym sukcesem projektów elektrowni wiatrowych?

Jako niewątpliwy sukces można uznać znaczny postęp wszystkich projektów z fazy dokumentacyjnej do fazy realizacyjnej. W dobie pandemii i paraliżu w urzędach oraz jednostkach administracyjnych udało się realizować strategiczne procesy. Było to również wybudowanie infrastruktury elektroenergetycznej, budowa dróg, fundamentów czy fizyczny montaż turbin.

Jakie wyzwania i prognozy na 2022 rok w branży energetyki wiatrowej i odnawialnych źródeł energii? Jakie plany dotyczące realizacji projektów inwestycyjnych i budowy elektrowni wiatrowych w projektach grupy INWE?

Czekamy na uchwalenie ustawy umożliwiającej uwolnienie przestrzeni pod nowe projekty wiatrowe. Dzięki temu możliwe będzie zwiększanie udziału produkcji elektrowni wiatrowych w mixie energetycznym. W projektach finansowanych w ramach inwestycji z Pracownią Finansową celem jest uruchamianie projektów w budowie oraz utrzymanie wysokiej dostępności maszyn pracujących. Plany na 2022 rok zakładają zwiększenie przychodów dzięki nowym umowom na sprzedaż energii elektrycznej przy równoczesnym reżimie kosztowym związanym z nową polityką serwisową elektrowni.

Partner technologiczny grupy INWE – Energia Pro, realizujący projekty inwestycyjne z oferty Pracowni Finansowej przewiduje, że ceny energii elektrycznej będą stale rosły, co sprawi, że inwestorzy będą mogli oczekiwać rosnących przychodów w roku 2022 i w kolejnych latach.

Przeczytaj także

W dniach od 30 sierpnia do 1 września w Serocku odbyła się kolejna edycja konferencji organizowanej przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej. W wydarzeniu uczestniczył Paweł Rochala, dyrektor zarządzający EnergiaPro – spółki odpowiadającej za realizację wybranych projektów budowy Ekologicznych Elektrowni, finansowanych przez inwestorów Pracowni Finansowej.

inwestycje w wiatraki w co zainwestować ile można zyskać

Inwestycja EEW14 dotyczy objęcia udziałów w spółce celowej powołanej w celu wybudowania jednej elektrowni wiatrowej o mocy 2MW w modelu „pod klucz“. Inwestor, stając się współwłaścicielem elektrowni wiatrowej czerpie zyski z produkcji energii elektrycznej przez cały okres eksploatacji turbiny.

Ceny energii na TGE w ostatnich miesiącach sięgają niespotykanych dotychczas poziomów i są nawet ponad 4x wyższe niż w zeszłym roku. Jeszcze niedawno rentowność budowanych obecnie elektrowni z projektów inwestycyjnych Pracowni Finansowej szacowana była przy cenie 275zł / MWh. Aktualnie, przy ostrożnych założeniach, zyskowność szacowana jest przy cenie 350zł za 1MWh. To sprawia, że kalkulator rentowności najnowszego projektu wskazuje aż 13% rocznie.

Weź udział w projekcie budowy farm słonecznych – PV1! Nowa inwestycja może stanowić stabilne źródło zysku z uwzględnieniem ochrony kapitału przed inflacją.

31 maja godz. 20:00