Masz pytania? Zadzwoń tel.: 22 122 81 82

Aktualności

Postępy inwestycji OZE – trwa budowa kolejnych elektrowni wiatrowych w Polsce

11 kwietnia 2022

Energetyka wiatrowa w obecnej sytuacji związanej z inwazją Rosji na Ukrainę stanowi element, który może pomóc skutecznie odsunąć Rosję od Europy. Polska zwraca się coraz bardziej przychylnie ku inwestycjom w alternatywne dla węgla, ropy i gazu, źródła energii, a wyniki wietrzności dają potwierdzenie potencjału tego runku. W pierwszym kwartale tego roku uruchomione elektrownie wiatrowe grupy INWE odnotowały ogólną, rekordową dostępność średnią na poziomie 95,6%. Partner branżowy pracuje intensywnie nad uruchomieniem kolejnych turbin m.in. w projektach EEW13, EEW17, EEW25.

Ekologiczna Elektrownia Wiatrowa 13

Inwestycja jest zlokalizowana w miejscowości Łazisko, w gminie Tomaszów Mazowiecki. W tym miejscu stawiana jest elektrownia wiatrowa Vestas V90 o wysokości 105m i mocy 2MW. Lokalizacja posiada bardzo dobre warunki wietrzne.

Jeszcze w pierwszym kwartale zrealizowana została w inwestycji wymiana transformatora w gondoli celemumożliwienia pracy elektrowni wiatrowej zgodnie z warunkami napięcia polskiej sieci. W pierwszym kwartale zakończono również wykonanie infrastruktury elektroenergetycznej. Aktualnie trwają pomiary linii kablowej oraz wykonywana jest telemechanika, po czym zostaną złożone dokumenty odbiorowe do zakładu energetycznego, aby móc po raz pierwszy podać napięcie na elektrownię.

W projekcie podpisane zostały atrakcyjne umowy na zakup i sprzedaż energii elektrycznej na 2022 rok. Sprzedaż energii elektrycznej odbywać się będzie po cenach rynkowych, co pozwoli na maksymalizację zysków ze sprzedaży.

Ekologiczna Elektrownia Wiatrowa 17

Ekologiczna Elektrownia Wiatrowa 17 powstaje w miejscowości Zawada, w województwie łódzkim. W elektrowni zostanie zastosowana turbina Vestas V90 o mocy 2MW. W pierwszym kwartale 2022 roku prowadzone były w projekcie EEW17 prace związane z przygotowaniem elektrowni wiatrowej do podania napięcia.

Tak jak w projekcie EEW13, w projekcie EEW17 również nastąpiła wymiana transformatora w gondoli. Wymiana transformatora niezbędna jest, aby elektrownia mogła pracować zgodnie z warunkami napięcia polskiej sieci. Aktualnie wykonywany jest tor kablowy oraz oczekujemy na dostawę stacji rozdzielczej SN. Po tym nastąpi etap związany z pomiarami infrastruktury elektroenergetycznej oraz wykonanie telemechaniki, badań nastaw i zabezpieczeń, aby móc przygotować dokumentację odbiorową do zakładu energetycznego. W międzyczasie prowadze są również prace rewitalizacyjne elektrowni.

Ekologiczna Elektrownia Wiatrowa 25

Inwestycja EEW25 to projekt budowy 80-metorwej elektrowni wiatrowej Vestas V90 o mocy 2MW. Elektrownia stawiana jest w miejscowości Tomaszów Mazowiecki na podwyższonym o 5 metrów fundamencie, który zapewni lepsze osiągnięcia wiatrowe.

Na koniec roku 2021 przystąpiono do budowy pierwszego etapu fundamentu elektrowni. Dodatkowo specjalnie akredytowana jednostka wykonała niezbędny przegląd elektrowni wiatrowej przed niezbędną kontrolą UDT celem dopuszczenia do użytkowania podestu oraz wciągnika.

Pierwszy kwartał 2022 roku zaowocował rozpoczęciem prac związanych z drugim etapem wylewania fundamentów. Aktualnie trwa przerwa technologiczna związana z fundamentem. Trwają również prace rewitalizacyjne elektrowni oraz prace przygotowawcze do montażu. W międzyczasie układany jest również tor kablowy oraz oczekujemy na dostawę stacji SN. Zdjęcia z inwestycji prezentujemy w poniższej galerii.

Strategia projektów inwestycyjnych elektrowni wiatrowych zakłada generowanie atrakcyjnych stóp zwrotu w sposób pasywny dla Inwestora i dodatkowo ochronę kapitału przed inflacją. Dowiedz się więcej podczas webinaru LIVE ZAREZERWUJ MIEJSCE >>

Przeczytaj także

W dniach od 30 sierpnia do 1 września w Serocku odbyła się kolejna edycja konferencji organizowanej przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej. W wydarzeniu uczestniczył Paweł Rochala, dyrektor zarządzający EnergiaPro – spółki odpowiadającej za realizację wybranych projektów budowy Ekologicznych Elektrowni, finansowanych przez inwestorów Pracowni Finansowej.

inwestycje w wiatraki w co zainwestować ile można zyskać

Inwestycja EEW14 dotyczy objęcia udziałów w spółce celowej powołanej w celu wybudowania jednej elektrowni wiatrowej o mocy 2MW w modelu „pod klucz“. Inwestor, stając się współwłaścicielem elektrowni wiatrowej czerpie zyski z produkcji energii elektrycznej przez cały okres eksploatacji turbiny.

Ceny energii na TGE w ostatnich miesiącach sięgają niespotykanych dotychczas poziomów i są nawet ponad 4x wyższe niż w zeszłym roku. Jeszcze niedawno rentowność budowanych obecnie elektrowni z projektów inwestycyjnych Pracowni Finansowej szacowana była przy cenie 275zł / MWh. Aktualnie, przy ostrożnych założeniach, zyskowność szacowana jest przy cenie 350zł za 1MWh. To sprawia, że kalkulator rentowności najnowszego projektu wskazuje aż 13% rocznie.

Weź udział w projekcie budowy farm słonecznych – PV1! Nowa inwestycja może stanowić stabilne źródło zysku z uwzględnieniem ochrony kapitału przed inflacją.

10.10 godz. 20:00