Masz pytania? Zadzwoń tel.: 22 122 81 82

Aktualności

Podsumowanie roku 2019 i plany na 2020 rok w elektrowniach wiatrowych Grupy PF

17 stycznia 2020

W minionym roku Polska nie zdążyła spełnić dyrektyw Unii Europejskiej związanych z Pakietem Klimatyczno-Energetycznym. Rząd stara się więc szukać strategii ratunkowych oraz skutecznych sposobów na wyjście z tej sytuacji. Czy właśnie teraz nadchodzi dobry czas dla elektrowni wiatrowych? Przedstawiamy opinie oraz plany ekspertów Pracowni Finansowej na 2020 rok.

Obecny stan rynku elektrowni wiatrowych w Polsce – opinie Pracowni Finansowej

Coraz częściej mówi się o tym, że w Polsce zaczyna brakować miejsc pod budowę elektrowni wiatrowych. Sytuacja ta jest związana z wprowadzoną w 2016 roku ustawą odległościową. Określa ona, że konstrukcja powinna znajdować się w minimalnej odległości około 1,5 km od zabudowań (10 x wysokość wiatraka). Potocznie nazywa się ją „antywiatrakową”, ponieważ stwarza spore utrudnienia w budowie. Na ten moment praktycznie nie sposób znaleźć terenu pod nowe realizacje, które spełniałyby wszystkie wymagania prawne.

Pracownia Finansowa jest jedną z nielicznych spółek, która nadal prowadzi takie projekty. Obecnie żadne nowe inwestycje w elektrownie wiatrowe nie otrzymują pozwoleń, jednak Pracownia dysponuje projektami z PnB wydanymi jeszcze na starych zasadach.

Opinie specjalistów z Pracowni Finansowej na temat ustawy z 2016 roku są jednoznaczne. Przepisy te niepotrzebnie utrudniają już i tak niekorzystną sytuację energetyczną w Polsce. Inne państwa jako główne kryterium budowy wiatraków, uznają emisję hałasu – elektrownie nie mogą przekraczać poziomu natężenia 45 decybeli w nocy dla najbliższych zabudowań. W ciągu ostatnich lat technologia nieustannie się rozwijała, więc wiatraki emitują coraz mniej hałasu. Ustawa odległościowa jest zbyt surowa, ponieważ uniemożliwia budowę, nawet jeśli projekt spełnia wszystkie inne wymagania.

Strategia na kolejne lata – co planuje Grupa Pracownia Finansowa?

Grupa PF posiada kilkanaście atrakcyjnych lokalizacji dla elektrowni wiatrowych, które zostały zabezpieczone jeszcze przed wejściem w życie ustawy odległościowej. Realizujemy inwestycje na terenach województwa łódzkiego, śląskiego oraz na dolnym śląsku. Takie procesy wykonawcze rozkładają się w czasie, dlatego będą trwać jeszcze przynajmniej przez następne dwa lata.

Oczywiście zdajemy sobie sprawę z tego, że niesprzyjające przepisy mogą nadal blokować nowe projekty. Planujemy więc weryfikować rynek już wybudowanych elektrowni, które moglibyśmy przejąć, w czym zresztą mamy już pewne doświadczenia. Rozszerzymy swoją działalność również na Ukrainę, gdzie rynek ten mocno się rozwija. Mamy zamiar ukończyć tam nasz projekt pierwszej polskiej farmy wiatrowej, a następnie zweryfikować potencjał na kolejne inwestycje. Przeszkody, które napotykamy w Polsce, nie powstrzymują nas przed realizacją wyznaczonych celów – trzymamy rękę na pulsie i dostosowujemy się do zmieniających warunków.

Opinie Pracowni Finansowej dotyczące prognoz inwestycyjnych na rok 2020

Eksperci Grupy Pracownia Finansowa z nadzieją patrzą w przyszłość i mają swoje opinie odnośnie prognoz na nadchodzący rok 2020. Najbliższy czas, naszym zdaniem, przyniesie przełom w energetyce wiatrowej. Po trzyletniej stagnacji, związanej ze zmianą przepisów, zaczęto odkrywać różne metody na doprowadzenie istniejących projektów do końca. Przy dzisiejszych cenach energii, opłaca się je finansować bez udziału banku, pod warunkiem, że nie są to turbiny fabrycznie nowe, których ceny nadal są wysokie. Na rynku będzie można zaobserwować konkretny podział na koncerny inwestujące w nowe maszyny oraz rozwijający się sektor inwestorów indywidualnych takich jak Grupa PF, gdzie wykorzystuje się turbiny używane.

Przyszły rok jest świetnym momentem dla osób, które poszukują alternatywnych możliwości inwestowania i chcą mieć swój udział w działaniach ekologicznych, realnie wpływających na ochronę środowiska. Grupa Pracownia Finansowa ma wieloletnie doświadczenie oraz wsparcie specjalistów z branży, dlatego inwestowanie poprzez nabycie udziałów może być atrakcyjnym sposobem na lokowanie nadwyżek kapitału. Polska będzie musiała w końcu przyłączyć się do walki o środowisko, więc istnieje duża szansa, że przepisy zostaną zmienione na korzyść. Tym bardziej już w 2020 roku warto obserwować ekologiczne projekty inwestycyjne.

Przeczytaj także

inwestucje w wiatraki, Pracownia Finansowa

Wyjaśniamy, ile prądu produkuje elektrownia wiatrowa i dlaczego warto inwestować w takie instalacje!

Ekologiczne elektrownie Pracownia Finansowa

Zapraszamy do nowego projektu EEW22, który polega na budowie 100–metrowej elektrowni wiatrowej GE, o mocy 1,5 MW, w okolicy miejscowości…

Pracownia Finansowe opinie o OZE Maciej Musiał w Comparic24.tv

W dniu 19 listopada o godzinie 10:30 Prezes Pracowni Finansowej Maciej Musiał przekazał opinie oraz wspólnie z redaktorem odpowiedzieli na…

Pracownia Finansowa wypłaca zyski z inwestycji w elektrownie wiatrowe

Październik jest miesiącem oszczędzania, a Pracownia Finansowa dba o to, aby inwestorzy mieli co odłożyć

10.10 godz. 20:00