Masz pytania? Zadzwoń tel.: 22 122 81 82

Aktualności

Pierwsza aukcja OZE dla instalacji powyżej 1MW już za 2 miesiące?

4 kwietnia 2017

20 marca skierowano do podpisu Prezesa Rady Ministrów rozporządzenie o pierwszej aukcji OZE dla instalacji powyżej 1MW. Dla nas to świetna wiadomość, ponieważ w praktyce wygranie aukcji oznacza umożliwienie realizacji projektów elektrowni wiatrowych 9, 10, 13, 14, 16 i 17. Rozporządzenie wejdzie w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, a pierwsza aukcja odbędzie się 60 dni od daty jego wejścia w życie, czyli około połowy czerwca tego roku.

Rozporządzenie jest konsekwencją wejścia w życie IV rozdziału ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii. Pierwotnie miało ono nastąpić 1 stycznia 2015, lecz na dwa dni przed, Prezydent przesunął je o pół roku. Ostatecznie pierwsza (próbna) aukcja dla instalacji do 1MW odbyła się rok później – 30 grudnia 2016. Z najnowszych informacji wynika, że w ciągu najbliższych dwóch miesięcy ma szansę odbyć się aukcja dla maszyn 2MW.

Cena referencyjna dla elektrowni wiatrowych powyżej 1MW została ustalona na 350zł. Minister Energii chce przyłączyć w 2017 roku jedynie około 50 wiatraków, co oznacza, że konkurencja na aukcji będzie bardzo duża. Przewaga Pracowni Finansowej oparta jest na zastosowaniu maszyn Vestas V110 w elektrowniach wiatrowych 9, 10, 16 i 17. Maszyny tego typu to relatywnie nowy model, który dzięki dużemu rotorowi i wysokiej na 125 metrów wieży, potrafi wyprodukować nawet 50% więcej energii niż jego poprzednik – Vestas V90. Takich projektów jest też dużo mniej niż najpopularniejszych w ostatnich latach, opartych o maszyny V90, które potrzebują wyższej ceny odkupu, żeby były rentowne.

Dodatkowo Urząd Marszałkowski w Łodzi zapowiedział, że w maju rozstrzygnięte zostaną konkursy dotacyjne. Dla nas to istotna informacja, ponieważ przyznanie dotacji dla elektrowni 9, 10 , 13, 14, 16 i 17, dla których wnioski złożone zostały 28 września 2016 roku będzie równoznaczne z koniecznością skorygowania oferty aukcyjnej w związku z otrzymaniem pomocy publicznej. Oznacza to, że Pracownia Finansowa będzie mogła zaproponować dużo niższą cenę odkupu energii, co znacząco zwiększy jej szanse na wygranie aukcji.

Niezależnie od odpisanych wyżej możliwości, we wszystkich naszych instalacjach planujemy zastosować rozwiązania zwiększające rentowność, o których pisaliśmy w poprzednim biuletynie.

Zarówno fakt zorganizowania pierwszej aukcji, jak i rozporządzenie dotyczące drugiej, to dobre sygnały dla rynku OZE. Patrząc z perspektywy kilkudziesięciu lat, obecne opóźnienie wejścia w życie ustawy o OZE, nie przeraża, jednak zdecydowanie chcielibyśmy rozpocząć budowę powyższych elektrowni jak najszybciej.

Przeczytaj także

Spółka obrotu energią (PFE), budowa data center wewnątrz masztów elektrowni oraz banki energii na stałe zwiększą rentowność inwestycji w wiatraki.

Zapraszamy do obejrzenia przeglądu ważnych dla na momentów, miejsc i projektów z 2016 roku. Ten rok był dla nas czasem dynamicznego rozwoju.

W niepewnych czasach, dobra inwestycja, zapewniająca bezpieczeństwo finansowe to skarb. Inwestycja w elektrownie wiatrowe, łączy w sobie atrakcyjne stopy zwrotu i wysoki poziom bezpieczeństwa.

Aż trudno uwierzyć, ale niektórzy porównują inwestycje w wiatraki z lokatą bankową, twierdząc, że kilkanaście procent zwrotu…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

12.07 godz. 20:00