Masz pytania? Zadzwoń tel.: 22 122 81 82

Aktualności

Perspektywy rozwoju energii odnawialnej na Ukrainie – Grupa PF na Forum Europa-Ukraina

18 lutego 2020

W dniach 4-5 lutego w Rzeszowie odbyła się konferencja Forum Europa-Ukraina organizowana od wielu lat przez Instytut Studiów Wschodnich. Do udziału w jednym z paneli dyskusyjnych XIII edycji Forum zaproszony został Pan Marcin Orkisz, przedstawiciel ENEVI S.A. – jednej ze spółek realizujących projekty inwestycji w elektrownie wiatrowe w ramach Grupy Pracownia Finansowa.

Tematyka konferencji skupiona była tym razem głównie na rozwoju potencjału gospodarczego Ukrainy, możliwości regionów oraz współpracy z partnerami z Polski i innych państw europejskich. Eksperci debatowali nad strategią samorządności terytorialnej, ale również nad kwestią bezpieczeństwa Ukrainy w odniesieniu do stosunków europejskich, a także światowych.

Przedstawiciel ENEVI S.A. Pan Marcin Orkisz wziął udział w panelu dyskusyjnym ‘Europa Środkowa i Wschodnia wobec transatlantyckich kontrowersji’, podczas którego, wspólnie z pozostałymi uczestnikami, odniósł się do perspektyw rozwoju energetyki odnawialnej na Ukrainie.

ENEVI S.A. jest firmą należącą do holdingu Grupy Pracownia Finansowa. Firma odpowiada za prowadzenie wybranych projektów oraz zarządzanie realizacją budowy elektrowni wiatrowych w Polsce, a także na Ukrainie. Projekty ENEVI są efektem poszukiwań nowych rynków dla rozwoju branży odnawialnych źródeł energii. Ukraina okazała się najlepszym z możliwych rozwiązań i za jej wyborem stoją najwyższe w Europie taryfy gwarantowane, lokalizacja przy granicy z Polską oraz wysoki potencjał inwestycyjny.

Obejrzyj nagranie z relacją z Forum Europa-Ukraina i poznaj odpowiedzi na pytania zadane przez prowadzącego naszemu przedstawicielowi:

  1. Od 2020 roku zmienia się system prawny, schemat stawek i PPS na Ukrainie. Czy zmiany mają wpływ na realizację polskich projektów elektrowni wiatrowych na Ukrainie?
  2. W lipcu 2019 roku Ukraina zaczęła liberalizować rynek elektryczności, ponieważ zmiana modelu do 7 gigawatów, to olbrzymia wartość w budżecie, która musi zostać przeznaczona na PPS oraz taryfy gwarantowane. Czy chaos towarzyszący prowadzeniu tego procesu wpływa w jakikolwiek sposób na Wasze projekty?
  3. Czy inwestycje ENEVI polegają wyłącznie na finansowaniu za pomocą wkładu inwestorów prywatnych, co sprawia, że odchodzi ryzyko związane z finansowaniem bankowym?
  4. Jakie są plany i możliwości instalacyjne ENEVI na najbliższe 2-3 lata? Ile megawatów chcecie zainstalować na Ukrainie?

Przeczytaj także

W minionym roku Polska nie zdążyła spełnić dyrektyw Unii Europejskiej związanych z Pakietem Klimatyczno-Energetycznym. Rząd stara się więc szukać strategii ratunkowych oraz skutecznych sposobów na wyjście z tej sytuacji. Czy właśnie teraz nadchodzi dobry czas dla elektrowni wiatrowych? Przedstawiamy opinie oraz plany ekspertów Pracowni Finansowej na 2020 rok.

Jednym z popularniejszych, ale niezwykle szkodliwych mitów jest stwierdzenie, że elektrownie wiatrowe powodują hałas przeszkadzający w codziennym życiu. Absolutnie nie trzeba się tego obawiać! Dzięki odpowiednim regulacjom prawnym odnośnie budowy w określonych odległościach, ich inwazyjność została zminimalizowana. Wyjaśniamy, jaki dźwięk wydają pracujące wiatraki.

Raporty smogowe nie napawają optymizmem. Zanieczyszczone powietrze jest szkodliwe dla nas i całego środowiska. Widmo katastrofy ekologicznej jest już coraz bardziej rzeczywiste. Unia Europejska stara się wprowadzić odpowiednie zmiany w sposobie prowadzenia gospodarki energetycznej, tak by zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych oraz zanieczyszczeń do atmosfery. Czy się to udaje? Pracownia Finansowa wyjaśnia, jak energetyka wiatrowa sprzyja walce o czyste powietrze.

Nowy projekt inwestycyjny EEW w portfolio Grupy Pracownia Finansowa dotyczy zakupu działającej elektrowni wiatrowej Vestas V66, o mocy 1,75 MW, zlokalizowanej w okolicy miejscowości Nidzica. Elektrownia, działa od 2015 roku, jej stan techniczny jest bardzo dobry i został potwierdzony pozytywnym audytem naszego serwisu. Elektrownia ma przyznany system wsparcia w formie Zielonych Certyfikatów do 2030 roku.

28 lipca godz. 20:00