Masz pytania? Zadzwoń tel.: 22 122 81 82

Aktualności

Odmrażanie gospodarki a rynek energetyczny

1 czerwca 2020

eksperci energetyki polska, pracownia finansowa, inwestycje w wiatraki

Pojawienie się wirusa COVID-19 wywołało światową pandemię i miało nieobojętny wpływ na różne sektory gospodarki. Rynek energetyczny również odczuwa skutki światowej izolacji, dlatego eksperci Pracowni Finansowej przedstawiają wnioski po analizie.

Pierwsze co dało się odczuć to stopniowe zmniejszanie zapotrzebowania gospodarki na energię. Pracownicy wielkich biurowców przenieśli się na tryb pracy zdalnej, wstrzymane zostały m.in. lotniska, a także zamknięte największe centra handlowe. Zmniejszona działalność przemysłowa spowodowała spadek cen uprawnień do emisji CO2, co ma bezpośredni wpływ na ceny energii na rynku hurtowym. Jednocześnie wysoka produkcja energii z wiatru przełożyła się na spadek cen energii do poziomu ok. 145 zł/MWh. Specjaliści Grupy Pracownia Finansowa szacują, że tendencja spadkowa utrzyma się przez krótki czas, a następne stopniowe odmrażanie gospodarki po pandemii wpłynie na stabilizacje ceny oraz na jej sukcesywny wzrost.

Pandemia koronawirusa wpłynęła też w niewielkim stopniu na ceny świadectw pochodzenia. W styczniu sprzedawano je po 150 zł/MWh, a w marcu po 130 zł/MWh. Jak oceniają specjaliści, jest to o wiele mniejszy spadek, niż ten z zeszłego roku w tym samym okresie kiedy ceny spadły nawet do 70 zł/MWh. Prognozujemy, że ceny świadectw pochodzenia podobnie jak energii, będą się stabilizowały, a następnie wzrosną by osiągnąć poziom taki jak na początku roku.

Odmrażanie gospodarki wpłynie na sukcesywny wzrost zapotrzebowania na prąd, a jednoczesny wzrost temperatur, przyczyni się do konieczności zużywania dodatkowej energii m.in. na schładzanie klimatyzatorami, co też będzie miało wpływ na zwiększenie jej cen. Jednak mimo wzrastającego zapotrzebowania na energię, elektrownie węglowe nie będą mogły zwiększyć swojej produkcji. Zapowiadana susza, która już daje o sobie znać, obniża poziom wód w rzekach i jeziorach, a letnie upały zwiększą ich temperaturę. Ta sytuacja ograniczy możliwości schładzania generatorów, a co za tym idzie, zmniejszy możliwości produkcyjne tychże elektrowni. To także znacząco wpłynie na wzrost cen energii elektrycznej na rynku.

Należy zwrócić uwagę przy tej okazji na fakt, że powrót przemysłu do cyklu produkcyjnego spowoduje ponowny wzrost zanieczyszczeń i cen uprawnień do emisji CO2, co również może przełożyć się na dalszy wzrost cen energii elektrycznej na przełomie 3 i 4 kwartału 2020 roku.

Sytuacja ostatnich miesięcy pokazała, że koszt utrzymania i produkcji energii w najstarszych i najmniej wydajnych elektrowniach czy elektrociepłowniach węglowych jest tak duży, że wkrótce najsłabsze jednostki powinny zacząć być wygaszane, a ich miejsce zastępowane OZE, głównie elektrowniami wiatrowymi, a w przyszłości także generacją gazową. Taki trend utrzyma zwiększone zapotrzebowanie na energię z wiatru jako źródła tańszego. 

Konieczność dostosowania się do nowych warunków w wyniku pandemii koronawirusa wywarła negatywny wpływ na wiele obszarów gospodarki zarówno w kraju jak i na świecie. Ukazała jednak również wysokie bezpieczeństwo inwestycji w elektrownie wiatrowe. Natura nie przestaje dostarczać surowca w postaci wiatru, nie ma w tym obszarze opóźnień, a w pełni zautomatyzowane turbiny są w stanie produkować potrzebną energię, gdyż są jedynie w minimalnym stopniu zależne od czynnika ludzkiego. 

Przeczytaj także

W obliczu tych trudnych czasów, poza wyzwaniami dotyczącymi zdrowia i bezpieczeństwa, wiele osób zastanawia się także, jaki wpływ będzie miała obecna sytuacja na gospodarkę i rynek.

W parku wiatrowym Grupy Pracownia Finansowa, realizowanym w ramach projektu inwestycyjnego EEW19 oraz EEW20, trwają intensywne prace związane z rozpoczęciem budowy. Odwiedziliśmy inwestycję w trakcie wykonywania prac fundamentowych, aby zaprezentować Państwu kilka ciekawych informacji na temat procesu realizacji, sfilmowanych w otoczeniu pięknego, polskiego, nizinnego krajobrazu.

Pracownia Finansowa wypłaca zyski z inwestycji w elektrownie wiatrowe

Październik jest miesiącem oszczędzania, a Pracownia Finansowa dba o to, aby inwestorzy mieli co odłożyć

Doświadczenie naszych ekspertów, sprawna komunikacja, a także systematyczne przekazywanie raportów okresowych sprawiają, że Inwestorzy chętnie przyłączają się do projektów inwestycyjnych…

16 marca godz. 20:00