Masz pytania? Zadzwoń tel.: 22 122 81 82

Najciekawsze inwestycje w OZE


Inwestycje w odnawialne źródła energii to codzienność gospodarki XXI wieku.

Globalne zapotrzebowanie na czystą energię z odnawialnych źródeł stale rośnie. W ramach walki ze zmianami klimatycznymi coraz więcej państw i firm decyduje się na inwestycje w wiatraki i elektrownie słoneczne. Inwestycje te stają się pewnym elementem przyszłości energetycznej świata, zarówno pod względem efektywności, jak i skali. Niektóre z tych projektów są jednak wyjątkowe i nietypowe – zarówno pod względem technologii, lokalizacji czy skali – dlatego warto je przytoczyć jako inspirujące przykłady globalnej transformacji energetycznej. Innowacje w branży OZE to często zaskakujące i nietypowe pomysły, które zaciekawią nie tylko inwestorów OZE, ale też fanów technologii.

Unikalne i nietypowe inwestycje w OZE

Grawitacyjne magazyny energii

Magazynowanie energii typu grawitacyjnego opiera się na zmianie energii potencjalnej w energię kinetyczną. Gdy w systemie jest nadmiar energii można wykorzystać ją by przemieścić wyżej dany ciężar, w momencie gdy energii w systemie brakuje można „odłożyć go” na miejsce. W ten sposób inwestycja w magazyn energii zarabia sprzedając energię w momencie zwiększonych cen. Tego typu projekty realizuje firma Energy Vault w Chinach i Szwajcarii. Dźwig przenoszący betonowe bloki został postawiony nad szybem w kopalni węgla. W ten sposób, poprzez wykorzystanie terenu pokopalnianego operator magazynu zarabia na transformacji energetycznej.

Inwestycje w elektrownię fal morskich

Energia z fal morskich to rozwijająca się technologia, która wykorzystuje ruch wody do produkcji energii elektrycznej. Wykorzystuje zarówno pływaki na powierzchni, jak i podwodne boje, które zamieniają energię mechaniczną na elektryczną. Jednym z liderów w tej dziedzinie jest amerykańska firma Ocean Power Technologies (OPT), która opracowała system pływaków PowerBuoy. Pływaki te unoszą się na powierzchni wody, a ich ruch generuje energię elektryczną. PowerBuoy jest używany do zasilania odległych platform morskich i stacji monitorujących. W optymalnych warunkach system ten może produkować kilkaset megawatogodzin energii rocznie.

Innym przykładem jest australijska firma Carnegie Clean Energy, która rozwija technologię podwodnych boi w ramach projektu CETO. Zamiast pływać na powierzchni, boje te są zanurzone i poruszają się w rytm fal, co generuje ciśnienie hydrauliczne napędzające generator. Technologia ta pozwala również na odsalanie wody morskiej, co czyni ją wszechstronnym rozwiązaniem. Jednostki CETO mogą generować do 240 kW energii, co stanowi istotny postęp w dziedzinie podwodnych technologii falowych. Obie te technologie mają ogromny potencjał, aby w przyszłości stać się ważnym elementem miksu energetycznego.

Fale morskie w procesie erozji niszczą brzegi, ale niedługo mogą dostarczać nam energię elektryczna.

Energia geotermalna

Energia geotermalna to ciepło pochodzące z wnętrza Ziemi, które można wykorzystać do produkcji energii elektrycznej i ogrzewania. Islandia jest jednym z liderów w tej dziedzinie – 90% domów ogrzewanych jest geotermalnie. Dzięki temu Islandia ma tanie i stabilne źródło energii, co nie tylko obniża koszty życia, ale też przyciąga międzynarodowe firmy, zwłaszcza z sektora IT, które korzystają z czystej, odnawialnej energii.

Szczególnie ciekawa jest technologia, dzięki której inwestycje w OZE na terenie Islandii przekształcają ciepło ziemi na energię elektryczną. Energia geotermalna przekształcana jest w prąd poprzez wykorzystanie gorącej pary lub wody z wnętrza ziemi do napędzania turbin, które generują energię elektryczną. W Islandii elektrownia Hellisheiði wykorzystuje ten proces, gdzie gorąca para zasila turbiny, produkując 303 MW prądu. Dzięki temu, Islandia ma stabilne i ekologiczne źródło energii, co czyni geotermię fundamentem ich systemu energetycznego

Innowacyjne inwestycje w wiatraki

Choć energia słoneczna i wiatrowa stanowią zdecydowaną większość inwestycji w OZE, szacowaną na około 70% globalnych projektów, to nie oznacza to, że w tych sektorach nie można znaleźć niezwykle interesujących i nietypowe inicjatyw. Inwestycje w elektrownie słoneczne i wiatraki rozwijają się na niespotykaną dotąd skalę, a niektóre z tych projektów wyróżniają się zarówno swoją innowacyjnością, jak i rozmachem.

Największy wiatrak na świecie – Goldwind GWH252-16MW

Największym wiatrakiem na świecie jest obecnie GWH252-16MW, zainstalowany przez chińską firmę Goldwind. Ta gigantyczna turbina ma moc 16 MW i wysokość 252 metrów, co czyni ją największym i jednym z najnowocześniejszych wiatraków na świecie. Co ciekawe, ten kolos ustanowił rekord produkcji energii, generując 384,1 MWh w ciągu jednej doby, co zawdzięczał potężnym podmuchom tajfunu. Ten wynik pokazuje, jak dynamicznie rozwijają się inwestycje w wiatraki, wykorzystując nie tylko nowoczesne technologie, ale i naturalne zjawiska pogodowe, by maksymalizować efektywność produkcji energii odnawialnej.

Goldwind GWH252-16MW to dowód na to jak globalnym trendem jest transformacja energetyczna. Chiny aktywnie konkurują z Europą, nie tylko na instalowaną moc, ale także w innowacjach technologicznych. Światowym trendem jest walka, by dobra potrzebne do transformacji sprowadzać do swojego kraju. Czy jeśli Chiny, nie uznawałby transformacji energetycznej za szansę gospodarczą to czy budowałby u siebie rekordowe moce OZE i rekordowe turbiny?

Chiny stawiają na OZE i chcą zająć pozycję lidera technologicznego.

Wielkopowierzchniowe inwestycje w wiatraki na morzu

Wielkopowierzchniowe morskie farmy wiatrowe stają się kluczowym elementem strategii energetycznych wielu krajów, w tym Wielkiej Brytanii, Danii i Niemiec. Według raportu Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA), farmy te są przyszłością energetyki odnawialnej, ze względu na ich ogromny potencjał i skalę produkcji energii. Przykładem jest brytyjska inwestycja Hornsea Project One, która jest jedną z największych morskich farm wiatrowych na świecie.

Hornsea Project One ma zainstalowaną moc 1,2 GW i składa się z 174 turbin, każda o mocy 7 MW. Farma ta jest w stanie zasilić aż 1 milion gospodarstw domowych w Wielkiej Brytanii, co podkreśla ogromny wpływ tej inwestycji na krajową produkcję energii odnawialnej. Dzięki takim projektom, wielkopowierzchniowe morskie farmy wiatrowe mogą stać się filarem przyszłości energetycznej w wielu krajach, zapewniając czystą energię na masową skalę.

Innowacyjne inwestycje w elektrownie słoneczne

Elektrownie słoneczne to bardzo dojrzała technologia, która jest już dobrze sprawdzona i w dużej mierze bezobsługowa. Choć same panele fotowoltaiczne osiągnęły wysoką wydajność, dokonanie technologicznego przełomu w tej dziedzinie jest coraz trudniejsze. Innowacje w tej branży często dotyczą nietypowego położenia lub sposobu instalacji paneli, co pozwala na maksymalne wykorzystanie ich potencjału w różnych, często trudnych warunkach geograficznych i klimatycznych.

Bilateralne porozumienia o przesyle energii

W obliczu globalnych wyzwań klimatycznych coraz częściej pojawiają się bilateralne porozumienia o przesyle energii między krajami o różnych warunkach geograficznych. Tego rodzaju współpraca pozwala na przesył energii wyprodukowanej w jednym kraju do innego, z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, takich jak kable wysokiego napięcia. Kraje o korzystniejszych warunkach do produkcji energii odnawialnej, np. o większym nasłonecznieniu lub lepszym dostępie do wiatru, mogą dostarczać nadwyżki energii do tych, które mają mniejsze możliwości produkcyjne.

Jednym z najciekawszych przykładów tego typu współpracy jest projekt Xlinks. Inwestycja obejmuje budowę ogromnej farmy wiatrowo-słonecznej w Maroku, której energia będzie przesyłana podmorskim kablem stałego napięcia do Wielkiej Brytanii. Farma ma mieć moc 10,5 GW, z czego 3,6 GW energii trafi do Wielkiej Brytanii, co pozwoli na zaspokojenie potrzeb energetycznych aż 7 milionów gospodarstw domowych. Projekt Xlinks to dowód na to, że inwestycje w OZE mogą wykraczać poza granice państwowe, a innowacyjne technologie przesyłowe otwierają nowe możliwości dla międzynarodowego transferu czystej energii.

Największa farma fotowoltaiczna świata Bhadla Solar Park

Bhadla Solar Park w Indiach to największa ukończona elektrownia słoneczna na świecie zarówno pod względem powierzchni, jak i mocy. Zlokalizowana w pustynnym regionie Radżastanu, zajmuje imponującą powierzchnię około 14 000 hektarów, co odpowiada wielkości ponad pięciu dzielnic wielkości Mokotowa. Całkowita moc zainstalowana elektrowni wynosi 2,245 GW, co pozwala na zaspokojenie potrzeb energetycznych około 4,5 miliona gospodarstw domowych.

Budowa Bhadla Solar Park została ukończona, a projekt jest w pełni operacyjny. Elektrownia przyczynia się do zwiększenia udziału Indii w globalnej produkcji energii odnawialnej, jednocześnie stymulując rozwój lokalnej gospodarki i tworząc nowe miejsca pracy. Region, w którym zlokalizowana jest elektrownia, cechuje się wyjątkowo wysokim nasłonecznieniem, co pozwala na efektywne działanie paneli przez większość roku. Globalny wyścig o największą elektrownię słoneczną ciągle zwiększa swoją prędkość. Indie zapowiedziały rozbudowę do 3,5 GW, a Chiny budują jeszcze większą elektrownię słoneczną.

Największe elektrownie słoneczne świata zlokalizowane są na pustyniach: w ten sposób nie wykorzystują cennych przyrodniczo zasobów. Jest to ogromna różnica w stosunku do elektrowni wodnych, gdzie trzeba przesiedlać całe miasta. Tymczasem elektrownie słoneczne na pustyniach to nie tylko inwestycja w OZE, ale też szansa na zwiększenie bioróżnorodności. Panele zapewniają cień, dzięki czemu w regionie pustynnym zwiększa się wilgoć, przez co powoli rośnie różnorodność flory i fauny.

Pustynia w Kalifornii: przykład wykorzystania terenów o małej wartości przyrodniczej do generowania prądu.

Pływająca farma fotowoltaicznej na jeziorze Lac des Toules w Szwajcarii

Czy miejsce gdzie wiatr wieje z prędkością 120 km/h, a zimą temperaturą osiąga -30°C i występują ogromne opady śniegu, to dobre miejsce na elektrownię słoneczną? Okazuje się, że tak. Firma Poralu Marine stworzyła elektrownię słoneczną o rocznej produkcji 800 MWh. Co ciekawe, jest to farma fotowoltaiczna umieszczona na środku sztucznego jeziora. Specjalne pływaki spowodują, że te inwestycja w elektrownię słoneczną będzie działać nawet gdy jezioro skuje gruby lód.

Sensem tej inwestycji jest o 50% większy uzysk energetyczny, jaki można otrzymać w górskich rejonach. Śnieg pokrywający zbocza górskie dodatkowo odbija promienie słoneczne, działając niczym ogromne lustra. Jednocześnie, dzięki zlokalizowaniu na pływakach, dużo łatwiej będzie serwisować farmę, a jej instalacja była znacznie tańsza niż na stromych zboczach.

Pływająca farma wiatrowa w górach (wizualizacja).

Trend inwestycji w odnawialne źródła energii napędza innowacje.

Inwestycje w odnawialne źródła energii to koło zamachowe światowej gospodarki. Dodatkowo, to najlepsze zabezpieczenie przed postępującymi zmianami klimatu. Rozwój takich inwestycji to wyścig technologiczny, w którym startują największe mocarstwa. I chociaż często przybiera on formę drobnych optymalizacji i zmian konstrukcyjnych, czasami można spotkać naprawdę wyjątkowe projekty OZE, które przytoczyłem dzisiaj w artykule.

Projekty takie jak największa na świecie farma wiatrowa Hornsea Project One czy elektrownia słoneczna Bhadla Solar Park stanowią doskonałe przykłady onieśmielającej skali największych przedsięwzięć. Tego typu inwestycje są nie tylko korzystne dla środowiska i dla lokalnych gospodarek, ale stanowią pomnik ludzkich możliwości.

Jednocześnie inne innowacje, takie jak pływające farmy fotowoltaiczne czy grawitacyjne magazyny energii, idą w kierunku innowacyjnej i niespotykanej formy lub lokalizacji. Jest to dowód, że pomysłowość inżynierów nie zna granic. Warto też zobaczyć, jak ciekawa potrafi być międzynarodowa współpraca, jak w przypadku projektu Xlinks. Następnym razem, gdy zobaczysz panele na dachu, warto podjąć chwilę refleksji nad postępem technologicznym jaki stoi za tą branżą.