Moc OZE na świecie coraz silniejsza!

Pod koniec roku 2019 łączna moc światowych sieci energetycznych OZE osiągnęła poziom 2,5638 TW. Raport Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (IRENA) przedstawia, w jakim stopniu poszczególne kraje coraz bardziej zwracają się w stronę tzw. zielonej energii. W sytuacji pandemii taka polityka energetyczna tym bardziej jest opłacalna i potrzebna. Wyjaśniamy, dlaczego inwestycje w elektrownie wiatrowe są niezwykle ważne.
Inwestycje w elektrownie wiatrowe a raport IRENA
Według raportu IRENA, w produkcji prądu z OZE przodują Chiny, Japonia oraz Indie. Azja odpowiada aż za 54% odnotowanego wzrostu. Europa w ubiegłym roku zapewniła z kolei 138,2 GW więcej zielonej energii. Najwydajniejsze są elektrownie wiatrowe, fotowoltaiczne oraz wodne.
Skupienie się na OZE dotychczas wynikało głównie z dbałości o stan środowiska naturalnego. Wybuch pandemii koronawirusa sprawił dodatkowo, że tradycyjne bloki węglowe generują straty strat. Z tego względu ekologiczne farmy mają pierwszeństwo w sieci energetycznej i nawet kraje oporne na zmiany zaczynają dostrzegać ich wartość. Jednym z nich jest Polska. Gospodarka naszego kraju aż w 80% jest uzależniona od węgla. Chociaż mamy duży potencjał na inwestycje w elektrownie wiatrowe, nowe instalacje są blokowane przez nieprzychylne działania rządu.
Inwestycje w elektrownie wiatrowe w Polsce
W 2019 roku aż 622,7 GW mocy pochodziło z farm wiatrowych na całym świecie. W lutym 2020 w Polsce padł rekord produkcji energii elektrycznej W 2019 roku, na świecie aż 622,7 GW mocy pochodziło z farm wiatrowych. W lutym 2020 w Polsce padł rekord produkcji energii elektrycznej pochodzącej z wiatraków – wytworzono ponad 2 TWh! Dzięki temu cena prądu na giełdzie, w tym okresie została zbita do najniższej od dwóch lat stawki. Ograniczyło to import mocy od sąsiadów i zaspokoiło potrzeby odbiorców o wartości ok. 400 ml zł! Jest to obecnie zdecydowanie najtańszy sposób na produkcję energii. Niestety, prawo skutecznie blokuje nowe inwestycje w elektrownie wiatrowe, a realizowane są wyłącznie te zabezpieczone przed tzw. ustawą antywiatrakową z 2016 roku. Nałożyła ona rygorystyczne wymogi, przez co w praktyce nie ma już terenów, na których można by uzyskać pozwolenie na budowę. Istnieje jednak szansa, że rząd w obawie przed konsekwencjami związanymi z niewywiązaniem się z dyrektyw UE weźmie przykład z innych krajów. Wszyscy nasi sąsiedzi budują kolejne farmy wiatrowe, dzięki czemu oszczędzają wiele pieniędzy oraz przyczyniają się do poprawy stanu klimatu.
Dlaczego warto wspierać inwestycje w elektrownie wiatrowe?
Cały świat stawia na OZE. Jest to konieczne ze względu na ekologię, a także niskie koszty produkcji. Polska powinna również zmienić swoje plany na Cały świat stawia na OZE. Jest to konieczne ze względu na ekologię, a także niskie koszty produkcji. Polska powinna również zmienić swoje plany na kolejne lata, by najlepiej odnaleźć się w tej sytuacji. Przykład możemy brać już również z Ukrainy, gdzie Grupa Pracownia Finansowa także prowadzi projekty. Kraj ten bardzo wspiera elektrownie wiatrowe, dlatego wszelkie tego typu projekty cieszą się tam teraz uznaniem ukraińskiego rządu. Dzięki crowdfundingowi udziałowemu każdy kto dysponuje odpowiednim kapitałem może zainwestować w budowę elektrowni wiatrowej, by wesprzeć ich powstawanie. To także ekologiczna opcja inwestycji alternatywnych i coraz popularniejszy sposób świadomych inwestorów na czysty zysk.

Przeczytaj także
Nowe dyrektywy Unii Europejskiej zakładają skupienie się na działaniach mających prowadzić do neutralności klimatycznej. Kilka dni temu w Brukseli przedstawiono projekt pierwszego rozporządzenia, podnoszącego cele redukcyjne do 2030 roku z 40% do 55%. Czy Polska jest gotowa na ogromną podwyżkę cen za emisję? Wyjaśniamy, dlaczego eko inwestycje są koniecznością dla Polski!
Nowy projekt inwestycyjny w portfolio Grupy Pracownia Finansowa dotyczy budowy 100-metrowej elektrowni wiatrowej o mocy 1,5 MW amerykańskiego producenta GE. Projekt dołączył do oferty z kolejnym numerem przeznaczonym dla Ekologicznej Elektrowni Wiatrowej – EEW24.
Aplikację można pobrać na każde urządzenie IOS oraz Android (smartfon lub tablet). Jak to działa? Sprawdź!
Mimo upływu lat nadal pokutuje przekonanie, że elektrownie oparte na odnawialnych źródłach energii są mało wydajne, a do tego kosztowne w utrzymaniu. Jak współcześnie wypadają w zestawieniu z tradycyjnymi elektrowniami węglowymi? Porównujemy faktyczne koszty energii wiatrowej i węglowej.