Masz pytania? Zadzwoń tel.: 22 122 81 82

Aktualności

ME będzie dążyć do zwiększenia liczby wiatraków

4 marca 2019

W czwartek 28 lutego, Ministerstwo Energii przedstawiło projekt zmiany ustawy o OZE, który zakłada m.in. szybkie powiększenie mocy źródeł odnawialnych, przede wszystkim wiatraków (74%). Ma on zapobiec konsekwencjom finansowym za nieosiągnięcie przez Polskę celu OZE na 2020 rok.

Ministerstwo proponuje w 2019 r. przyznać w drodze aukcji wsparcie dla nowych wiatraków o mocy 2,5 tys. MW na lądzie. Istniejące wiatraki mają moc niemal 6 tys. MW, a w wyniku wygranych w listopadzie 2018 r. aukcji ma zostać wybudowanych ponad 1,1 tys. nowych turbin.

W sumie przyrost mocy wszystkich rodzajów OZE w wyniku tegorocznych aukcji ma wynieść ponad 3,4 tys. MW, na które – obok wiatraków – ma się złożyć m.in. 750 MW instalacji fotowoltaicznych. Według ME, będą one produkować rocznie prawie 9,2 TWh energii elektrycznej.

Nowe źródła energii odnawialnej mają zapobiec konsekwencjom nieosiągnięcia przez Polskę poziomu produkcji zielonej energii. Polska miała osiągnąć poziom 15% OZE w 2020 roku i był to cel o 5 pp niższy niż dla innych Państw członkowskich, w ramach okresu przejściowego. Do 2030 roku mieliśmy osiągnąć poziom 20%. Ostatnio Unia Europejska podniosła cel dla Państw członkowskich na 2030 rok do 32%, o czym pisaliśmy w artykule Większy cel produkcji zielonej energii.

Wg NIK koszty zakupu zielonej energii za granicą, które mogłyby zapobiec ogromnym karom ze strony UE wynikającym z  nieosiągnięcia celu i tak mogą wynieść 8 mld zł.

 

Przeczytaj także

Inwestycja dotyczy objęcia udziałów w spółce celowej powołanej w celu wybudowania jednej elektrowni wiatrowej o mocy do 2MW

Zapisz się do newslettera i obejrzyj VIDEO za darmo!

Rozwój OZE nie tylko uchroniłby nas przed dotkliwymi karami ze strony Unii Europejskiej, ale też pozwoliłby obniżyć rachunki za energię elektryczną

W dobie wirtualnych zysków, inżynierii finansowej i spadku zaufania do instytucji finansowych, realna wartość inwestycji takich jak OZE ma szansę ponownie wyznaczać trendy inwestycyjne na kolejne lata

9 lutego godz. 20:00