Masz pytania? Zadzwoń tel.: 22 122 81 82

Aktualności

Konferencja „Energetyka wiatrowa w Polsce”

25 kwietnia 2016

14 kwietnia miało miejsce Zgromadzenie Wspólników połączone z konferencją: Energetyka Wiatrowa w Polsce, na którą zostali zaproszeni wszyscy nasi wspólnicy.

Podczas części konferencyjnej, poprowadzonej przez dyrektora zarządzającego Macieja Musiała, mieliśmy zaszczyt gościć panelistów, których działania w środowisku energetyki wiatrowej na przestrzeni lat poparte zostały sporymi sukcesami i wiedzą, dziś korzystamy z niej my jak również wielu innych specjalistów w branży. Pierwszym z gości był Pan Wojciech Romaniszyn, animator główny Siłowni Wiatrowych S.A., obecny w branży od 1994 roku, jedna z tych osób, które zaczęły przecierać szlaki w branży energetyki wiatrowej w Polsce.

Nasze zaproszenie przyjął również Pan Dominik Sołtysiak – adwokat prowadzący praktykę prawa energetycznego w kancelarii BSJP, niezwykle szanowanej w środowisku energetyki wiatrowej. Podczas spotkania o trudnościach branży od początku jej istnienia w kraju wypowiadał się Pan Tomasz Kapała, od 10 lat pracujący w branży dla spółek polskich oraz zagranicznych  – pełniąc liczne funkcje, od zarządzania projektami po samo projektowanie farm wiatrowych czy też wdrażanie europejskich rozwiązań OZE w Polsce – a od niedawna członek zespołu Pracowni Finansowej.

energetyka-wiatrowa-w-polsce_pracownia-finansowa

Jak wiemy, pod koniec roku 2015 weszła ustawa o Odnawialnych Źródłach Energii w okrojonym kształcie, pomimo iż oczekiwaliśmy, że z dniem 1 stycznia wejdzie system aukcyjny. Został on przedłużony do 1 lipca. Obecnie w dalszym ciągu obowiązuje system Zielonych Certyfikatów i pozostaną w nim te wszystkie inwestycje, przez które zostanie wyprodukowana pierwsza kilowatogodzina w terminie do 30 czerwca. Może się jednak okazać, że system aukcyjny wejdzie w życie dopiero w roku 2017, gdyż wiąże się on z koniecznością przejścia procedury notyfikacyjnej w komisji europejskiej. Jest to coś, czego niedokonanie obecny Rząd wypomina poprzedniej władzy, jak stwierdził Pan Dominik.

Zapis z konferencji

Jak dalej zauważył Pan Wojciech Romaniszyn, projekt ustawy stanowi zobowiązanie polityków wobec ich elektoratu, którego część wyraża obawy wobec nieznanej tak dobrze jeszcze w naszym kraju technologii. Był to pierwszy projekt, po którego odczytaniu nastąpiły protesty nie tylko w branży, ale również części społeczeństwa niezwiązanego bezpośrednio z branżą.

pracownia-finansowa-konferencja

Nasza obecność w Unii ogranicza pewną swobodę podejmowania decyzji przez ustawodawcę. Już Ministerstwo Spraw Zagranicznych po pierwszym czytaniu wydało opinię, iż jest ona niezgodna z dyrektywą wspierania rozwoju OZE oraz wprowadza przepisy dyskryminujące energetykę wiatrową. Rzeczywiście, zmiana podstawy opodatkowania podatkiem od nieruchomości stanowi dyskryminację na tle energetyki solarnej czy też biogazowni. Jak nieco później wspomniał Pan Wojciech,  Rząd wyraźnie zaczyna faworyzować biogazownie, o czym świadczy chęć wprowadzenia tzw. Koszyków technologicznych, gdzie w systemie aukcyjnym wygrywałyby projekty najtańsze w danej technologii. Rząd wydaje się nie być do końca poinformowanym o falstarcie możliwości taniego rozwoju biogazowni w naszym kraju, gdyż wymagałby on zastosowania bardzo wysokiej taryfy. Została ona przetestowana przez Niemcy, gdzie po wybudowaniu ponad 5 tys. biogazowni okazało się, że system ten się nie sprawdził, gdyż wymaga jeszcze wyższych taryf. Te taryfy, które Niemcy założyli początkowo nie mają racji bytu w naszym kraju, a co dopiero wyższe! Od strony ekonomicznej, w dalekowzrocznej perspektywie nie uda nam się więc uciec od elektrowni wiatrowych. Wracając do podatku od nieruchomości, okazuje się, że już teraz mówi się, że w ustawie o opłatach lokalnych zostanie wprowadzony przepis, który mówi o tym, że tylko części budowlane będą miały stanowić podstawę opodatkowania, co oznacza, że generatory prądu zostaną wyłączone z podstawy opodatkowania.

Pan Dominik Sołtysiak, Adwokat w kancelarii BSJP

Czy w systemie wsparcia aukcyjnego profitowość może być wyższa niż w systemie Zielonych Certyfikatów? Jak zaznaczył Pan Wojciech, do tej pory cena Certyfikatów była kształtowana przez ogromną ilość śmieci przywożonych do Polski po to aby współspalać je w elektrociepłowniach, a wszystko po to aby osiągnąć efekt ekologiczny. Teraz, kiedy biomasa została ograniczona tylko do obszaru Polski, mamy do czynienia z zupełnie innym kształtowaniem się cen Certyfikatów. Dziś mówimy o cenie 110, 120 zł/1mWh natomiast na przestrzeni kilku do kilkunastu miesięcy mogą one mocno pójść w górę. Będzie spadała najpierw nadpodaż przy utrzymywaniu ceny mniej więcej takiej jak obecna i w pewnym momencie nastąpi wyraźna zwyżka ceny. Co do różnicy pomiędzy aukcjami a certyfikatami, system aukcyjny jest systemem bardziej stabilnym, przewidywalnym. Stała cena, w ogólnym rozrachunku, ma wpływ na przychody z danej inwestycji.

Pan Tomasz Kapała, Dyrektor działu OZE w Pracowni Finansowej

Często słyszy się o konieczności uregulowania branży. Pan Tomasz Kapała podchodzi do tej kwestii bardzo sceptycznie, jak stwierdził, branża już teraz wymaga wielu czynności formalnych i pozwoleń więc tego typu wypowiedzi wiążą się jedynie z niewiedzą osób, wyrażających tego typu opinie.  Dodatkowe uregulowania prawne – jak pointuje – można zmieniać w nieskończoność i wciąż można wymyślać nowe.

Podczas konferencji padło również pytanie ze strony inwestora w elektrownie wiatrowe dotyczące opinii Państwowego Instytutu Higieny co do szkodliwości elektrowni. Jak się okazało, wnioski Instytutu opierały się na niewiarygodnej opinii, która szybko została obalona, nie mając więc argumentów, Instytut zaczął wycofywać się ze swojej dość kategorycznej oceny.

Podsumowując spotkanie, propozycje zmian wiążą się z innym pomysłem na OZE ale nie oznacza to, że OZE w Polsce nie będzie się rozwijało. Jak już zostało powiedziane, nie ma tańszego źródła niż wiatraki, dlatego też one powstają przynosząc największe zyski dla inwestorów w elektrownie wiatrowe. Wygrywają one konkurencję zarówno z biogazowniami jak i z solarami.  Przepisy zawsze się zmieniały, od początku istnienia branży w Polsce ale jednak udało jej się rozwinąć, mimo problemów z ustawodawstwem. Technologia się zmieniała, wprowadzano nowe rozwiązania a wiedza wśród rządzących się powiększała. Dodatkowo, szum wokół ustawy o OZE oraz coraz większa świadomość społeczeństwa powoduje, że pojawia się coraz więcej głosów sprzeciwiających się ustawom blokującym rozwój elektrowni wiatrowych. To zmusza Rząd do rezygnacji z pochopnych decyzji i większej otwartości na konsultacje ze środowiskiem, i to też zaczyna być widoczne.

Pan Wojciech Romaniszyn, główny animator spółki Siłownie Wiatrowe S.A.

Czasy narodzin branży w Polsce szczególnie pamięta nasz gość, Pan Wojciech Romaniszyn, animator główny Siłowni Wiatrowych S.A. Były to początki związane z brakiem możliwości odkupu energii, brakiem stosownych regulacji. Mimo ogromnych przeszkód doczekał czasów, kiedy  Polska stała się liderem wzrostu pod względem mocy zainstalowanych elektrowni w Europie. Mając tego świadomość, dzisiejsze wyzwania wydają się być znikome z perspektywy trudnej drogi jaką branża musiała przejść aby wypracować ten niezaprzeczalny  sukces.

Konferencja trwała około godziny a Inwestorzy mieli okazję zadać kilka pytań, na które nasi goście chętnie odpowiadali. Dziękujemy wszystkim za tak liczne przybycie oraz za tak pozytywny wydźwięk tego spotkania.

Przeczytaj także

Tomasz Kapała został członkiem zespołu Pracowni Finansowej. Odpowiada za dobór nowych projektów i maksymalizację zysków działających.

Ruszyły zapisy do kolejnej Elektrowni Wiatrowej, która będzie oparta o turbinę Vestas V90 na 105 m wieży. Aktualna lokalizacja inwestycji - Łazisko, Łódzkie.

Dzień Otwarty pierwszego w Polsce parku wiatrowego w modelu obywatelskim, zorganizowany przez Pracownię Finansową; 17.12.2015.

24 października podczas Wielkiej Gali, 40 laureatów konkursu Wiktoria 2015, odebrało zwycięzkie statuetki z rąk Ministra Gospodarki Janusza Piechocińskiego.

One thought on “Konferencja „Energetyka wiatrowa w Polsce”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

25.10 godz. 20:00