Masz pytania? Zadzwoń tel.: 22 122 81 82

Aktualności

Kolejne tysiące domów zasilanych zieloną energią z inwestycji OZE – Ewelina Kożuchowska, Pracownia Finansowa

11 lipca 2023

W parkach wiatrowych realizowanych w ramach inwestycji crowdfundingowych Pracowni Finansowej uruchomiono kolejne elektrownie. Wystartowały w podobnym czasie aż trzy projekty – EEW19, EEW20 oraz EEW23. O produkcji zielonej energii i pracy na czysty zysk dla inwestorów opowiedziała Ewelina Kożuchowska, Investment Manager Pracowni Finansowej.

Jakie modele maszyn zostały uruchomione, jaką wartość energii produkują i ile gospodarstw domowych mogą zasilić zieloną energią?

Należy podkreślić, że rok 2023 zaczęliśmy z bardzo dużym sukcesem, ponieważ zespół doświadczonych ekspertów INWE pracujących na rzecz inwestorów Pracowni Finansowej uruchomił aż 3 kolejne przemysłowe elektrownie wiatrowe. Dwie inwestycje znajdują się w województwie śląskim, w miejscowości Kłobuck – to EEW19 i EEW20. Natomiast trzecia to EEW23 i zlokalizowana jest w województwie mazowieckim, w miejscowości Ciemniewko. Biorąc pod uwagę stopień skomplikowania obowiązujących wciąż w Polsce procedur przy podłączeniu do sieci elektrowni wiatrowych, każdy taki moment warto „świętować”.

W przypadku tych inwestycji posadowiono elektrownie wiatrowe amerykańskiej firmy General Electric o mocy 1,5 MW, które w sumie rocznie mogą wyprodukować 8000 MWh tzw. czystej energii, zasilając blisko 5 tysięcy gospodarstw domowych. Warto wspomnieć, że turbina GE o mocy 1,5 MW została opracowana we współpracy z Departamentem Energii Stanów Zjednoczonych, który powstał w wyniku reakcji na kryzys energetyczny. Skupia wiele agencji zajmujących się różnymi aspektami polityki energetycznej w tym zarządzaniem oszczędzaniem energii, badaniami nad energią. Chcemy, żeby nasi inwestorzy mieli świadomość, że grupa INWE stawia na niezawodnych producentów turbin wiatrowych.

Do końca roku planowane jest uruchomienie kolejnych projektów m.in. EEW25, EEW14, EEW13 w Łazisku, EEW17 w Zawadzie oraz EEW16, EEW10 i EEW9 w Regnowie. 

Od którego momentu generowane są zyski dla inwestorów?

Tak naprawdę już od momentu rozpoczęcia rozruchu technologicznego, czyli etapu inwestycji, który opiera się na przeprowadzeniu prób i założeń projektowych, kiedy turbina jeszcze nie pracuje z pełną mocą. Każda wyprodukowana MWh w konkretnej inwestycji może być w późniejszym etapie zafakturowana i doliczona do zysku. Następnie elektrownia wiatrowa uzyskuje koncesję na wytwarzanie energii i zostaje oficjalne częścią systemu energetycznego, generując atrakcyjny zysk dla inwestorów, dzięki korzystnym kontraktom z pośrednikami energetycznymi, wynegocjowanymi przez ekspertów w ramach grupy INWE.  Natomiast należy pamiętać, że w każdym biznesie miarą efektywności jest Sprawozdanie Finansowe, które pokazuje wynik finansowy za poprzedni rok kalendarzowy.  Jako firma z blisko 10-letnim stażem na niełatwym polskim rynku chcemy, aby każdy inwestor, który staje się wspólnikiem ze względu na model dołączenia do inwestycji oceniał biznes po upływie minimum roku od podłączenia do sieci elektrowni wiatrowej. Jednakże w wielu przypadkach staramy się wyjść naprzeciw oczekiwaniom inwestorów i wypłacać zysk już po kilku miesiącach pracy turbiny w horyzoncie półrocznym. Najczęściej realizujemy wypłaty zysków w kwietniu i w październiku. Jednocześnie inwestycje są tak prowadzone, aby utrzymać płynność finansową dla bieżących wydatków.

Czy to odpowiedni moment na inwestycje w OZE? W jakie obecnie projekty można zainwestować?

Zdecydowanie tak. To idealny moment by zacząć inwestować w OZE. Obserwujemy subtelną zmianą nastawienia aktualnej partii rządzącej do Odnawialnych Źródeł Energii. 13 marca 2023r wprowadzono zmianę do ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, na mocy której plan miejscowy danego samorządu będzie mógł określać inną odległość elektrowni wiatrowej od budynku mieszkalnego niż w tzw. Ustawie 10h. Konkretnie zmieniono możliwość posadowienia elektrowni wiatrowej od około 1,5 km – 2 km do 700 m od zabudowań po przeprowadzaniu konsultacji społecznych. Niestety ta zmiana nie spowoduje dynamicznego rozwoju pozyskiwania energii z Odnawialnych Źródeł, który jest tak bardzo potrzebny. Jednakże na pewno daje nadzieję na kolejne kroki w tym słusznym kierunku w przyszłości. Zwłaszcza, że koszt importu paliw kopalnych do Polski w 2022r wyniósł 193 mld złotych. Dodatkowo za prawo do emisji CO2 trzeba zapłacić około 100 EURO za tonę. Dla porównania można przywołać np. elektrownie węglową Bełchatów, gdzie za emisję 30 mln ton CO2 rocznie płacąc 100 EURO za tonę trzeba liczyć się z kosztami rzędu 3 000 000 000 EURO za tzw. traktowanie atmosfery jak ścieków, a będzie drożej.

Warto jednak podkreślić, że ograniczenia w zakresie posadowienia elektrowni wiatrowych nie dotyczą projektów oferowanych przez Pracownie Finansową, ponieważ grupa INWE pozyskała je przed wejściem w życie niekorzystnych przepisów. I wszystkie finansowane przez nas elektrownie wiatrowe mają prawomocne pozwolenia na budowę. Należy jednak się spieszyć, ponieważ zostały ostatnie trzy takie projekty do sfinansowania. I tym samym czerpania z nich długoterminowych zysków przez inwestorów w obecnym modelu biznesowym.

Aktualnie oferujemy dołączenie do programu Eko-Rentier. W ramach którego inwestor nabywa udziały zarówno w energetyce wiatrowej, jak też słonecznej. Co stanowi stabilizacje portfela inwestycyjnego, ponieważ najwięcej energii z wiatru uzyskiwane jest zimą, natomiast ze słońca oczywiście latem. Ponadto instalacje PV charakteryzują się wyższą stabilnością i bezpieczeństwem wynikającym z konstrukcji urządzeń wytwarzających prąd, co „kosztuje” nieco niższy zysk niż w projektach wiatrowych. Inwestor stając się EKO-Rentierem dokłada istotną cegiełkę w transformacji energetycznej całego kraju. Obecnie w ramach programu oferujemy zakup udziałów w EEW22 w Łasku z turbiną General Electric 1,5 MW z prognozowaną roczną stopą zwrotu ok. 17%. Natomiast w przypadku elektrowni słonecznej są jeszcze dostępne ostatnie udziały w farmie 6,3 MW zlokalizowanej w miejscowościach Orzechowo-Węgorzyn z bifacjalnymi panelami. Z kolei w tym projekcie prognozowany jest zysk na poziomie 13% -15% rocznie i zwrot części środków już w pierwszym roku inwestycji, dzięki uzyskaniu finansowania z NFOŚ.

Na co może liczyć nowy inwestor OZE w Pracowni Finansowej? Na czym polega obsługa i wsparcie?

Przede wszystkim stawiamy na dobre relacje i indywidualne podejście. Pracownia Finansowa dostrzega, że decyzja o zainwestowaniu oszczędności może powodować dyskomfort. Chociażby związany z zaplanowaniem i dywersyfikacją portfela inwestycyjnego. W Pracowni Finansowej każdy z inwestorów otrzymuje możliwość kontaktu z dedykowanym Investment Managerem, który po poznaniu jego oczekiwań będzie mu dostarczał ciekawych informacji na temat nowych projektów, podpowiadał, jak zarządzać ryzykiem inwestycyjnym, czy informował o okazjach inwestycyjnych.

Dodatkowo od dawna funkcjonuje specjalny dział – Biuro Obsługi Inwestora, udzielający najświeższych informacji na temat projektów, w których inwestor ma już ulokowany kapitał, ponieważ zespół BOI kontaktuje się bezpośrednio z biurem zarządu spółek celowych, które realizują projekty. Informacje te są regularnie publikowane w Panelu Inwestora i aplikacji mobilnej, która pozwala w dowolnym czasie samodzielnie śledzić postępy prac lub wyniki inwestycji. Ponadto cały czas usprawniamy procesy i podnosimy jakość naszej obsługi, w związku z czym publikowane są cykliczne raporty. Firma oferuje wsparcie w procesach inwestycyjnych. I co ważne – większość formalności można wykonać w trybie zdalnym.

Przeczytaj także

Energetyka wiatrowa w obecnej sytuacji związanej z inwazją Rosji na Ukrainę stanowi element, który może pomóc skutecznie odsunąć Rosję od Europy. Polska zwraca się coraz bardziej przychylnie ku inwestycjom w alternatywne dla węgla, ropy i gazu, źródła energii, a wyniki wietrzności dają potwierdzenie potencjału tego runku. W pierwszym kwartale tego roku uruchomione elektrownie wiatrowe grupy INWE odnotowały ogólną, rekordową dostępność średnią na poziomie 95,6%. Partner branżowy pracuje intensywnie nad uruchomieniem kolejnych turbin m.in. w projektach EEW13, EEW17, EEW25.

W dniu 20 kwietnia w ekskluzywnych wnętrzach salonu Balamonte w Warszawie odbył się panel dyskusyjny z transmisją on-line pt. ‘Inwestycje w OZE nie tylko dla milionerów’. Uczestnikami wydarzenia byli m.in. przedstawiciele Pracowni Finansowej oraz gość specjalny – Pan Janusz Piechociński – ekonomista, poseł na Sejm, były wiceprezes Rady Ministrów oraz Minister Gospodarki, aktualnie Prezes Izby Przemysłowo Handlowej Polska-Azja.

10.10 godz. 20:00