Masz pytania? Zadzwoń tel.: 22 122 81 82

Aktualności

Czy w Polsce są sprzyjające warunki wietrzne dla elektrowni wiatrowych?

22 sierpnia 2014

Często, choć na szczęście coraz rzadziej spotykam się z pytaniem czy aby w Polsce są sprzyjające warunki wietrzne do budowy elektrowni wiatrowych. „Przecież gdyby warunki były korzystne, to mielibyśmy więcej elektrowni wiatrowych w Polsce.” Wystarczy wyjechać za zachodnią granicę, aby przekonać się, że trudno jest znaleźć miejsce na autostradzie, gdzie nie widać na horyzoncie żadnej elektrowni wiatrowej!

Nasi zachodni sąsiedzi od 30 lat inwestują w elektrownie wiatrowe i faktycznie nie ma tam już prawie miejsca na stawianie nowych. Zaczynają nawet stawiać maszty turbin wiatrowych w lasach, co wymaga o wiele wyższych wież. Dlaczego? otóż jeśli wydaje nam się, że pogoda jest bezwietrzna i posiadacze wiatraków w tym czasie nie zarabiają, to tylko nam się tak wydaje. Jeśli siedząc w ogrodzie poczujemy na skórze lekki podmuch wiatru, to bądźmy pewni, że na wysokości 100 m, gdzie zwykle umieszcza się rotor turbiny wiatrowej, już całkiem mocno wieje. Na zamieszczonej poniżej mapie widzimy, że mamy identyczne warunki wietrzne jak Niemcy.

Źródło: Europe’s onshore and offshore wind energy potential

To że w Polsce nie budowało się dotychczas elektrowni wiatrowych nie wynikało absolutnie z braku warunków klimatycznych, a z braku przepisów, które zachęcałyby inwestorów do ich budowy. Przy dzisiejszej wydajności turbin wiatrowych, stwierdzono, na podstawie wieloletnich badań Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, że aż 80% naszego kraju, posiada wystarczające zasoby energetyczne, aby opłacało się budować elektrownie wiatrowe. To co widzimy poruszając się po niemieckich autostradach potwierdza światowy ranking państw pod względem mocy zainstalowanej elektrowni wiatrowych. Niemcy zajmują w nim 3 miejsce, natomiast w Europie są niekwestionowanym numerem 1!

Źródło: Wikipedia

Odkąd w 2010 roku pojawił się w prawie energetycznym stosowny zapis o obowiązku odkupu 100% zielonej energii, przez zakłady energetyczne, inwestycje te stały się bardzo bezpieczne i zyskowne. Pionierzy polskiej energetyki wiatrowej działali już wtedy jednak od kilku lat. W 2001 roku oddano do użytku pierwszą profesjonalną Elektrownię Wiatrową o mocy 5,1 MW. Jej budowę rozpoczął w 1996 r. p Wojciech Romaniszyn, założyciel i główny animator spółki Siłownie Wiatrowe S.A. Na poniższym wykresie widzimy jak rosła moc elektrowni wiatrowych w Polsce.

Źródło: Urząd Regulacji Energetyki

Mamy jeszcze duży potencjał rozwoju energetyki wiatrowej w Polsce, jednak taka sytuacja nie będzie trwała wiecznie. Najbardziej atrakcyjne lokalizacje, ze zrozumiałych względów, są wykorzystywane jako pierwsze. Z biegiem czasu zostaną te o gorszej wietrzności, lub wyższych kosztach uruchomienia elektrowni, związanych np. z koniecznością doprowadzenia przyłącza energetycznego.

2 thoughts on “Czy w Polsce są sprzyjające warunki wietrzne dla elektrowni wiatrowych?

  1. Będąc na wakacjach w Hiszpanii czy we Włoszech widziałem wiele działających farm wiatrowych. Mapka pokazuje, że wietrzność w tych krajach jest daleko niższa niż w Niemczech czy Polsce. Stąd prosty wniosek, że odpowiedź na zadane w tytule pytanie jest twierdząca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

25.10 godz. 20:00