Masz pytania? Zadzwoń tel.: 22 122 81 82

Aktualności

Jeśli inwestować w farmy fotowoltaiczne, to teraz – Paweł Mazur z grupy INWE

15 grudnia 2022

Przewidywalność produkcji, wysoki poziom dostępności oraz niska awaryjność instalacji, to cechy, które mają istotny wpływ na podwyższony poziom bezpieczeństwa inwestycji w energetykę słoneczną. Projekty przemysłowych farm fotowoltaicznych uznawane są za bezpieczniejsze od pozostałych ekologicznych elektrowni zarówno na etapie budowy jak i eksploatacji. Dlaczego jeszcze warto inwestować w projekty farm PV? Odpowiada Paweł Mazur z grupy INWE, zarządzający inwestycjami fotowoltaicznymi, do których można dołączyć z Pracownią Finansową.

Do jakiego projektu inwestycji w przemysłowe farmy słoneczne można dołączyć i na jakim jest obecnie etapie realizacji?

Aktualnie finansowany jest projekt PV3 uwzgledniający budowę farm fotowoltaicznych w Orzechowie i Węgorzynie. Budowa jest w trakcie realizacji i postępuje zgodnie z planem. Tutaj w pierwszej kolejności kontraktowane były komponenty, na które najdłużej się czeka, czyli stacje trafo. Równolegle realizowane są prace z operatorem, projektowane jest przyłącze. Droga kablowa jest zabezpieczona, prowadzone są rozmowy dotyczące konstrukcji. Łańcuch dostaw przebiega również bezproblemowo. Istotną rolę odgrywa pogoda, bo ona odpowiada za postęp prac, natomiast całość inwestycji jest dobrze zabezpieczona.

Jak ubezpieczona jest farma fotowoltaiczna?

Przemysłowa farma fotowoltaiczna podlega pełnemu ubezpieczeniu, obejmującemu wszystkie składniki elektrowni słonecznej. Warto wiedzieć, że instalacja ubezpieczona jest również od aktów terroryzmu. Ponadto na okres do 12 miesięcy ubezpieczona jest także produkcja, więc ewentualny przestój zostanie zrekompensowany.

Coraz częściej mówi się o rozporządzeniu ograniczającym cenę energii z fotowoltaiki do poziomu około 335 zł. Czy inwestycje PV są na to przygotowane? Jaki może mieć to wpływ na rentowność projektów?

Jesteśmy na to przygotowani. Siłą naszego modelu jest brak długu, a co za tym idzie kosztów jego obsługi. Cały czas obserwujemy prace legislacyjne, mimo że sposób ich prowadzenia, w mojej opinii, nie jest odpowiedni, dla tak kluczowego segmentu gospodarki, jakim jest energetyka. Centralne sterowanie cenami czy prądu czy paliw, co pewien czas pojawia się w różnych częściach świata i najczęściej kończy się sporymi problemami – przykład możemy obserwować obecnie na węgierskich stacjach paliw. Szacujemy, że w długim terminie ceny wrócą do realnych poziomów, a próba wpływu na siły popytu i podaży przez sztuczne regulacje często skutkuje później nienaturalnym ich wzrostem. Taka sytuacja miała miejsce m.in. w tym i poprzednim roku, kiedy inwestorzy zrekompensowali sobie i to z nawiązką zyski, które były niższe w poprzednich latach. W mojej opinii możliwe, że tak będzie powtórnie.

Jak wygląda gotowość infrastruktury na odbiór wygenerowanej energii przez operatora w tym projekcie? Czy jest ona przystosowana do polskiego systemu przesyłowego i czy zakład energetyczny może przestać odbierać energię?

Projekt posiada niezbędne pozwolenia. Umowy z operatorem regulują prawa i obowiązki, do których obydwie strony muszą się stosować i się z nich wywiązywać. Uwzględnia również wszelkie ewentualne przerwy w produkowaniu energii. Nie występuje tutaj ryzyko, w którym operator może przestać odbierać od nas energię, ponieważ to reguluje również prawo energetyczne. Plan Rozwoju Systemu Przesyłowego do 2035 roku wskazuje na wymaganą rozbudowę sieci elektroenergetycznej i zapewnienie niezawodnej pracy KSE, do czego potrzebne jest OZE, zatem zmiany w polskim systemie przesyłowym są nieuniknione i wszyscy na to czekamy.

W jaki sposób można stać się inwestorem ze statusem VIP w projektach farm fotowoltaicznych?

Aby zostać inwestorem VIP w projekcie PV3 trzeba dysponować nadwyżkami kapitału w kwocie min. 390tys PLN. Cena za udział dla inwestorów VIP wynosi 6500 PLN, gdy standardowa cena za udział to 7250 PLN. W projekcie VIP Inwestor ma dzięki temu wyższą prognozowaną stopę zwrotu z inwestycji, która została oszacowana na poziomie 15% rocznie (w standardowej inwestycji 13,4% rocznie). 

Podsumowując w kilku słowach, dlaczego warto zainwestować w energetykę słoneczną?

Jeśli ktoś planuje inwestować w odnawialne źródła energii to warto zrobić to teraz, bo te projekty cały czas drożeją. W opiniach ekspertów ich wartość dalej będzie rosła.

Chcesz otrzymać więcej informacji? Zarejestruj się na webinar LIVE z udziałem prezesa Pracowni Finansowej Tomasza Wiśniewskiego i dowiedz się jak zarabiać pasywnie na projektach farm słonecznych z ochroną przed inflacją TUTAJ >>

Przeczytaj także

Energetyka wiatrowa w obecnej sytuacji związanej z inwazją Rosji na Ukrainę stanowi element, który może pomóc skutecznie odsunąć Rosję od Europy. Polska zwraca się coraz bardziej przychylnie ku inwestycjom w alternatywne dla węgla, ropy i gazu, źródła energii, a wyniki wietrzności dają potwierdzenie potencjału tego runku. W pierwszym kwartale tego roku uruchomione elektrownie wiatrowe grupy INWE odnotowały ogólną, rekordową dostępność średnią na poziomie 95,6%. Partner branżowy pracuje intensywnie nad uruchomieniem kolejnych turbin m.in. w projektach EEW13, EEW17, EEW25.

Inwestując w nośniki wartości, inwestujemy w projekty posiadające konkretną wartość materialną. Do takich inwestycji możemy zaliczyć także ekologiczne elektrownie, które jako potężne instalacje zarabiają na produkcji energii, wykorzystując do tego naturalne zasoby jak wiatr czy słońce. Inwestorzy dostrzegają coraz więcej zalet tego typu inwestycji, a podczas webinarów LIVE zadają wiele dodatkowych pytań ekspertom. Odpowiedzi na najbardziej nurtujące z nich przedstawiamy poniżej.

W dniu 20 kwietnia w ekskluzywnych wnętrzach salonu Balamonte w Warszawie odbył się panel dyskusyjny z transmisją on-line pt. ‘Inwestycje w OZE nie tylko dla milionerów’. Uczestnikami wydarzenia byli m.in. przedstawiciele Pracowni Finansowej oraz gość specjalny – Pan Janusz Piechociński – ekonomista, poseł na Sejm, były wiceprezes Rady Ministrów oraz Minister Gospodarki, aktualnie Prezes Izby Przemysłowo Handlowej Polska-Azja.

Okazja inwestycyjna
Zapraszamy do nowego projektu inwestycyjnego w farmę PV w Orzechowie o łącznej mocy 6,27 MW.
Inwestuj od: 70.000 zł. lub w pakiecie VIP: 300.000 zł. (liczba udziałów w pakiecie VIP ograniczona)
Prognozowana rentowność: 11,8% rocznie, w pakiecie VIP: 13,8%
Okazja tylko dla pierwszych 2500 udziałów...

10.10 godz. 20:00