Masz pytania? Zadzwoń tel.: 22 122 81 82

Aktualności

Inwestycje w wiatraki bardziej opłacalne – wzrost cen zielonych certyfikatów

2 lutego 2016

Dzięki wejściu w życie nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii stopniowo zmniejszać się będzie nadpodaż zielonych certyfikatów, co wpłynie pozytywnie na uruchomione w tym systemie wsparcia inwestycje w wiatraki.

W wywiadzie dla CIRE.pl, Paweł Puchalski z Domu Maklerskiego BZ WBK prognozuje, że w ciągu kilku najbliższych lat cena ZC może wzrosnąć do poziomu 200–210 zł. Arkadiusz Zieleźny, prezes zarządu Polenergii Obrót, z kolei ocenia, że w rezultacie pełnego wejścia w życie ustawy, rynek zielonych certyfikatów ulegnie pełnemu zbilansowaniu w okresie 2–3 lat.

Już pierwsze tegoroczne notowania pokazały delikatny wzrost ceny z grudniowego poziomu 107–110 zł wzrosły do blisko 120 zł za MWh.

Zapisy nowej ustawy o OZE zakładają zakończenie wsparcia w postaci zielonych certyfikatów dla dużych elektrowni wodnych (powyżej 5MW) oraz ograniczenie wsparcia dla instalacji współspalania (do pół certyfikatu za 1 MWh). Wprowadzone od stycznia zmiany mają za zadanie przywrócić równowagę na rynku zielonych certyfikatów, czyli zmniejszyć nadpodaż i zwiększyć popyt.

O założeniach nowelizacji ustawy pisałem w lutym 2015 roku – tutaj: http://www.ekologicznaelektrownia.pl/inwestycja-w-wiatraki-a-cena-zielonych-certyfikatow/

Wzrost cen zielonych certyfikatów wpłynie pozytywnie na rentowność uruchomionych przez Pracownię Finansową w 2015 roku, pięciu elektrowni wiatrowych. W założeniach biznesowych przyjęliśmy, bowiem cenę ZC na poziomie 160zł. Kolejne inwestycje w wiatraki, uruchomimy już po 1 lipca 2016 roku – w nowym systemie wsparcia, opartym na aukcjach, który zagwarantuje raz ustaloną na aukcji cenę na 15 lat.

Pełny tekst artykułu CIRE tutaj >>

Przeczytaj także

Polacy marnują potencjał ponad 1bln. zł swoich oszczędności, głównie na lokatach. Jakie widzą główne przeszkody przed zainwestowaniem ich w wiatraki?

Dzisiaj aktualizowanie wiedzy na temat inwestycji musi stać się jednym z istotniejszych elementów życia każdej rodziny, szczególnie przedsiębiorców.

Dzień Otwarty pierwszego w Polsce parku wiatrowego w modelu obywatelskim, zorganizowany przez Pracownię Finansową; 17.12.2015.

24 października podczas Wielkiej Gali, 40 laureatów konkursu Wiktoria 2015, odebrało zwycięzkie statuetki z rąk Ministra Gospodarki Janusza Piechocińskiego.

One thought on “Inwestycje w wiatraki bardziej opłacalne – wzrost cen zielonych certyfikatów

  1. Dodatkowo: Produkcja energii z odnawialnych źródeł wyniosła w styczniu 2016r. 2049 GWh, co w porównaniu ze styczniem 2015 roku oznacza spadek aż o 25 proc. W ujęciu rocznym obniżyła się o 8 proc. To impuls dla wzrostu cen zielonych certyfikatów. […] To dowodzi, że postanowienia nowej ustawy o OZE, oznaczające faktyczny koniec wsparcia dla współspalania biomasy z węglem, zaczęły przynosić efekty już od pierwszego dnia po wejściu w życie. Więcej tutaj: http://gramwzielone.pl/trendy/20867/produkcja-energii-z-oze-spadla-o-jedna-czwarta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

10.10 godz. 20:00