Masz pytania? Zadzwoń tel.: 22 122 81 82

Aktualności

Inwestycja w farmy PV jeszcze bardziej opłacalna w 2022 roku!

9 lutego 2022

Podczas gdy zasady rozliczania produkcji energii ze słońca w programie Prosument ulegają pogorszeniu, farmy słoneczne stają się coraz bardziej rentowne. Wraz ze wzrostami cen energii, rośnie rentowność produkcji zielonej energii, jednak o opłacalności dla właścicieli decyduje wiele innych czynników.

Zapytaliśmy, prezesa Pracowni Finansowej Tomasza Wiśniewskiego, co tak naprawdę nas czeka i jaki wpływ zmiany po 1 kwietnia 2022r. mają dla inwestycji w przemysłowe farmy fotowoltaiczne.

Jak nowelizacja ustawy o OZE wpłynie na projekty inwestycyjne PV? 

90% osób, z którymi rozmawiam, myli Prosumenta z przemysłową generacją energii ze słońca, a nawet z wiatru. Objaśniam zatem, że zmiany dla prosumentów, czyli producentów i jednocześnie konsumentów energii elektrycznej (głównie mikroinstalacji), które wchodzą od 1 kwietnia, są tylko dla nowych przyłączeń i NIE dotyczą przemysłowych farm słonecznych. Te wpuszczają energię do sieci po średnim, nie po niskim napięciu, nie konkurują z innymi wytwórcami, w dodatku mają priorytet w dostępie do sieci. Kiedy podaż energii w sieci jest większa niż popyt, wygaszane są elektrownie konwencjonalne, a OZE produkuje z pełną mocą.

Co to w praktyce oznacza zarówno dla prosumentów jak i dla producentów energii słonecznej?

Rosnące obecnie ceny energii podniosły rentowność tych źródeł, a to jeszcze nie koniec podwyżek.
Spotkałem ostatnio kilka osób, które twierdziły, że nie zainstalowały paneli PV na swoich domach / firmach, bo SŁYSZAŁY, że to się nie opłaca. Po pierwsze proponowałbym nie słuchać tylko policzyć samemu. Jedynym rozsądnym argumentem, który usłyszałem jest, że z sieci można pobrać „tylko” 80% wpuszczonej energii. Osobiście uważam, że obecny program Prosument jest niezwykle korzystny, bo gdybym chciał magazynować energię w akumulatorach, ich zakup i wymiany wyszłyby mnie dużo drożej, poza tym nie mógłbym zmagazynować energii latem i zużywać w zimę – to musiałby być relatywnie duży, zajmujący miejsce, nieopłacalny w zakupie magazyn energii, tym bardziej, jeśli musiałby udźwignąć tak duże obciążenie, jak np. piec w saunie (9kW). Natomiast i tak samo-rozładowywałby się w tempie kilku procent miesięcznie! Ponadto warunki programu nie zmieniają się dla tych, co załapali się lub załapią jeszcze do końca marca 2022.

Czy fotowoltaika dalej będzie się opłacać?

Nie jestem sam w mojej opinii o kończącym się, w obecnym kształcie Prosumencie. Polacy złożyli tyle wniosków o dotacje do instalacji PV do NFOŚ, że ten nie będzie w stanie przez rok ich ocenić. Zawsze znajdą się jednak przeciwnicy wszystkiego lub tacy, którym nie chce się samemu podjąć wysiłku oceny, lub znajdują dobrze brzmiącą wymówkę, żeby nie zainwestować (nie stać mnie gorzej brzmi).

Nowy prosument ma przede wszystkim zwiększyć autokonsumpcję produkowanej energii, poprzez np. jej magazynowanie, czy to w formie ciepła, czy energii elektrycznej, lub poprzez systemy zarządzania jej zużyciem. Wsparcie zakupu powyższych systemów obok samej instalacji PV, nawet jeśli miałoby być mniej opłacalne finansowo, może okazać się na dłuższą metę korzystne z punktu widzenia chociażby niezależności energetycznej poszczególnych gospodarstw. Nadal zdarzają się wyłączenia energii elektrycznej, szczególnie podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych, a niewykluczone są blackouty powodowane przez niedobory energii elektrycznej w najbliższych latach. Już teraz jako kraj importujemy więcej energii niż eksportujemy a na najbliższe kilkadziesiąt lat zaplanowane są liczne likwidacje konwencjonalnych bloków energetycznych, głównie węglowych.

Te przestarzałe elektrownie będą stopniowo zastępowane Odnawialnymi Źródłami Energii, a przejściowo gazem. Niektórzy obawiają się czy będziemy w stanie wystarczająco szybko uzupełniać powstałą lukę, tym bardziej że jednocześnie zużycie energii ciągle rośnie (w ubiegłym roku ok. 5%). Szczególnie, że nadal obowiązuje reguła 10h, blokująca rozwój energetyki wiatrowej. Na szczęście budowa farm słonecznych ma zielone światło, jeśli chodzi o legislację, jest dużo prostsza niż stawianie wiatraków i o wiele szybsza.

Tym bardziej ważne jednak, żeby nie mylić jej z programem Prosument. Z Pracownią Finansową, można dołączyć do inwestycji w przemysłowe farmy słoneczne i przemysłowe elektrownie wiatrowe. Tam nic się nie zmienia, oprócz wzrostów rentowności wynikających z rosnących cen energii. Ich efektem jest prognozowana obecnie stopa zwrotu z inwestycji na poziomie ok 11% rocznie dla farm PV i 17% dla EW.

Chcesz otrzymać więcej informacji? Zarejestruj się na webinar LIVE z udziałem prezesa Pracowni Finansowej Tomasza Wiśniewskiego i dowiedz się jak zarabiać pasywnie na projektach farm słonecznych z ochroną przed inflacją TUTAJ >>

Przeczytaj także

W dniach od 30 sierpnia do 1 września w Serocku odbyła się kolejna edycja konferencji organizowanej przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej. W wydarzeniu uczestniczył Paweł Rochala, dyrektor zarządzający EnergiaPro – spółki odpowiadającej za realizację wybranych projektów budowy Ekologicznych Elektrowni, finansowanych przez inwestorów Pracowni Finansowej.

inwestycje w wiatraki w co zainwestować ile można zyskać

Inwestycja EEW14 dotyczy objęcia udziałów w spółce celowej powołanej w celu wybudowania jednej elektrowni wiatrowej o mocy 2MW w modelu „pod klucz“. Inwestor, stając się współwłaścicielem elektrowni wiatrowej czerpie zyski z produkcji energii elektrycznej przez cały okres eksploatacji turbiny.

Ceny energii na TGE w ostatnich miesiącach sięgają niespotykanych dotychczas poziomów i są nawet ponad 4x wyższe niż w zeszłym roku. Jeszcze niedawno rentowność budowanych obecnie elektrowni z projektów inwestycyjnych Pracowni Finansowej szacowana była przy cenie 275zł / MWh. Aktualnie, przy ostrożnych założeniach, zyskowność szacowana jest przy cenie 350zł za 1MWh. To sprawia, że kalkulator rentowności najnowszego projektu wskazuje aż 13% rocznie.

Weź udział w projekcie budowy farm słonecznych – PV1! Nowa inwestycja może stanowić stabilne źródło zysku z uwzględnieniem ochrony kapitału przed inflacją.

10.10 godz. 20:00