Masz pytania? Zadzwoń tel.: 22 122 81 82

Aktualności

Inwestowanie w wiatraki – sport narodowy?

16 stycznia 2016

Inwestowanie w wiatraki to nie tylko atrakcyjne zyski, ale także ochrona środowiska i budowanie niezależności energetycznej naszego kraju. Inwestowanie w wiatraki przez „Państwa Kowalskich” jest zatem korzystne także dla Państwa Polskiego.

Oszczędności polskich gospodarstw domowych to grubo ponad 1bln. złotych. W większości stanowią one lokaty bankowe, na których zyskują jedynie banki, fundusze emerytalne, gotówka i fundusze inwestycyjne. Gdyby przetransferować choćby część z tych środków na inwestycje w elektrownie wiatrowe, można by rozwiązać kilka problemów za jednym zamachem.

Po pierwsze – zyskałyby na tym same gospodarstwa domowe, dzięki systematycznym przychodom z tytułu zysków z elektrowni wiatrowej, co poprawiłoby koniunkturę w całej gospodarce, przez zwiększoną konsumpcję.

Po drugie – Polacy zyskaliby sensowne zabezpieczenie emerytalne, co w dobie problemów z jakimi boryka się ZUS, jest bardzo pożądane.

Po trzecie – inwestycje w wiatraki w modelu obywatelskim, na masową skalę, pomogłyby rozwiązać problemy polskiej energetyki, która wymaga uzupełnienia tradycyjnych elektrowni o Odnawialne Źródła Energii. Łatwiej byłoby nam również spełnić wymagania Unii Europejskiej dotyczące udziału OZE w bilansie energetycznym kraju.

Po czwarte – nie muszę chyba pisać w jak brudnym środowisku żyjemy, bo zewsząd dochodzą nas alarmujące wieści na ten temat. Polska ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w całej Unii Europejskiej – normy dla rakotwórczego benzo[a]pirenu są przekraczane w skali kraju o 500%. Nic dziwnego, skoro w Polsce 90% energii pozyskuje się przez spalenie węgla. Z powodu fatalnej jakości powietrza każdego roku przedwcześnie umiera 45 000 Polaków. Energia z wiatru jest bezemisyjna i może poprawić jakość życia nam wszystkim, oraz rozw­iązać problemy polskiej służby zdrowia.

Skoro inwestowanie w wiatraki to prawdziwe inwestowanie społecznie odpowiedzialne, które rozwiązuje tak wiele problemów, dlaczego tak duża liczba osób nadal marnuje potencjał swoich oszczędności trzymając je na lokacie?

Pierwszym problemem jest próg wejścia, który wynosi około 30.000zł. Nie każdy dysponuje taką kwotą, chociaż dzięki formie spółki celowej i tak został on już znacznie obniżony, bo aby samodzielnie zainwestować w elektrownię wiatrową, musielibyśmy dysponować kwotą kilku milionów złotych.

Drugi problem to obawa o bezpieczeństwo środków. Tu znowu odpowiedzią jest forma spółki celowej, która zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa, więc jedyne co może powstrzymać inwestorów, to brak wiedzy, który można szybko uzupełnić tutaj: http://www.ekologicznaelektrownia.pl/elektrownie-wiatrowe-bezpieczna-inwestycja/

Nie można także twierdzić, że depozyty bankowe są w 100% bezpieczniejsze, skoro widzimy, że zdarzają się upadłości banków, a Bankowy Fundusz Gwarancyjny zabezpiecza środki tylko do określonej kwoty i ma aż 5 lat na wypłaty dla poszkodowanych.

Trzeci czynnik, dla którego inwestowanie w wiatraki jeszcze nie jest sportem narodowym, to brak przykładów takich inwestycji wśród znajomych, czy choćby na ekranie telewizora. Jest tylko kwestią czasu aż to się zmieni, bo są już pierwsze realizacje elektrowni wiatrowych w modelu obywatelskim.

Na koniec, dobra informacja jest taka, że o ile uporamy się już z powyższymi wątpliwościami, nikt nas nie powstrzymuje przed inwestowaniem w elektrownie wiatrowe. Model obywatelski budowy elektrowni wiatrowych przełamuje  monopol zakładów energetycznych na produkcję energii. Decyzja czy przyłączyć się do tej wartościowej dla wszystkich inicjatywy, należy zatem tyko do Ciebie!

Przeczytaj także

Zobacz 2 minutowy film, pokazujący najciekawsze ujęcia, osiągnięcia i wydarzenia z życia Pracowni Finansowej w roku 2015.

Dzisiaj aktualizowanie wiedzy na temat inwestycji musi stać się jednym z istotniejszych elementów życia każdej rodziny, szczególnie przedsiębiorców.

Dzień Otwarty pierwszego w Polsce parku wiatrowego w modelu obywatelskim, zorganizowany przez Pracownię Finansową; 17.12.2015.

24 października podczas Wielkiej Gali, 40 laureatów konkursu Wiktoria 2015, odebrało zwycięzkie statuetki z rąk Ministra Gospodarki Janusza Piechocińskiego.

3 thoughts on “Inwestowanie w wiatraki – sport narodowy?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

10.10 godz. 20:00