Masz pytania? Zadzwoń tel.: 22 122 81 82

Aktualności

Inwestor lokuje w elektrowniach wiatrowych średnio o 50tys PLN więcej niż w roku poprzednim – raport 2020

1 lutego 2021

Mimo, że rok 2020 upłynął w większości skupiając naszą uwagę na sytuacji związanej z pandemią koronawirusa to nie zapomnieliśmy również o wyzwaniach ekologicznych. Branża odnawialnych źródeł energii stanęła w obliczu niepewności związanej z widmem kryzysu gospodarczego, jednak obroniła się i cieszy się coraz większym zainteresowaniem Inwestorów.

Projekty elektrowni wiatrowych w 2020 roku

Inwestycje w elektrownie wiatrowe stają się coraz popularniejszą formą generowania dochodu pasywnego. Ich długoterminowy charakter umożliwia prognozowanie atrakcyjnych zysków, a przy tym może ochronić kapitał przed inflacją. W zeszłym roku sfinansowane zostały dwa nowe projekty inwestycyjne, które pojawiły się w portfolio Grupy PF – EEW18 i EEW22. Umożliwiliśmy także dołączenie Inwestorom do projektów EEW11 i EEW12 oraz ENEVI1 i ENEVI2 na Ukrainie. Branża elektrowni wiatrowych bardzo dobrze poradziła sobie z kryzysem wywołanym przez pandemię koronawirusa. W przeciwieństwie do tradycyjnych elektrowni, energetyka wiatrowa to biznes, który może działać nawet bez obecności pracowników stacjonarnych.

Wybudowane elektrownie wiatrowe Grupy PF

Do niewątpliwych sukcesów roku 2020 należy zaliczyć wzniesienie przez Grupę PF kolejnego parku wiatrowego. Dwie elektrownie wiatrowe o łącznej mocy 3MW, mogą zasilić zieloną energią ponad 3300 gospodarstw domowych. Turbiny zostały wybudowane w ramach projektów inwestycyjnych EEW19 i EEW20. Obie inwestycje są realizowane zgodnie z ideą crowdfundingu udziałowego. Inwestorzy objęli udziały w spółkach celowych powołanych w celu wybudowania elektrowni wiatrowych w modelu „pod klucz“. Stając się w ten sposób współwłaścicielami wiatraków będą mogli uzyskiwać korzyści o charakterze majątkowym przez cały okres eksploatacji turbiny.

Rozpoczęto także budowę 105-metorwej elektrowni wiatrowej o mocy 2MW w ramach inwestycji EEW13. Przygotowano plac budowy i wylano beton, a transport egzemplarza znanego na całym świecie modelu turbiny Vestas V90 został zaplanowany na pierwszy kwartał 2021 roku. Postawiona zostanie w miejscowości Łazisko, aby tam produkować ekologiczną energię i wspierać walkę z zanieczyszczonym powietrzem, pracując jednocześnie na czysty zysk dla Inwestorów.

Coraz większe zaufanie dla OZE

W 2020 roku Inwestorzy przeznaczali na projekty inwestycyjne elektrowni wiatrowych średnio ok. 160tys. PLN. W porównaniu z rokiem poprzednim widać zatem coraz większe zaufanie dla tego obszaru rynku, gdyż kwota średniej inwestycji zwiększyła się o ok. 50tys. PLN. Pozycja branży OZE nadal się umacnia, a Grupa PF planuje zbudować jeszcze 16 elektrowni wiatrowych, po czym będzie się przygotowywać do przejmowania z rynku tych już działającym, ale też przygląda się innym projektom wytwarzania energii. Dowiedz się jak pomnażać kapitał poprzez inwestowanie w elektrownie wiatrowe podczas webinaru LIVE REJESTRACJA

Przeczytaj także

Rynek inwestycyjny bardzo się zmienił w ostatnim czasie. Inwestorzy bacznie obserwują zmiany i coraz intensywniej dywersyfikują swoje portfele, aby jak najlepiej chronić nadwyżki kapitałowe przed inflacją. Lokaty bankowe mocno zawiodły i nadszarpnęły nerwy niejednemu przedsiębiorcy. Jaka jest alternatywa i czy właśnie teraz jest najlepszy czas dla ekologicznych inwestycji?

Zapraszamy do odsłuchania podcastu z udziałem wiceprezesa Pracowni Finansowej Tomasza Wiśniewskiego, zrealizowanego w ramach cyklu Polska Neutralna Klimatycznie. Program dotyczy głównie zagadnień związanych z transformacją energetyczną Polski oraz odnawialnymi źródłami energii. Z przedstawicielem Grupy PF rozmawiała redaktor Jolanta Czudak m.in. o innowacyjnych formach inwestycji w energetykę wiatrową, a także o wyzwaniach energetycznych z jakimi musi zmierzyć się Polska.

Według opinii specjalistów Pracowni Finansowej, którzy zajmują się tematyką energetyki wiatrowej od wielu lat, zawsze jest dobry moment na inwestycje w ekologię i w ten segment rynku, czyli elektrownie wiatrowe. Zwiększanie udziału OZE w miksie energetycznym w tych czasach, staje się już swojego rodzaju ‘must have’, przy tak szybko postępujących zmianach klimatu i zanieczyszczenia powietrza. To jednak nie jedyny argument, który sprawia, że szczególnie teraz warto dołączyć do spółek inwestujących w energetykę wiatrową.

W okolicach Kłobucka Grupa Pracownia Finansowa wzniosła kolejny park wiatrowy. Dwie elektrownie wiatrowe o łącznej mocy 3MW, mogą zasilić zieloną energią ponad 3300 gospodarstw domowych.

31 maja godz. 20:00