Masz pytania? Zadzwoń tel.: 22 122 81 82

Aktualności

Historyczny wzrost cen energii elektrycznej – napływ gotówki dla Inwestorów 

24 sierpnia 2022

Na rynku energetycznym robi się gorąco od aktualnych podwyżek oraz wycen dostaw prądu na 2023 rok. Czekają nas kolejne, kosmiczne wzrosty cen energii elektrycznej. Kto straci najwięcej, a kto może zyskać? Odpowiada Investment Manager Pracowni Finansowej – Piotr Rusinowski.

Jak przedstawia się obecnie sytuacja cen na rynku energetycznym i jakie są przewidywania na 2023 rok?

Od początku roku obserwujemy wzrost ceny surowców energetycznych, które przekładają się na ciągle rosnące ceny energii elektrycznej. Średnia ważona ceny energii w lipcu, wynosiła ponad 1100 zł/MWh względem 880 zł/MWh w czerwcu. Wstępne propozycje otrzymywane od podmiotów zajmujących się obrotem energii dla instalacji  grupy INWE na 2023 r. wynoszą nawet 1300 zł/MWh. Zarządzający w projektach aktualnie nie chcą  decydować się na takie stawki,  gdy cena na TGE w ostatnim czasie przebija poziom 2000 zł/MWh. 

Z czego wynikają tak drastyczne wzrosty i które segmenty rynku w Polsce odczują je najbardziej?

Każdy przedsiębiorca, który korzysta z taryf przemysłowych, odczuwa narastające koszty energii, które uwzględnia w cenie wytworzonego przez siebie końcowego produktu. Rozmawiając z właścicielami firm, nietrudno usłyszeć o obawach przed kolejną podwyżką cen prądu. Aktualnie nie widzę tu pomyślnego  scenariusza dla firm, które mają większy pobór energii. W 2022 r. duży wpływ na rynki wywarła rosyjska inwazja na Ukrainę, która zresztą trwa nadal. . Brak węgla przy elektrowniach, upały powodujące obniżenie się stanu wody w rzekach, zmniejszona możliwość chłodzenia bloków węglowych – kryzys  daje się odczuć we wzrostach cen u przemysłowych wytwórców energii.

Czy ta kwestia dotyczy wyłącznie Polski, czy też dotknie inne kraje europejskie?

Drożejąca energia daje się we znaki w całej Europie. Średnia cena hurtowa za megawatogodzinę wyniosła co najmniej o 400 % więcej, niż w II kwartale ubiegłego roku.. Takie wzrosty zanotowano w Niemczech, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii oraz  Portugalii. Przed nami sezon jesienno – zimowy, w czasie  którego, wiele razy był widoczny zwiększony pobór energii elektrycznej. Mam nadzieję, że wszyscy jako konsumenci przejdziemy ten okres bez większych trudności.

Co to oznacza dla inwestorów w projektach energetyki odnawialnej?

Jak wiadomo, ceny energii elektrycznej osiągnęły historyczne poziomy w pierwszym kwartale 2022 r. Inwestorzy Pracowni Finansowej w projektach elektrowni wiatrowych odczuli zastrzyk gotówki otrzymując 9,6 mln zł. Szacujemy, że w 2023 r. ta kwota zwiększy się co najmniej dwukrotnie. Inwestorzy, którzy przyłączą się do realizowanej inwestycji przez kolejną spółkę celową PMPV3, mają możliwość czerpania ponadprzeciętnych zysków, dzięki szybkiemu terminowi realizacji. Pierwszy etap inwestycji o mocy 4 MW z 6,27 MW, zostanie wybudowany jeszcze w tym roku. Jeżeli cena utrzyma się na poziomie 1200 zł/MWh, to wspólnicy przystępujący do tej inwestycji mogą liczyć na prognozowany zysk na poziomie ponad 20% rocznie. Korzystając z programu Eko-Rentier, każdy Inwestor, który zdywersyfikuje swój portfel pomiędzy elektrownie wiatrowe i farmę fotowoltaiczną, będzie otrzymywał regularnie środki na swoje konto.  Dla farm fotowoltaicznych: 15 stycznia i 15 lipca., dla elektrowni wiatrowych: 15 kwietnia i 15 października.

Przeczytaj także

Energetyka wiatrowa w obecnej sytuacji związanej z inwazją Rosji na Ukrainę stanowi element, który może pomóc skutecznie odsunąć Rosję od Europy. Polska zwraca się coraz bardziej przychylnie ku inwestycjom w alternatywne dla węgla, ropy i gazu, źródła energii, a wyniki wietrzności dają potwierdzenie potencjału tego runku. W pierwszym kwartale tego roku uruchomione elektrownie wiatrowe grupy INWE odnotowały ogólną, rekordową dostępność średnią na poziomie 95,6%. Partner branżowy pracuje intensywnie nad uruchomieniem kolejnych turbin m.in. w projektach EEW13, EEW17, EEW25.

Inwestując w nośniki wartości, inwestujemy w projekty posiadające konkretną wartość materialną. Do takich inwestycji możemy zaliczyć także ekologiczne elektrownie, które jako potężne instalacje zarabiają na produkcji energii, wykorzystując do tego naturalne zasoby jak wiatr czy słońce. Inwestorzy dostrzegają coraz więcej zalet tego typu inwestycji, a podczas webinarów LIVE zadają wiele dodatkowych pytań ekspertom. Odpowiedzi na najbardziej nurtujące z nich przedstawiamy poniżej.

W dniu 20 kwietnia w ekskluzywnych wnętrzach salonu Balamonte w Warszawie odbył się panel dyskusyjny z transmisją on-line pt. ‘Inwestycje w OZE nie tylko dla milionerów’. Uczestnikami wydarzenia byli m.in. przedstawiciele Pracowni Finansowej oraz gość specjalny – Pan Janusz Piechociński – ekonomista, poseł na Sejm, były wiceprezes Rady Ministrów oraz Minister Gospodarki, aktualnie Prezes Izby Przemysłowo Handlowej Polska-Azja.

Okazja inwestycyjna
Zapraszamy do nowego projektu inwestycyjnego w farmę PV w Orzechowie o łącznej mocy 6,27 MW.
Inwestuj od: 70.000 zł. lub w pakiecie VIP: 300.000 zł. (liczba udziałów w pakiecie VIP ograniczona)
Prognozowana rentowność: 11,8% rocznie, w pakiecie VIP: 13,8%
Okazja tylko dla pierwszych 2500 udziałów...

27.06 godz. 20:00