Europejski Zielony Ład kontra polska polityka energetyczna

Nowe dyrektywy Unii Europejskiej zakładają skupienie się na działaniach mających prowadzić do neutralności klimatycznej. Kilka dni temu w Brukseli przedstawiono projekt pierwszego rozporządzenia, podnoszącego cele redukcyjne do 2030 roku z 40% do 55%. Czy Polska jest gotowa na ogromną podwyżkę cen za emisję? Wyjaśniamy, dlaczego eko inwestycje są koniecznością dla Polski!
Polska będzie zmuszona postawić na eko inwestycje?
Kilka dni temu opublikowano analizę stworzoną w ramach projektu LIFE Climate CAKE PL, pt. „Zmiana celów redukcyjnych i cen uprawnień do emisji wynikająca z komunikatu Europejski Zielony Ład”. Wyniki badań KOBiZE (Instytutu Ochrony Środowiska) ewidentnie wskazują na to, że Polska będzie zmuszona podjąć radykalne kroki w kierunku neutralizacji polityki energetycznej. W przeciwnym razie grozi nam wizja najwyższych cen prądu w Europie oraz kompletnego uzależnienia od jego dostaw z zewnątrz. Taka sytuacja nadwyręży budżet państwa i może wywołać dużą inflację.
Według analizy CAKE wprowadzone przez Unię dyrektywy wymuszą o wiele większą niż dotychczas redukcję emisji w sektorach energetycznych i przemysłowych, a także budowlanych, transportowych oraz rolniczych. W chwili, gdy UE przyjmie ustawę o zwiększeniu celu redukcyjnego na 2030 rok do 55%, cena uprawnień emisyjnych wzrośnie nawet o 70% do 2025 roku. Podwyżki te w praktyce sprawią, że zdrożeje prąd, a z nim dosłownie wszystko. Niewywiązanie się z dyrektyw grozi też poważnymi sankcjami. Polska musi znacząco zmienić swoją politykę energetyczną. Modernizacja bloków węglowych nie wystarczy – konieczne są nowe eko inwestycje.
Jakie eko inwestycje będą najlepsze dla polskiej energetyki?
Ogromną szansą dla Polski są elektrownie wiatrowe. Niestety, ustawa odległościowa wprowadzona w 2016 roku zahamowała możliwość budowania kolejnych farm. Zgodnie z jej przepisami elektrownie mają być stawiane w bardzo dużej odległości od zabudowań. Trudno znaleźć tereny spełniające wszystkie wymagania prawne. W obliczu obecnych zmian istnieje jednak szansa, że Rząd wprowadzi stosowne poprawki. Zaangażowanie w eko inwestycje w przyszłych latach może się okazać wręcz gospodarczym obowiązkiem dla Polski. Wbrew przekonaniu niektórych, turbiny nie emitują dźwięku przekraczającego dozwolone normy, dlatego farmy wiatrowe mogą z powodzeniem znajdować się bliżej zabudowań.
Dlaczego warto popierać eko inwestycje?
Wszystko wskazuje na to, że z wielu względów właśnie teraz jest najlepszy moment na eko inwestycje. Grupa Pracownia Finansowa z powodzeniem prowadzi zabezpieczone przez siebie realizacje, a także z nadzieją patrzy w przyszłość. W kolejnych latach planujemy dalszą ekspansję na rynek ukraiński oraz uważnie monitorujemy zmiany w podejściu naszego Rządu.
Eko inwestycje w farmy wiatrowe są też alternatywnym sposobem na pomnażanie kapitału. W obliczu obowiązku produkcji zielonej energii jaki nakłada na nas Unia Europejska, a także odpowiedzialnego podejścia do ochrony środowiska budowa nowych ekologicznych elektrowni jest wręcz konieczna. Stając się wspólnikiem takiego projektu można czerpać wiele korzyści. Nie tylko w realny sposób wspiera się naszą ojczyznę oraz walczy o lepszą przyszłość dla świata, ale także uzyskuje się perspektywę dochodu pasywnego i wzrostu wartości posiadanych aktywów.

Przeczytaj także
W minionym roku Polska nie zdążyła spełnić dyrektyw Unii Europejskiej związanych z Pakietem Klimatyczno-Energetycznym. Rząd stara się więc szukać strategii ratunkowych oraz skutecznych sposobów na wyjście z tej sytuacji. Czy właśnie teraz nadchodzi dobry czas dla elektrowni wiatrowych? Przedstawiamy opinie oraz plany ekspertów Pracowni Finansowej na 2020 rok.
Jednym z popularniejszych, ale niezwykle szkodliwych mitów jest stwierdzenie, że elektrownie wiatrowe powodują hałas przeszkadzający w codziennym życiu. Absolutnie nie trzeba się tego obawiać! Dzięki odpowiednim regulacjom prawnym odnośnie budowy w określonych odległościach, ich inwazyjność została zminimalizowana. Wyjaśniamy, jaki dźwięk wydają pracujące wiatraki.
Raporty smogowe nie napawają optymizmem. Zanieczyszczone powietrze jest szkodliwe dla nas i całego środowiska. Widmo katastrofy ekologicznej jest już coraz bardziej rzeczywiste. Unia Europejska stara się wprowadzić odpowiednie zmiany w sposobie prowadzenia gospodarki energetycznej, tak by zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych oraz zanieczyszczeń do atmosfery. Czy się to udaje? Pracownia Finansowa wyjaśnia, jak energetyka wiatrowa sprzyja walce o czyste powietrze.
Nowy projekt inwestycyjny EEW w portfolio Grupy Pracownia Finansowa dotyczy zakupu działającej elektrowni wiatrowej Vestas V66, o mocy 1,75 MW, zlokalizowanej w okolicy miejscowości Nidzica. Elektrownia, działa od 2015 roku, jej stan techniczny jest bardzo dobry i został potwierdzony pozytywnym audytem naszego serwisu. Elektrownia ma przyznany system wsparcia w formie Zielonych Certyfikatów do 2030 roku.