Masz pytania? Zadzwoń tel.: 22 122 81 82

Aktualności

Energetyka wiatrowa w walce o czyste powietrze

31 stycznia 2020

Raporty smogowe nie napawają optymizmem. Zanieczyszczone powietrze jest szkodliwe dla nas i całego środowiska. Widmo katastrofy ekologicznej jest już coraz bardziej rzeczywiste. Unia Europejska stara się wprowadzić odpowiednie zmiany w sposobie prowadzenia gospodarki energetycznej, tak by zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych oraz zanieczyszczeń do atmosfery. Czy się to udaje? Pracownia Finansowa wyjaśnia, jak energetyka wiatrowa sprzyja walce o czyste powietrze.

Pracownia Finansowa opisuje obecną sytuację energetyczną w Polsce

Polska nie zdążyła zrealizować dyrektyw Unii Europejskiej związanych z Pakietem Klimatyczno-Energetycznym. Nakładały one m.in. obowiązek ograniczenia o 20% emisji gazów cieplarnianych (w stosunku do poziomu z 1990 r.), zwiększenie udziału energii ze źródeł odnawialnych w całkowitym zużyciu energii w UE do poziomu 20% oraz zwiększenie o 20% efektywności energetycznej. Polska nie spełniła żadnego z nich, mimo taryfy ulgowej, czyli obniżeniu celu do 15% OZE w miksie energetycznym. Pracownia Finansowa dostrzega w tym problem, który w kolejnych latach koniecznie trzeba będzie rozwiązać.

Ogromnym wyzwaniem są też przestarzałe elektrownie węglowe, które nie spełniają nowych norm. W pozostałych krajach UE emisja CO2 spada, w naszym kraju – rośnie. Jeśli Polska nie zdecyduje się na dekarbonizację, Unia nie przydzieli naszemu państwu pieniędzy na tzw. transformację energetyczną. Gdy do 2050 roku nasz kraj nie udowodni aktywnego zaangażowania w zmiany mające sprawić, że Polska stanie się bardziej energetycznie neutralna dla klimatu, nie otrzymamy żadnego wsparcia. Szybko doświadczymy też drastycznych podwyżek cen prądu, co będzie rzutować na rosnące ceny wszystkich usług i produktów. Energia elektryczna jest przecież wykorzystywana wszędzie! Co należałoby zrobić, by temu zapobiec?

Czy energia wiatrowa jest rozwiązaniem?

W walce o stan klimatu i czyste powietrze cała Europa wprowadza konkretne zmiany, tworząc coraz więcej elektrowni działających w oparciu o odnawialne źródła energii. W ostatnim czasie aż 5 Giga Watów więcej energii wyprodukowały nowe, europejskie elektrownie wiatrowe. Polska była pod tym względem na ostatnim miejscu – dołożyła niecały 1%.

Niemcy, Francja i Wielka Brytania aktywnie zajmują się rozwojem farm wiatrowych, w tym morskich. W naszym kraju największym wrogiem elektrowni tego typu jest ustawa odległościowa z 2016 roku. Według niej nie można stawiać wiatraków w odległości mniejszej niż ok. 1,5 km od najbliższych zabudowań (10 x wysokość elektrowni od podstawy do czubka łopaty). Kryterium to ma być powiązane z emitowanym hałasem, ale taki odstęp jest zbyt duży. Tym bardziej, że nowoczesne modele turbin działają znacznie ciszej. Być może wkrótce przepisy te ulegną zmianom.

Pracownia Finansowa przewiduje, że w najbliższych latach Rząd prawdopodobnie weźmie przykład z innych państw UE i dostosuje prawo lub zdecyduje się na inwestycje w farmy wiatrowe. Pozostawanie z tyłu, nie tylko w niedalekiej przyszłości przyniesie poważne obciążenia finansowe dla państwa i wszystkich obywateli, ale także w znaczący sposób szkodzi środowisku. Niemcy czy Francja uchodzą za najbardziej „zielone”, ekologiczne państwa, chętnie korzystające z odnawialnych źródeł energii. Pora by Polska wzięła te kraje za proekologiczny wzór do naśladowania.

Jak Pracownia Finansowa umożliwia korzystne inwestowanie w ekologię?

Chociaż obecne przepisy utrudniają stawianie nowych farm wiatrowych, Pracownia Finansowa zabezpieczyła rozpoczęte przez siebie projekty. W ten sposób nasze realizacje, które wystartowały przed rokiem 2016, mają realne szanse na dokończenie. Wiemy również, że ogromne możliwości inwestycyjne kryją się także na terenach sąsiedniej nam Ukrainy, gdzie nie ma takich ograniczeń prawnych, a rząd zachęca do inwestowania w OZE oferując atrakcyjne ceny odkupu energii.

Pracownia Finansowa umożliwia ulokowanie kapitału w ekologicznym biznesie z założeniami dochodu pasywnego, tym bardziej, że warunki rynkowe są coraz bardziej sprzyjające. Każda osoba, która zdecyduje się wziąć udział w naszych projektach, staje się pełnoprawnym członkiem celowej spółki z o.o., czyli współwłaścicielem jej majątku. Choć biznes jest zaplanowany na dziesiątki lat, udziały można sprzedać, podarować i są dziedziczone. W tym modelu można nie tylko zabezpieczyć kapitał dla następnych pokoleń, ale też wspierać walkę o czyste powietrze i poprawę klimatu na naszej planecie.

Przeczytaj także

inwestucje w wiatraki, Pracownia Finansowa

Wyjaśniamy, ile prądu produkuje elektrownia wiatrowa i dlaczego warto inwestować w takie instalacje!

Ekologiczne elektrownie Pracownia Finansowa

Zapraszamy do nowego projektu EEW22, który polega na budowie 100–metrowej elektrowni wiatrowej GE, o mocy 1,5 MW, w okolicy miejscowości…

Pracownia Finansowe opinie o OZE Maciej Musiał w Comparic24.tv

W dniu 19 listopada o godzinie 10:30 Prezes Pracowni Finansowej Maciej Musiał przekazał opinie oraz wspólnie z redaktorem odpowiedzieli na…

Pracownia Finansowa wypłaca zyski z inwestycji w elektrownie wiatrowe

Październik jest miesiącem oszczędzania, a Pracownia Finansowa dba o to, aby inwestorzy mieli co odłożyć

10.10 godz. 20:00