Masz pytania? Zadzwoń tel.: 22 122 81 82

Aktualności

Elektrownie wiatrowe dostarczyły ponad 21% energii do polskich domów!

19 lutego 2020

Orkan, który w pierwszej połowie lutego przeszedł przez Polskę, spowodował ponadprzeciętną produkcję energii w elektrowniach wiatrowych. Tylko 11go lutego elektrownie wiatrowe dostarczyły ponad 21% energii elektrycznej w kraju!

Tuż po przejściu wyjątkowo silnego wiatru, wspólnie z redakcją Fakty TVN24, odwiedziliśmy miejscowość Wistka, w której znajduje się park wiatrowy Grupy Pracownia Finansowa. Tomasz Wiśniewski, Wiceprezes Zarządu Pracowni Finansowej odpowiedział na pytania dotyczące m.in. konstrukcji elektrowni wiatrowej, a także wpływu ostatnich anomalii pogodowych na pracę turbin.

Kiedy przechodził orkan przez miejscowość Wistka prędkość wiatru wzrosła do ponad 31 m/s. Turbina została automatycznie wyłączona na ok 4 minuty. – powiedział Tomasz Wiśniewski. Jest to związane z kwestią bezpieczeństwa, a automatyczne zatrzymanie turbiny przy zbyt silnych podmuchach wiatru, zapobiega ewentualnym awariom. Mechanizm zadziałał prawidłowo, a serwis potwierdził, że maszyna jest odpowiednio przygotowana nawet na przejście orkanu.

Natomiast w przypadku jakichkolwiek niespodziewanych wydarzeń serwisanci są zawsze w gotowości, a na szczyt turbiny mogą wjechać windą. Tam znajduje się napędzany przez łopaty generator, który zasila średnio 3000 gospodarstw domowych. Warto również dodać, że każdy element elektrowni wiatrowej został zaprojektowany tak, aby minimalizować ryzyko wystąpienia jakiejkolwiek awarii – Nawet drabina, która prowadzi na samą górę jest przymocowana do wieży za pomocą magnesów, nie za pomocą śrub. To wynika z kwestii związanych z trwałością tej konstrukcji. – dodał Tomasz Wiśniewski, Wiceprezes Pracowni Finansowej.

Turbiny rozpędzone przez orkan umożliwiły również chwilowe spełnienie warunków Unii europejskiej związanych z udziałem OZE w miksie energetycznym Polski. Powinien on wynosić minimum 15%, więc 21% energii wyprodukowanej z wiatru w omawianych dniach lutego, było dowodem na to, że elektrownie wiatrowe są w stanie nie tylko wypełnić co najmniej 1/5 zapotrzebowania energetycznego kraju, ale są także potrzebnym i efektywnym elementem miksu energetycznego. Mogą być doskonałym rozwiązaniem dla strategii energetycznej Polski oraz jednym z etapów walki o czyste powietrze w naszym kraju.

Zachęcamy do zapoznania się z pełnym materiałem zaprezentowanym w programie Fakty TVN24 przy udziale przedstawiciela Pracowni Finansowej.

Przeczytaj także

W minionym roku Polska nie zdążyła spełnić dyrektyw Unii Europejskiej związanych z Pakietem Klimatyczno-Energetycznym. Rząd stara się więc szukać strategii ratunkowych oraz skutecznych sposobów na wyjście z tej sytuacji. Czy właśnie teraz nadchodzi dobry czas dla elektrowni wiatrowych? Przedstawiamy opinie oraz plany ekspertów Pracowni Finansowej na 2020 rok.

Jednym z popularniejszych, ale niezwykle szkodliwych mitów jest stwierdzenie, że elektrownie wiatrowe powodują hałas przeszkadzający w codziennym życiu. Absolutnie nie trzeba się tego obawiać! Dzięki odpowiednim regulacjom prawnym odnośnie budowy w określonych odległościach, ich inwazyjność została zminimalizowana. Wyjaśniamy, jaki dźwięk wydają pracujące wiatraki.

Raporty smogowe nie napawają optymizmem. Zanieczyszczone powietrze jest szkodliwe dla nas i całego środowiska. Widmo katastrofy ekologicznej jest już coraz bardziej rzeczywiste. Unia Europejska stara się wprowadzić odpowiednie zmiany w sposobie prowadzenia gospodarki energetycznej, tak by zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych oraz zanieczyszczeń do atmosfery. Czy się to udaje? Pracownia Finansowa wyjaśnia, jak energetyka wiatrowa sprzyja walce o czyste powietrze.

Nowy projekt inwestycyjny EEW w portfolio Grupy Pracownia Finansowa dotyczy zakupu działającej elektrowni wiatrowej Vestas V66, o mocy 1,75 MW, zlokalizowanej w okolicy miejscowości Nidzica. Elektrownia, działa od 2015 roku, jej stan techniczny jest bardzo dobry i został potwierdzony pozytywnym audytem naszego serwisu. Elektrownia ma przyznany system wsparcia w formie Zielonych Certyfikatów do 2030 roku.

28 lipca godz. 20:00