Masz pytania? Zadzwoń tel.: 22 122 81 82

Aktualności

Dobry moment na inwestowanie w elektrownie wiatrowe – kiedy szczególnie warto wziąć udział?

10 grudnia 2020

Według opinii specjalistów Pracowni Finansowej, którzy zajmują się tematyką energetyki wiatrowej od wielu lat, zawsze jest dobry moment na inwestycje w ekologię i w ten segment rynku, czyli elektrownie wiatrowe. Zwiększanie udziału OZE w miksie energetycznym w tych czasach, staje się już swojego rodzaju ‘must have’, przy tak szybko postępujących zmianach klimatu i zanieczyszczenia powietrza. To jednak nie jedyny argument, który sprawia, że szczególnie teraz warto dołączyć do spółek inwestujących w energetykę wiatrową.  

Ekskluzywne udziały w biznesie wiatrowym

Sytuacja rynkowa z jaką mamy do czynienia, pozwala przypuszczać, że o udział w tego typu przedsięwzięciach będzie coraz trudniej. Kończą się miejsca pod nowe elektrownie wiatrowe. Wygląda to teraz w Polsce podobnie jak w czasach, kiedy w Stanach Zjednoczonych był BOOM na transport kolejowy. Był okres, kiedy intensywnie budowało się linie kolejowe łączące wszystkie stany.  Te osoby, które wtedy zajmowały się tym biznesem zarobiły fortuny, aż wszystkie arterie komunikacyjne zostały zbudowane i biznes budowy torów się skończył. Wtedy można już było zarabiać głównie na ich eksploatacji. Podobnie jest dzisiaj z wiatrakami w Polsce. Teraz buduje się elektrownie wiatrowe, a jeśli przepisy nie ulegną zmianie (ustawa odległościowa), to nowe miejsca się nie pojawią, dlatego to być może ostatni moment na inwestowanie w energetykę wiatrową. Potem będzie można już tylko próbować odkupić udziały lub całe działające elektrownie wiatrowe, co może nie być tak korzystne jak inwestycja na rynku pierwotnym.

Przywilej zielonej energii

Dodatkowo za energetyką wiatrową przemawia fakt, że odnawialne źródła energii to perspektywiczna branża, przyczyniająca się do ochrony środowiska, a zapotrzebowanie na energię stale rośnie, podobnie jak wymagania dot. udziału energii odnawialnej miksie energetycznym. Poza wysokim walorem ekologicznym, bardzo ważne jest, że energia zielona jest uprzywilejowana w sieci energetycznej. To oznacza, że podczas spadków zapotrzebowania, energia odnawialna jest sprzedawana do sieci w pierwszej kolejności. Mogliśmy tę sytuacje obserwować podczas kwarantanny narodowej, gdy zamknięto zakłady przemysłowe. Wyłączane były wówczas tradycyjne bloki węglowe, a cała energia wyprodukowana przez elektrownie wiatrowe trafiała do sieci.

Sposoby na podnoszenie rentowności inwestycji

Kolejnym argumentem przemawiającym za inwestowaniem w elektrownie wiatrowe jest to, że mamy do czynienia z działającym biznesem, który może być rozwijany. Możemy zwiększać w przyszłości jego wartość, podnosić rentowność, przez wymianę sprzętu na nowszy, ale także dzięki projektom podnoszącym rentowność. Jednym z nich są banki energii. Mogą one być ładowane wtedy, kiedy prąd jest w sieci tani, czyli np. w nocy, gdy produkcja jest duża, a oddawać prąd w dzień, kiedy zapotrzebowanie jest największe, a produkcja jest mniejsza i przez to ceny wyższe. Zgodnie z zasadą – jak niska podaż to wysokie ceny i odwrotnie.

Udział w realnym biznesie na lata

Elektrownie wiatrowe to aktywa materialne, będące nośnikiem wartości. To sprawia, że udziały w spółce celowej w ramach inwestycji grupowych mogą stanowić element podstawowego portfela inwestycyjnego. Przedsiębiorcy, którzy nie mają czasu aktywnie zarządzać nadwyżkami kapitału, pewną ich część mogą ulokować w realnej wartości i dalej zajmować się własnym biznesem. Te ekologiczne przedsięwzięcia, w długim okresie czasu mają szanse nie tylko wygenerować zysk, ale także zwiększyć swoją wartość.

Przeczytaj także

Pandemia spowodowana koronawirusem przewróciła spojrzenie na świat, jak i samo postrzeganie jego problemów. Nasze działania i sposób funkcjonowania zmienił się diametralnie. Mimo to nie powinniśmy zapominać, co na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat było i nadal jest naszym największym problemem i zarazem wyzwaniem.

Inwestycja EEW13 to projekt budowy 105-metorwej elektrowni wiatrowej o mocy 2MW. Transport egzemplarza znanego na całym świecie modelu turbiny Vestas V90 został zaplanowany na pierwszy kwartał 2021 roku. Postawiona zostanie w miejscowości Łazisko, aby tam produkować ekologiczną energię i wspierać walkę z zanieczyszczonym powietrzem, pracując jednocześnie na czysty zysk dla Inwestorów.

Pracownia Finansowa, dochód pasywny, zysk z inwestycji

Co z programem Europejski Zielony Ład, w ramach którego ogromne środki finansowe mogą trafi do Polski i mają być przeznaczone na zieloną energię? Czy Polska będzie produkowała do 2050r. tylko tyle dwutlenku węgla, ile jest w stanie pochłonąć natura?

Elektrownie wiatrowe dostarczają do gospodarstw domowych w Polsce 10% energii elektrycznej. Dobrze serwisowana elektrownia może pracować nawet 99% dni w roku bez przestojów.

31 maja godz. 20:00