Masz pytania? Zadzwoń tel.: 22 122 81 82

Aktualności

Dlaczego warto zainwestować w farmy PV? – odpowiada Paweł Mazur z grupy INWE

14 marca 2022

Branża fotowoltaiczna to znacząca siła na polskim rynku. Niestabilna sytuacja gospodarcza sprawia, że Polacy zaczynają szukać bezpiecznych i opłacalnych sposobów na ulokowanie wolnych środków. Słusznym wyborem może być inwestycja w przemysłowe farmy fotowoltaiczne. To projekt zupełnie inny od nisko oprocentowanych lokat i ryzykownych akcji. Dlaczego warto inwestować w projekty farm PV odpowie Paweł Mazur –  Prezes PM Green Capital – partnera technologicnznego grupy INWE, realizującego inwestycje fotowoltaiczne, do których można dołączyć z Pracownią Finansową.

Z czego wynika atrakcyjność projektów przemysłowej fotowoltaiki?

W obliczu dużych wzrostów cen na rynku energetycznym, inwestycja w PV może stać się nie tylko dobrym sposobem na ulokowanie kapitału, ale także być źródłem atrakcyjnego dochodu pasywnego. Z jednej strony to efekt rosnącej świadomości związanej z koniecznością przeciwdziałania zmianom klimatycznym, a z drugiej strony do korzystnej sytuacji farm fotowoltaicznych przyczyniają się zmiany w gospodarce.

Co wpływa na opłacalność tego typu inwestycji?

Projekt farmy PV to jedna z niewielu inwestycji, które pozwalają nam pojawiać się na szeroko rozumianym rynku energetycznym. Przez kilka ostatnich lat ceny prądu były zamrażane. Ostatni wzrost cen spowodował jeszcze większą opłacalność tego sektora. Czynniki gospodarcze i ceny komponentów do budowy farm sukcesywnie wzrastają, co wpływa na decyzje związane z inwestycją w fotowoltaikę na szeroką skalę w tym okresie.  Bo ceny nie są jeszcze aż tak wygórowane. Ale już przy aktualnych warunkach prognozowana stopa zwrotu z tej inwestycji to 10,6% rocznie w regularnej ofercie i 11,6% w pakiecie VIP.

Na czym polega inwestowanie w farmy fotowoltaiczne?

Inwestowanie w farmy słoneczne polega na objęciu udziałów w spółce celowej, która została powołana do wybudowania lub zakupu, a następnie eksploatacji elektrowni fotowoltaicznej. Inwestor staje się w ten sposób współwłaścicielem farmy, czerpiąc zyski wynikające z produkcji energii elektrycznej. Nie musi przy tym zajmować się zarządzaniem spółką czy kwestiami związanymi z obsługą elektrowni. Jest to wygodny sposób lokowania kapitału, który cieszy się rosnącą popularnością – nie tylko wśród przedsiębiorców, ale również inwestorów prywatnych.

Jak obecna sytuacja na rynku energetycznym wpływa na inwestycje w farmy PV?

Dużo biznesów odczuwa negatywnie wzrost cen prądu. W przypadku przemysłowych farm fotowoltaicznych jest odwrotnie. Im wyższe ceny prądu, tym inwestycja jest bardziej rentowna.

Jakie jest ryzyko inwestycyjne w tego typu projektach?

Poziom bezpieczeństwa inwestycji został określony przez specjalistów na podwyższony. Projekt nie jest obarczony ryzykiem związanym z dostępnością komponentów, gdyż mamy zagwarantowane dostawy i ceny. Każda inwestycja wiąże się oczywiście z ryzykiem, ale tutaj praktycznie jako jedyne zagrożenie możemy traktować drastyczny spadek cen prądu. Na dzień dzisiejszy nie ma jednak przesłanek do tego, byśmy mogli zakładać, że ceny spadną w krótkim terminie.

Czy jest gwarancja bezpieczeństwa?

Inwestycje w projekty odnawialnych źródeł energii realizowane przez nas w grupie INWE i przychody z nich są ubezpieczone. Jeśli z przyczyn od nas niezależnych nie możemy produkować prądu to straty pokrywa ubezpieczyciel przez okres sześciu miesięcy w roku.

Czy w fotowoltaice nie ma problemu z uzyskaniem warunków przyłączenia?

Wszystkie projekty inwestycyjne farm PV realizowane przez nas posiadają wydane warunki przyłączenia do sieci, więc ten problem nas nie dotyczy.

Jakie prognozy na najbliższy rok w zakresie inwestycji w farmy PV?

Energia odnawialna to przyszłość na zielono. Rynek potrzebuje prądu, a przede wszystkim prądu, który jest tani w produkcji i ekologiczny. Konsekwencje zmian klimatycznych, zwiększająca się zależność od paliw kopalnianych oraz rosnące ceny energii powodują, iż wprowadzenie kompleksowej oraz ambitnej polityki energetycznej łączącej w sobie działania na szczeblu europejskim i na szczeblu państw członkowskich jest dla Unii Europejskiej coraz ważniejszą kwestią. Zatem nie ma wątpliwości, iż energia odnawialna stanowi podstawowy element przyszłości energetycznej, co wiąże się z koniecznością wzmocnienia i rozszerzenia istniejących ram regulacyjnych UE.

W jaki konkretny projekt można teraz zainwestować?

Aktualnie można zostać udziałowcem w inwestycji PV1. Jest to projekt budowy trzech farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 4MW. Elektrownie słoneczne realizowane w ramach tego projektu inwestycyjnego zlokalizowane są w miejscowościach Dobrzelewice, Tursko Wielkie i Kosobudy.

Pierwsza lokalizacja to uruchomiona już elektrownia słoneczna, która pracuje na czysty zysk dla Inwestorów, a uruchomienie dwóch kolejnych planowane jest na marzec i sierpień 2022r.

Inwestorzy nabyli ostatnie udziały w niższej cenie, ale nadal można dołączyć do projektu na bardzo atrakcyjnych warunkach. 

Czy oprócz tych trzech farm realizowanych w ramach projektu PV1 są planowane nowe inwestycje?

Rynek się rozwija, więc warto w tym uczestniczyć, gdyż nie ma wątpliwości, że fotowoltaika jest technologią przyszłości. Na najbliższe 1,5 roku mamy zaplanowaną realizację około 20 nowych farm fotowaltaicznych. Pomimo iż pandemia i inflacja podbiła ceny materiałów, nasze ceny komponentów do budowy są zabezpieczone.

Chcesz otrzymać więcej informacji? Zarejestruj się na webinar LIVE z udziałem prezesa Pracowni Finansowej Tomasza Wiśniewskiego i dowiedz się jak zarabiać pasywnie na projektach farm słonecznych z ochroną przed inflacją TUTAJ >>

Przeczytaj także

W dniach od 30 sierpnia do 1 września w Serocku odbyła się kolejna edycja konferencji organizowanej przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej. W wydarzeniu uczestniczył Paweł Rochala, dyrektor zarządzający EnergiaPro – spółki odpowiadającej za realizację wybranych projektów budowy Ekologicznych Elektrowni, finansowanych przez inwestorów Pracowni Finansowej.

inwestycje w wiatraki w co zainwestować ile można zyskać

Inwestycja EEW14 dotyczy objęcia udziałów w spółce celowej powołanej w celu wybudowania jednej elektrowni wiatrowej o mocy 2MW w modelu „pod klucz“. Inwestor, stając się współwłaścicielem elektrowni wiatrowej czerpie zyski z produkcji energii elektrycznej przez cały okres eksploatacji turbiny.

Ceny energii na TGE w ostatnich miesiącach sięgają niespotykanych dotychczas poziomów i są nawet ponad 4x wyższe niż w zeszłym roku. Jeszcze niedawno rentowność budowanych obecnie elektrowni z projektów inwestycyjnych Pracowni Finansowej szacowana była przy cenie 275zł / MWh. Aktualnie, przy ostrożnych założeniach, zyskowność szacowana jest przy cenie 350zł za 1MWh. To sprawia, że kalkulator rentowności najnowszego projektu wskazuje aż 13% rocznie.

Weź udział w projekcie budowy farm słonecznych – PV1! Nowa inwestycja może stanowić stabilne źródło zysku z uwzględnieniem ochrony kapitału przed inflacją.

11.04 godz. 20:00