Masz pytania? Zadzwoń tel.: 22 122 81 82

Aktualności

Czy turbiny wiatrowe zabijają ptaki?

16 stycznia 2015

Przeciwnicy elektrowni wiatrowych podnoszą argument ich szkodliwości dla ptaków. Badania na ten temat prowadzone były już kilka lat temu w USA, gdzie ilość turbin wiatrowych jest największa na świecie zaraz za Chinami. Ich wyniki zaskoczyły nawet niektórych ornitologów, którzy z przeciwników Elektrowni Wiatrowych stali się ich gorącymi zwolennikami.

Z badań wynika, że największymi pogromcami ptaków są budynki i ich okna, następnie linie energetyczne i …koty. Turbiny wiatrowe odpowiedzialne są jedynie za 0,003% śmiertelności ptaków. Wyniki tych badań przedstawia poniższy wykres.

Źródło: Erickson 2005, Summary of Anthropogenic Causes of Bird Mortality

Należy też wziąć pod uwagę, że badania te były przeprowadzane ponad 10 lat temu, na farmach z tysiącami, rozmieszczonych w niewielkiej odległości, małych wiatraków o wysokości wieży 18m i średnicy wirnika 18m, obracającego się z dużą prędkością – do 60 obrotów na minutę. Współczesne parki wiatrowe znacznie różnią się od tamtych sprzed lat i są znacznie bardziej przyjazne ptakom. Turbiny wiatrowe są  w nich oddalone od siebie o około 400 – 1000 m, wieże mają wysokość 90 – 120m a wirnik obraca się w nich z maksymalną prędkością do 18 obrotów na minutę.

W Polsce posadowienie nawet pojedynczej turbiny wiatrowej, wymaga przynajmniej 12 miesięcznej obserwacji ornitologicznej i chiropterologicznej, która wykazałaby występowanie w pobliżu lokalizacji przyszłej elektrowni nietoperzy i rzadkich gatunków ptaków. Elektrowni Wiatrowych nie stawia się też w miejscach migracji ptaków, ani w w pobliżu zbiorników wodnych, gdzie podchodzą one do lądowania. Można zatem uznać że współcześnie budowane elektrownie wiatrowe są przyjazne środowisku również w aspekcie bezpieczeństwa ptaków.


Czytaj też: Czy w Polsce są sprzyjające warunki wietrzne dla elektrowni wiatrowych?

28 lipca godz. 20:00