Masz pytania? Zadzwoń tel.: 22 122 81 82

Aktualności

Czy OZE w Polsce się opłaca?

22 sierpnia 2014

Niedawno w Pulsie Biznesu ukazał się bardzo ciekawy raport, pod tytułem Czysta energia bez mitów. Czy OZE w Polsce się opłaca?

Już na samym wstępie dowiadujemy się, że inwestowanie w Odnawialne Źródła Energii, to bardzo złożony temat, wpływający na wiele dziedzin naszego życia:

    • wpływa na wysokość naszych rachunków za energię elektryczną.
    • produkując własny prąd mamy większą swobodę i poczucie niezależności od rządzących.
    • im więcej Odnawialnych Źródeł Energii, tym lepszy klimat, co wpływa na zdrowie Polaków i bezpieczeństwo energetyczne kraju.
    • korzystnie wpływa na środowisko naturalne, zdrowie zwierząt i roślin także gospodarskich i uprawnych.

Mi szczególnie spodobały się poniższe stwierdzenia autorów raportu:

„Niemcy dopłacają do swojej energetyki odnawialnej ok. 24 miliardy Euro rocznie. Jednak te pieniądze zostają w kraju, w kieszeniach obywateli produkujących czystą energię. Polska płaci Rosji ponad 74 miliardy złotych rocznie za gaz, ropę i węgiel. Te pieniądze idą z dymem. Co się bardziej opłaca?”

„Wyniki analiz IEO prowadzą do wniosku, że po 2020 roku inwestycje w energetykę konwencjonalną nie będą miały większego sensu ekonomicznego.”

„…już przed 2020 rokiem nastąpi zrównanie kosztu wytworzenia energii pochodzącej z części nowych, dużych OZE z prognozowaną ceną energii z klasycznego systemu energetycznego, Oznacza to wyeliminowanie luki finansowej oraz brak konieczności dalszego wsparcia OZE.”

„Po uwzględnieniu pełnych kosztów zewnętrznych energia wytwarzana w większych jednostkach OZE — np. w elektrowniach wiatrowych — i wprowadzana do sieci, jest już obecnie w pełni konkurencyjna wobec wszystkich innych nowych elektrowni konwencjonalnych.”

„Przy uwzględnieniu kosztów wytwarzania energii, nawet małe niskonapięciowe systemy fotowoltaiczne (dachowe elektrownie słoneczne) od 2018 roku będą w pełni konkurencyjne wobec energii elektrycznej z konwencjonalnych elektrowni zawodowych, obecnie pracujących w krajowym systemie energetycznym.”

Wygląda na to, że inwestowanie w OZE to już nie tylko moda i oszczędność, ale konieczność. Technologia sprawia, że urządzenia pozwalające na pozyskiwanie odnawialnej energii są coraz tańsze i bardziej wydajne. Dzięki temu inwestowanie w Odnawialne Źródła Energii może się opłacać także w Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

06.12 godz. 20:00