Masz pytania? Zadzwoń tel.: 22 122 81 82

Aktualności

Czy Odnawialne Źródła Energii dadzą, czy zabiorą miejsca pracy?

7 września 2014

Często spotykam się z zarzutem, że Energetyka odnawialna spowoduje zwolnienia w kopalniach i sektorze energetycznym. Dotarłem do raportu organizacji WWF (pobierz raport), który pokazuje dobitnie o ile więcej miejsc pracy stwarza energetyka odnawialna, w porównaniu do sektora paliw kopalnych. Część społeczeństwa boi się zmian i zawsze będzie „przeciw” zamiast dostrzec w tych zmianach szanse i korzyści.

Źródło: Raport WWW – Obalanie mitów o energii odnawialnej.

Pobierz pełny raport z naszej – Bazy wiedzy >

Kopalnie i węglowe bloki energetyczne i tak będą zamykane. Najpierw stopniowo, zgodnie z polityką energetyczną Polski, która zakłada, że już między 2010 a 2020 r., zmniejszy się produkcja energii z węgla o około 10%. Później masowo, w związku z tym, że światowe zasoby węgla się wyczerpią.

Źródło: Raport WWW – Obalanie mitów o energii odnawialnej.

Ponadto w tym samym raporcie WWF czytamy, że po roku 2020 z ekonomicznego punktu widzenia, inwestycje w energetykę konwencjonalną nie będą już miały sensu. Z jednej strony mamy tu kwestię mobilności pracowników i zdolności do przekwalifikowania się, a z drugiej kwestię moralności i naszej odpowiedzialności względem przyszłych pokoleń. Polacy w odróżnieniu od Amerykanów, są bardzo mało mobilni. Wprawdzie 2 mln. osób wyjechało swego czasu do Anglii, ale 97-98 % z nas, jednak szuka pracy w okolicy swego miejsca zamieszkania i nie wyobraża sobie wyjazdu za pracą do obcego miasta. Krótkowzroczne patrzenie na kwestię energetyki, może natomiast sprawić, że nie zdążymy wybudować dostatecznej ilości Odnawialnych Źródeł Energii, zanim te nieodnawialne się wyczerpią i zatrujemy świat milionami ton CO2.

Na szczęście świadomość naszego społeczeństwa związana z Odnawialnymi Źródłami Energii jest coraz większa. Już ponad 88 % z nas uważa, że aby uzyskać niezależność od dostaw gazu z Rosji, Polska powinna skoncentrować się na rozwijaniu własnych zasobów odnawialnych źródeł energii. (Źródło: Raport TNS Polska dla AVAAZ, Zmiana klimatu i odnawialne źródła Energii, 2014 r.). O ile przyjemniej pracować ze świadomością, że robi się coś dobrego nie tylko dla siebie, ale i reszty społeczeństwa i przyszłych pokoleń?

Walka z wiatrakami i obrona kopalń oraz bloków węglowych, kiedy wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że jest to nieracjonalne, nieopłacalne i szkodliwe, jest zatem co najmniej podejrzana i zdradza prawdziwe intencje broniących. Potrzeba nam skutecznej, oczyszczonej z mitów i osobistych interesów komunikacji faktów na temat energetyki, zmiany mentalności naszego społeczeństwa. Konieczne są też odpowiednie przepisy prawne, które zachęcą do inwestowania w Odnawialne Źródła Energii. Cieszę się że mogę działać w sektorze czystej energii, który nie tylko nikomu nie zabiera miejsc pracy ale może dać ich więcej niż energetyka konwencjonalna. Jestem dumny z tego, że dzięki mojej działalności wiele osób będzie mogło podnieść swój standard życia i odejść z pracy mając zapewnioną godziwą „emeryturę” dzięki zyskom z ekologicznych elektrowni wiatrowych.

28 lipca godz. 20:00