Masz pytania? Zadzwoń tel.: 22 122 81 82

Aktualności

Czy elektrownie wiatrowe mogą być pomocne w walce z koronawirusem?

30 października 2020

Pandemia spowodowana koronawirusem przewróciła spojrzenie na świat, jak i samo postrzeganie jego problemów. Nasze działania i sposób funkcjonowania zmienił się diametralnie. Mimo to nie powinniśmy zapominać, co na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat było i nadal jest naszym największym problemem i zarazem wyzwaniem. 

Mowa o zbliżającej się katastrofie klimatycznej, której twórcami w dużej mierze jesteśmy my sami. Ogromny wzrost zużycia paliw kopalnianych, emisja dwutlenku węgla oraz innych szkodliwych substancji, uwalniających się do atmosfery, tworzy smog, czyli zjawisko wymieszania się mgły z dymem oraz spalinami. Co ciekawe, ten sam smog staje się również naszym wrogiem w walce z koronawirusem…

Smog naszym przeciwnikiem w walce z koronawirusem

Niestety, „produkowany” przez ludzkość smog zabija nas nie tylko za sprawą wielu szkodliwych substancji, ale jak się okazuje, pomaga rozprzestrzeniać się cząsteczkom COVID-19 na ogromne odległości.

W wielu wywiadach uświadamiał nas o tym m.in. prof. Piotr Kuna, pulmonolog i alergolog z Kliniki chorób Wewnętrznych, Astmy i Alergii UUM w Łodzi, który wyprowadził bardzo ciekawą i zarazem trafną tezę. Zauważył, że wirus najmocniej uderza w regionach najbardziej zanieczyszczonych. W Polsce mówimy głównie o Śląsku, gdzie przypadków COVID-19 jest najwięcej, a także mają one cięższy przebieg i niestety przynoszą więcej zgonów.

Przeciwieństwem tego regionu są województwa lubuskie, warmińsko-mazurskie czy podlaskie, gdzie powietrze jest najczystsze w Polsce i zarazem liczba zakażeń jest najmniejsza. Co więcej, przeprowadzono już nawet globalne badania na przykładzie Włoch, czyli europejskiego ogniska koronawirusa. Lombardia, gdzie mieliśmy centrum epidemii jest najbardziej zanieczyszczonym regionem w Italii. Z kolei w Sardynii, czyli w najczystszym obszarze Włoch, walka z wirusem przebiegała i nadal przebiega najskuteczniej.

Osoby izolowane również narażone na zarażenie

Jak wynika z powyższego badania, smog w dużej mierze przyczynia się do rozprzestrzeniania wirusa. Wnioski w związku z tym są dramatyczne, a zbliżająca się wielkimi krokami zima może tylko spotęgować zagrożenie. Co więcej, na zarażenie bardziej narażone są nawet osoby, które były w stanie do minimum ograniczyć kontakty społeczne. Wszystko właśnie za sprawą smogu, który razem z innymi szkodliwymi związkami chemicznymi przenosi również koronawirusa.

Poza tym, także osoby ograniczające swoje kontakty z innymi, często były w grupie ryzyka. Jak się okazuje, nawet ekstremalna izolacja może nie uchronić osób chorych na astmę czy mających problemy krążeniowe przed wirusem, który jak wiemy, szczególnie w takich organizmach sieje ogromne spustoszenie.

Inwestycje długoterminowe w OZE naszym ratunkiem w walce z Covid-19?

Jak zatem zwalczyć smog, przyczynić się do oczyszczania naszego globu oraz wspomóc świat w walce z pandemią i zarazem świetnie zainwestować swoje nadwyżki finansowe? Idealnym rozwiązaniem w tym przypadku są inwestycje długoterminowe w OZE.

Dzięki Pracowni Finansowej możemy obecnie zainwestować w energetykę wiatrową zarówno na terenie Polski, jak i u naszych wschodnich sąsiadów. Poza prognozowaną bardzo wysoką stopą zwrotu w wysokości od 10,8, do aż 16,6% w stali roku, w bardzo dużym stopniu możemy wspierać walkę o czyste powietrze i co za tym idzie do ograniczenia rozprzestrzeniania się smogu, a wraz z nim wirusa.

Dzięki inwestycjom długoterminowym w OZE możemy wspomóc walkę z rozprzestrzenianiem się Covid-19 w smogu. Zadzieje się to najskuteczniej wtedy, gdy zdecydujemy się bardziej odważnie zastępować tradycyjne elektrownie węglowe, odnawialnymi źródłami energii. Jedna 2MW elektrownia wiatrowa zapobiega co roku emisji 1,5 tony dwutlenku węgla, 2 ton dwutlenku siarki, 17,5 tony pyłów i 250 ton CO2.

Czym jest i jak inwestować z pomocą Pracowni Finansowej?

Jesteśmy polską firmą inwestycyjną, która specjalizuje się w zarządzaniu inwestycjami indywidualnymi realizowanymi w Grupie Pracownia Finansowa.  Są to głównie nieruchomości oraz odnawialne źródła energii, takie jak energetyka wiatrowa. Firma wdraża najbardziej opłacalne strategie inwestycyjne, przedstawiając inwestorom projekt na miarę jego finansowych możliwości i oczekiwanej stopy zwrotu z inwestycji.

Pracownia Finansowa to miejsce, gdzie zainwestujesz nadwyżki kapitałowe w inwestycje z segmentu energetyki wiatrowej oraz rynku nieruchomości, a jednocześnie wspomożesz projekty minimalizujące zanieczyszczenie powietrza, a tym samym ryzyko rozprzestrzenienia się koronawirusa w smogu.

Przeczytaj także

eksperci energetyki polska, pracownia finansowa, inwestycje w wiatraki

Pojawienie się wirusa COVID-19 wywołało światową pandemię i miało nieobojętny wpływ na różne sektory gospodarki. Rynek energetyczny również odczuwa skutki światowej izolacji, dlatego eksperci Pracowni Finansowej przedstawiają wnioski po analizie.

pracownia finansowa elektrownie wiatrowe, pracownia finansowa oferta

Jak sobie OZE radzi w trakcie pandemii, jakie czynniki i czy w ogóle wpłynęły na branżę? Jakie są plany spółek z Grupy Pracownia Finansowa w zakresie energetyki wiatrowej?

Pracownia Finansowa, dochód pasywny, zysk z inwestycji

Co z programem Europejski Zielony Ład, w ramach którego ogromne środki finansowe mogą trafi do Polski i mają być przeznaczone na zieloną energię? Czy Polska będzie produkowała do 2050r. tylko tyle dwutlenku węgla, ile jest w stanie pochłonąć natura?

Elektrownie wiatrowe dostarczają do gospodarstw domowych w Polsce 10% energii elektrycznej. Dobrze serwisowana elektrownia może pracować nawet 99% dni w roku bez przestojów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

16 listopada godz. 20:00