Czekają nas dynamiczne wzrosty w energetyce wiatrowej – Paweł Rochala, dyrektor zarządzający EnergiaPro (grupa INWE)

W dniach od 30 sierpnia do 1 września w Serocku odbyła się kolejna edycja konferencji organizowanej przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej. W wydarzeniu uczestniczył Paweł Rochala, dyrektor zarządzający EnergiaPro – spółki odpowiadającej za realizację wybranych projektów budowy Ekologicznych Elektrowni, finansowanych przez inwestorów Pracowni Finansowej.
Podczas wydarzenia dało się odczuć optymizm branży energetyki wiatrowej. Zarówno tej dotyczącej pozyskiwania energii z wiatru na lądzie (onshore) jak i na morzu (offshore). W konferencji wzięło udział ponad 500 uczestników, odbyło się kilka istotnych wystąpień oraz debat. Wśród prelegentów znaleźli się także przedstawiciele rządu – Ireneusz Zyska, Sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, który pełni funkcję Pełnomocnika Rządu ds. Odnawialnych Źródeł Energii, oraz Zbginiew Gryglas, czyli Podsekretarz Stanu z Ministerstwa Aktywów Państwowych, a także Przemysław Hofman, Dyrektor Departamentu Gospodarki Niskoemisyjnej reprezentujący Ministerstwo Rozwoju i Technologii.
Z wystąpienia Przemysława Hofmana płyną optymistyczne wiadomości dla wiatraków. Przedstawił on możliwości załagodzenia ustawy 10h, która skutecznie blokuje rozwój OZE na lądzie. Dzisiaj na rynku odnawialnych źródeł energii, elektrownie wiatrowe stanowią 6,5GW zainstalowanej mocy. Natomiast wszyscy dążymy do tego, aby ten segment sukcesywnie rósł. Gośćmi wydarzenia byli także przedstawiciele rządu holenderskiego, pokazujący swoje niesamowite projekty dotyczące energetyki wiatrowej. Ich plany zakładają wzrost mocy generowanej z elektrowni wiatrowych w kraju z dzisiejszych 8GW do ok 70GW w 2040 roku.
W Polsce wyłania się coraz więcej kierunków rozwoju energetyki wiatrowej. Istotna wśród nich jest aktualna realizacja projektów z urządzeniami już zakontraktowanymi, gdyż w ciągu kolejnych 1-3 lat może nastąpić przestój w dostępności nowych maszyn. Producenci turbin wiatrowych informują o końcu sprzedaży i dostępności turbin opartych na platformach 2-3MW i rozpoczęcie migracji na turbiny o mocy 4-6MW. To będzie skutkować opóźnieniem w realizacji nowych projektów związanym z koniecznością dostosowania do zmian. Zakłada się, że rynek będzie potrzebował na przystosowanie się do zmian nawet ok 3-5 lat.
Rzeczą, która jest kluczowa dla rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce jest także dążenie do zwiększenia wydolności polskiego systemu energetycznego. Dotyczy to w szczególności rozbudowy infrastruktury sieci energetycznej, która byłaby gotowa przyjąć większą ilość wygenerowanej energii odnawialnej. Przedstawiciele PSE, odpowiedzialnego za Krajowy System Energetyczny podkreślali, że trwają intensywne prace nad tą kwestią. Polska przygotowuje się do uruchomienia elektrowni wiatrowych na morzu. W związku z tym w pierwszej kolejności położony będzie nacisk na zwiększenie mocy przyłączeniowych na północy kraju tak, aby realizować projekty offshore.
To oznacza, że na wygranej pozycji będą głównie te projekty realizowane na lądzie (onshore), które posiadają już warunki przyłączeniowe. Należą do nich projekty realizowane w ramach inwestycji finansowanych przez inwestorów Pracowni Finansowej, gdyż posiadają one zabezpieczoną dokumentację zapewniającą przyłącze. Do atutów należy w tym wypadku zaliczyć także fakt, że nie są one realizowane w Polsce północnej, a głównie w Polsce centralnej, gdzie cała infrastruktura przyłączeniowa musi zostać oddelegowana do realizacji inwestycji wiatrowych na lądzie.
Jak dodaje Paweł Rochala – Rynek rozwija się bardzo dynamicznie. Energia wiatrowa stanowi ok 60% energii OZE w Polsce. Zestawiając wiatr ze słońcem to jest to mix 60 do 40 na korzyść energii wiatrowej. Jest to mega trend, który będzie rósł. Zgodnie z polityką klimatyczną Unii Europejskiej udział OZE w zużyciu energii ma wynieść 23% w 2030 roku i obecnie Polska spełnia go na poziomie zaledwie ok. 50% w zależności od okresu, więc cała energia wyprodukowana z OZE jest w pierwszej kolejności przedmiotem sprzedaży. To ogromny potencjał i pozytywne informacje dla inwestorów energetyki wiatrowej.
O EnergiaPro
Z dniem 1 września 2021 roku w ramch grupy INWE została wydzielona spółka celowa EnergiaPro, partner technologiczny, którego zadaniem jest zarządzanie majątkiem elektrowni wiatrowych.

Przeczytaj także
Czy wiesz, że… Rozpiętość łopat 80-metrowej elektrowni wiatrowej GE w projekcie EEW23 wyniesie 77 metrów? W kwietniu miał miejsce transport i rozładunek turbiny na miejsce posadowienia, co zobaczysz w poniższym filmie. To już kolejna turbina w ramach inwestycji PF, która niebawem zostanie wzniesiona, aby produkować zieloną energię i pracować na czysty zysk dla inwestorów! Inwestuj i sprawdź, ile możesz zyskać TUTAJ >>
Model biznesowy inwestycji w elektrownie wiatrowe Grupy PF z Pracownią Finansową jest realizowany zgodnie z ideą crowdfundingu udziałowego. Inwestor nabywa udziały w spółce celowej, realizującej przedsięwzięcie, stając się Wspólnikiem w perspektywicznym biznesie OZE. Udziały są aktywem inwestora – mogą zostać sprzedane, podarowane i są dziedziczone, podobnie jak w przypadku nieruchomości. Dowiedz się więcej z filmu:
Ekologiczna Elektrownia Wiatrowa 23 wybudowana! To już kolejna elektrownia z Grupy PF, która niebawem zacznie pracować na czysty zysk dla inwestorów. Przedstawiamy pełen ciekawych informacji film nagrany podczas montażu EEW23:
Inwestycja EEW13 to projekt budowy elektrowni wiatrowej Vestas V90 o mocy 2MW, która już jest w trakcie realizacji. W marcu mieliśmy okazję podziwiać wspaniałe widoki z transportu i rozładunku turbiny do projektu EEW13, która już niebawem wzniesie się i rozpocznie produkcję zielonej energii w Polsce, aby pracować na czysty zysk dla Inwestorów.